Svět podle Apple: Nová reklama Apple si utahuje z bezpečnosti

Tento týden ze světa počítačů Apple: Nová reklama Apple si utahuje z bezpečnosti * Nové iPody Shuffle * Lokalizace po polsku * Český Skype * iTunes zlobí s Vistou * Nová verze klienta Adium * Software pro tento týden
Svět podle Apple: Nová reklama Apple si utahuje z bezpečnosti

Nová reklama si utahuje z bezpečnosti

Na webu Apple se objevila další ze sérií reklam na Maca. Nyní jsou veškeré kroky pana PC, který v minulé reklamě úspěšně přešel na novou Vistu, kontrolovány tajným agentem stojícím v pozadí a žádajícím potvrzení všech jeho rozhodnutí - stejně, jako je uživatel dotazován ve Windows Vista vždy, když provádí úkony, které přísluší uživateli s vyšším oprávněním. A přesně to je důvod, proč tuto reklamu nechápu, ba ji dokonce považuji za trapnou: Mac OS X se mne také dotazuje na povolení o povýšení  aktuálních práv při jakýchkoli zásazích do systému. Má Apple zapotřebí zesměšňovat funkci, kterou má v podstatě stejnou jako konkurenční produkt?

Čtyři nové iPody Shuffle

Maličký hardwarový plugin do iTunes, iPod Shuffle, se dočkal hned čtyř sourozenců. Ty se od svého staršího bratříčka se stříbrným kabátem liší v podstatě pouze barvou svého povrchu - svůj oděv tak můžete nově doplnit o růžový, zelený, modrý nebo zlatý Shufflík. Zachována zůstává úložná kapacita o velikosti jednoho gigabajtu, nezměněna není také cena.

Klepněte pro větší obrázek

Lokalizace systému je v Polsku zdarma

Martin Lér jedním ze svých článků pořádně rozvířil poklidné vlny Apple komunity. Rozhodl se totiž vyzkoušet, jak je to ve skutečnosti s polskou lokalizací systému 10.4.x, kterou polské zastoupení nabízí všem uživatelům zdarma. A skutečně, po několika dnech od objednání mu lokalizace systému bez problémů přistála v poštovní schránce. Byla obsažena na dvou discích, každý z nich pro jednu procesorovou platformu. Je smutné, jaký servis ve srovnání s našimi severními sousedy dostávají čeští uživatelé - a to zcela zapomínáme na skutečnost, že polská lokalizace bude přímo součástí instalačních disků Mac OS X 10.5 Leopard.

Skype pro Maca česky

Když už jsme u té lokalizace, objevila se nová stránka Český Mac, která slibuje nabízet lokalizované aplikace pro operační systém Mac OS X. Prozatím je na stránkách pouze počeštěná aktuální verze komunikátoru Skype, anonymní autoři stránek slibují v dohledné době také češtinu pro GarageBand, Pages i Keynote.

Opatrně s iPodem pod Vistou

Apple vydal varování uživatelům, kteří používají některý z iPodů a současně chystají přechod z Windows XP na nová Windows Vista. Aktuální verze iTunes 7.0.2 si s Vistou ještě příliš nerozumí - přestože většina uživatelů většinou na žádné problémy nenarazí, mohou nastat drobné problémy po zvolení funkce Bezpečně odebrat hardware ze systémové lišty. V ojedinělých případech může totiž dojít k poškození vnitřní databáze iPodu, přičemž při korektním odpojení prostřednictvím iTunes tento problém nehrozí. Pokud jste tedy již na Vistu přešli a nechcete čekat na novou verzi iTunes plně s Vistou kompatibilní, určitě nepřehlédněte toto doporučení.

Adium si sáhlo na verzi 1.0

Přestože zajímavý software patří většinou až do samostatné sekce na konec každého Jablečného týdnu, v případě multiprotokolového komunikátoru Adium musím udělat vyjímku. Po více než čtyřech létech práce přibližně třicítky vývojářů dosáhla tato aplikace na verzi 1.0. Změn oproti předchozím verzím je opravdu hodně, subjektivně se zlepšila především stabilita připojení proti ICQ serverům, uživatelské rozhraní je nyní intuitivnější. Přibyl také přehledný správce instalovaných rozšíření. Zkrátka pokud chcete krále mezi programy pro přímou komunikaci, nový Adium zkrátka musíte mít. A to nejlepší nakonec - Adium je zdarma, pouze se sluší podpořit jej libovolnou dotací.

Klepněte pro větší obrázek

Softwarové novinky pro tento týden

Valet (25 USD)

Spousta uživatelů postrádá v současných verzích Mac OS X rychlý a přehledný spouštěč aplikací. Mnozí z nás spouští programy přes Spotlight (proto také v Leopardu bude Spotlight přednostně zobrazovat právě aplikace), hodně se používá také QuickSilver. Pro spouštění aplikací můžete použít také aplikaci Valet: Lze ji ovládat hlasem, ikony aplikací zobrazuje podobně jako Dashboard a obsahuje také podporu pro Windows aplikace, které spouští prostřednictvím Parallels Desktop.

Klepněte pro větší obrázek

iSoftPhone (zdarma)

Chcete iPhone již nyní? Pak si stáhněte iSoftPhone: softwarový VoIP telefon využívající protokolu SIP, který svým vzhledem a základním ovládáním napodobuje Apple iPhone.

Klepněte pro větší obrázek

iBatt 2 (19 USD)

Pokud chcete mít o svém akumulátoru v přenosném Macu dokonalý přehled, pak musíte mít aplikaci iBatt 2. Poskytuje kompletní statistiku o vybíjení, dobíjení, teplotě, kapacitě, stavu a spoustě dalších statistických informacích.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Apple, Windows, Reklama, Apple iPod, Apple iPod Shuffle, Apple Mac, Dashboard, iPod Shuffle, Leopard, Quicksilver, Kabát, Nový kabát, Zlatá barva, Nový iPhone, Komunikátor, Stříbrná verze

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • muff 8. 2. 2007 22:38:37
  Tak nevim - koupil jste si MacBook a po par tydnech z nej smazal OS X ....
 • STROX, STROX 8. 2. 2007 1:42:49
  Nekdy si rikam, ze lidi, pripojeni k netu, by meli mit nejaky pocitacovy...
 • Kst 7. 2. 2007 23:54:31
  Mac is asking a question, cancel or allow?

  Cancel
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

** Na Mys Canaveral dorazily přídavné boostery pro raketu Delta IV Heavy ** V létě 2018 vynese raketa do vesmíru kosmickou sondu Parker Solar Probe ** Sonda prolétne okolo Slunce

10.  8.  2017 | Petr Kubala | 7

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí