Svět podle Apple: Microsoft začíná pracovat na nových Office

Za Thunderbird integrovanější * Drby o Adobe Creative Suite CS3 podruhé * Microsoft Office nativně: Později a bez maker * Vstupuje Apple do Polska? * Softwarové novinky pro tento týden

Za Thunderbird integrovanější

Přestože náruživí uživatelé Eudory zřejmě budou protestovat, patří poštovní klient Thunderbird k jednomu z nejlepších poštovních klientů pro současný Mac OS X. Na rozdíl od systémové aplikace Mail, která je určena spíše pro domácí použití, nemá problémy s komunikací s velmi rozšířenými Exchange servery protokolem IMAP, na rozdíl od Microsoftího Entourage existuje v nativní verzi i pro moderní Macy a na rozdíl od Eudory je uživatelsky přívětivý. Pro mnoho uživatelů – včetně mě – má však jedinou podstatnou nevýhodu: Thunderbird je zcela samostatná aplikace, která s okolním systémem spolupracuje pouze velmi omezeně.

Jde především o absenci propojení mezi Thunderbirdem a systémovým adresářem a o nemožnost indexování doručené pošty systémovým nástrojem Spotlight. Ovšem vše se k dobrému obrací: Novozélanďan Robert Coleman zveřejnil na svých stránkách stabilní Universal Binary verzi Thunderbirdu doplněnou o patch, který mu umožní pracovat s adresami ze systémového adresáře. Propojení je zatím pouze jednosměrné (Thunderbird adresář čte, ale neumí do něj zapisovat), na propojení se Spotlight stále čekáme.

Drby o Adobe Creative Suite CS3 podruhé

Zdá se, že první betaverze grafického balíku aplikace Creative Suite CS3 od Adobe je za dveřmi, většina zdrojů ji očekává během jednoho týdne (některé zdroje však hovoří pouze o betaverzi Photoshopu CS3, ne celém balíku). Mezi novinky patří jak upravené uživatelské rozhraní, tak i nativní podpora Intel procesorů.

Objevují se také informace o revolučních vlastnostech: Vykreslování grafiky a uživatelského rozhraní nebude plně provádět procesor (Hurá! Konečně naprosto plynulý pohyb celou stránkou v InDesignu.), ale grafická karta. Samozřejmě na nových strojích, u stařečků s G4 procesory bude vše stále zpracovávat procesor. Ovšem podle Think Secret nebude tato funkcionalita v betaverzi volně dostupné všem registrovaným uživatelům CS2 obsažena. Nechme se tedy překvapit.

Uvidíme, zda se dlouhé čekání na novou verzi, které si vyžádalo kompletní přepsání jádra aplikace, vyplatilo. Věřím, že mnoho grafiků váhá s přechodem na Intel právě na uvolnění vlajkového produktu Adobe.

Microsoft Office nativně: Později a bez maker

Rozum stát mi zůstává nad počínáním Microsoftu. Na jedné straně nabídl jako první Universal Binary verze svých softwarových produktů (Microsoft Messenger, Microsoft IntelliMouse), na druhé straně nepochopitelně váhá s pracemi na nové verzi kancelářského balíku Office pro Mac OS X. Přestože Office for Mac, vzhledem ke svému stáří, běží poměrně rozumně i pod Rossettou, nová nativní verze zde citelně chybí.

Především s příchodem Office 2007 vyvstává mnoho problémů, z nichž nejvýznamnější je především formátová nekompatibilita – je otřesné, když si produktem Microsoftu nedokážete otevřít dokument vytvořený stejnou rodinou produktů Microsoftu. Na mysli mám skutečnost, že soubory vytvořené a uložené v Office 2007 ve Windows v Office na Macu neotevřete. Nastává tak paradoxní situace, že konkurenční OpenOffice.org (a potažmo i oblíbený NeoOffice) je s produkty Microsoftu kompatibilnější, než  sám Microsoft.

A firmě to může jedině uškodit, protože mnoho uživatelů řeší současný stav právě použitím alternativních kancelářských balíků a může se stát, že nebude mít potřebu přejít na nativní verzi komerční Microsoft Office – tedy až bude k dispozici. Skutečně nebývá zvykem, aby Microsoft přenechával zákazníky konkurenci.

Na nových Office se však pracuje: Tento týden odpovědná skupina vývojářů oznámila, že se jí úspěšně povedlo převést většinu stávajícího kódu Office do vývojového prostředí Xcode a že může být odstartován vývoj příští verze. Ví se také, že se nepovedlo přenést prostředí jazyka Visual Basic a proto nová verze nebude podporovat makra v dokumentech.

Vstupuje Apple do Polska?

V mnoha Evropských zemích včetně České republiky nemá Apple své vlastní zastoupení, ale je zde zastupován oficiálním smluvním distributorem. To s sebou přináší mnohé problémy, například vyšší ceny produktů, problémy s dostupností produktů a náhradních dílů i horší servis a chybějící oficiálně lokalizované operační systémy.

Tento stav se uživatelům nelíbí a tak v některých zemích již vznikly iniciativy volající po přímém vstupu Apple na příslušný trh. Mezi nejhlučnější patří Polsko a Řecko, české stránky WeWantAppleCzechRepublic jsou již registrovány a na jich obsahu pracuje tým lidí okolo Petra Cihláře.

Že tato iniciativa není zbytečná dokazuje skutečnost, že se Apple Europe rozhodlo vstoupit na sousední polský trh. Mezi Polskem a Českou republikou je sice několik větších rozdílů, mnoho faktorů je také společných. Dočkáme se někdy také Apple Czech a české krabicové verze Mac OS X?

Softwarové novinky pro tento týden

VLC (zdarma)

Nejzajímavější softwarovou novinkou tohoto týden je dlouho očekávaná nová verze univerzálního multimediálního přehrávače VLC. Nová verze je graficky vychytanější, přidává ovládací prvky do zobrazení v celém okně, lze ji ovládat systémovým infračerveným ovladačem a zvýšena byla i stabilita. Když k tomu všemu přičtu ještě bohaté možnosti Transcodingu mezi multimediálními formáty (jako jediný například zvládl zazálohovat jinak velmi problémovou Karcoolku) i vestavěný streamovací server, dostanu aplikaci, kterou zkrátka nelze nemít.

Klepněte pro větší obrázek

Gwidget (zdarma)

Zajímavý Widget pro Dashborad se jmenuje GWidget a jak již název napovídá, má co do činění s Googlem. Jedná se o widget, který využívá mobilní verze Googlu pro rychlé vyhledávání přímo v Dashboardu. Docela jsem si na to zvykl, pro rychlé vyhledání krátkých informací je skvělý.

Diskuze (20) Další článek: Kde hledat programy kompatibilní s Windows Vista?

Témata článku: Microsoft, Apple, Nový office, Kompletní přepsání, Stařec, Streamovací server, Alternativní zdroj, Rychlé vyhledání, Dashboard, Office, Secret, Nativní aplikace, NeoOffice, Náhradní díl, Universal Binar, Nativní stav, Plynulý pohyb, Nový, Rosset, IceCube, Widget, Jediný rozdíl, Nativní verze, Coleman, Svět


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači