Svět podle Apple: Nový Parallels i VMware Fusion

Nový Parallels i VMware Fusion pro Maca * Optimalizovaný Firefox * Úspěch v prodejích iTunes Store * Připravuje se nová subverze Mac OS X * Výběr aplikací pro tento týden

Nový Parallels i VMware Fusion pro Maca

Jaké jsou letošní vánoce? No přece virtualizační. Zatímco Parallels vydala nejnovější (a v současnosti kvůli přetížení serveru reálně nestáhnutelnou) betaverzi svého Parellels Desktop, pozadu nezůstal ani VMWare s první veřejnou betaverzí svého nástroje VMware Fusion. Obě aplikaci si budou konkurovat, prozatím je o hodně dál Parallels.

Ten v nové verzi nabízí vylepšenou podporu BootCamp oddílů (masochisté používající Windows XP na FAT32 mohou jásat), Windows aplikace běžící v Coherrence módu lze minimalizovat do systémové lišty, přepínat klávesovými zkratkami jablko + tab a mnoho další vylepšení.

Naproti tomu VMWare takhle daleko ještě není, o BootCampu nic netuší, již vytvořené virtuální stroje nedovoluje editovat a je hodně nestabilní - zkrátka se chová jako každá jiná testovací verze. Vždyť vzpomeňme na dobu nedávnou: Parallels ve svých prvních verzích také nebylo příliš použitelné.

Subjektivně mi však přijde rychlost běhu Windows ve VMWare výborná, především v diskových operacích je lepší než Parallels. Ostatně instalaci a běh VMWare Fusion si můžete prohlédnout v tomto screencastu.

Optimalizovaný Firefox

Ostatní novinky předchozího týdne jsou spíše chudé, přes vánoce se toho příliš neudálo. Nové verzi webového prohlížeče Firefox jsme se věnovali již v minulém týdnu. Přestože poslední oficiální sestavení pro naši jablečnou platformu přineslo mnohá vylepšení, mnohá další stále schází. Hovořím především o nativním vykreslování nativních widgetů a lepší optimalizaci pro jednotlivé platformy. Známý „vylepšovač“ tohoto prohlížeče, programátor Neil Bruce Lee uvolnil tři nové optimalizované verze. Na jeho webu můžete stáhnout jak verzi optimalizovanou pro starší procesory rodiny G5, tak i verzi pro aktuální procesory Intel. Verze pro Intel jsou dokonce dvě: jedna využívající klasické widgety Gecka, druhá s líbivějšími Aqua prvky. Na optimalizované verzi pro staré procesory G4 Neil v současnosti pracuje.

Jeho verze se však z důvodu ochranné známky nemůže jmenovat Firefox, najdete jej po instalaci v počítači pod názvem BonEcho.

Úspěch v prodejích iTunes Store

Apple nabízí možnost nákupu televizních seriálů a filmů prostřednictvím iTunes Store přibližně rok a i za takhle krátkou dobu si získal velkou část trhu. V průběhu třetího čtvrtletí letošního roku zakoupili a stáhli on-line uživatelé více než 1,2 milionu videí. Z tohoto množství připadly dvě třetiny na televizní seriály, čtvrtinu činily hudební videoklipy a zbývajících šest procent patřilo celovečerním filmům. Prostřednictvím Apple iTunes Store však bylo zakoupeno devadesát procent všech videí, tedy více než jeden milion. Druhá v pořadí byla služba Vongo s pěti procenty, o zbývajících pět procent se dělí zbytek trhu. Bude zajímavé sledovat, zda do těchto poměrů v příštích měsících dokáže zasáhnout Microsoft, který má na trhu multimediální přehrávač Zune.

Přestože 1,2 milionu oficiálně zakoupených videí může vypadat jako skvělé množství, nesmíme opomenout významného konkurenta – podle serveru Forbes.com bylo za stejné období z internetu staženo šest milionů porno videí.

Připravuje se nová subverze

Zřejmě se ještě před finálním vydáním Mac OS X 10.5 Leopard dočkáme nové verze systému s číselným označením 10.4.9. Ta začala být před vánoci distribuována členům Apple Developer Connection. Podle dostupných informací se nová aktualizace zaměřuje především na možné problémy v emulační vrstvě Rosetta, s USB modemy, univerzálním přístupem, párováním a stabilitou připojení Bluetooth zařízení, Core enginem a správcem HID. Vylepšení by se měl dočkat také Bonjour, iChat, iSync a Firewire konektivita.

Aplikace pro tento týden

SmartBackup (19,50 dolarů)

Aplikace SmartBackup je dobrou volbou pro elegantní a pohodlné zálohování souborů. Jeho nastavení je velmi snadné, skvělá je i rychlost zálohování.

Klepněte pro větší obrázek

WebcamTweaker (15,90 dolarů)

Vestavěná kamera iSight je doplněna o fotoaplikaci PhotoBooth. Ta kromě běžných fotografií nabízí také mnoho žertovných efektů hyzdící tváře snímaných osob. Tato aplikace je však určena pro práci s fotografiemi, žertovné video jejím prostřednictvím nenatočíte. K tomu budete muset sáhnout po aplikaci WebcamTweaker.

Klepněte pro větší obrázek

QuickSilver (zdarma)

Sám nechápu, jak jsem bez spouštěče QuickSilver mohl tak dlouho být. Pokud jste si stejně jako já zvykli spouštět aplikace prostřednictvím kontextového vyhledávání službou Spotlight, pak QuickSilver zkrátka musíte mít. V základu  funguje stejně: Vyvoláte jej klávesovou zkratkou a postupným zadáváním textu vyhledává dostupné aplikace, přidává však další funkcionalitu prostřednictvím zásuvných modulů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Windows, Firefox, VMware, Aqua, Quicksilver, Widget, Bruce Lee, Bonjour, Svět, Nativní aplikace, Fusion, Zune

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 183

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

Včera | Stanislav Mihulka | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji