Svět podle Apple: Mac OS X dosáhl na verzi 10.4.9

Tento týden ze světa počítačů Apple: Mac OS X dosáhl na verzi 10.4.9 * III. Apple sraz Brno 2007 * QuickTime a export pro Apple TV * iChat podporuje video s Windows klienty * iSCSI propojení bude dostupné i pro Mac OS X * Apple TV se již prodává * Software pro tento týden

Mac OS X dosáhl na verzi 10.4.9

Minulý týden uvolnil Apple další update svého operačního systému Mac OS X. Pod číslem verze 10.4.9 se ukrývá kombinovaný balík určený pro Macy osazené procesory PowerPC i Intel. Všeobecně se předpokládá, že tento update je posledním určeným pro současnou verzi operačního systému zvanou Tiger (10.4), kterou by měla nahradit nová verze 10.5 s kódovým označením Leopard. Její uvolnění se předpokládá počátkem letošního léta. Dále Apple uvolnil také bezpečnostní záplaty pro Mac OS X 10.3.9 Panther.

Přehled všech novinek v tomto updatu obsažených najdete na stránkách Apple, mezi nejzajímavější patří především vylepšené chování systému při práci s .Mac účtem (problémy při přenosu velkého množství dat), vyřešení problémů s některými Bluetooth zařízeními, klient pro přímou komunikaci iChat by měl nyní podporovat běžné USB webkamery, synchronizační nástroj iSync nyní podporuje Nokie z řady N70 a spoustu dalších drobností.

Nové verze 6.0.6 se dočkala také aplikace pro práci s fotografiemi iPhoto. Podle dostupných informací tato verze řeší problémy s daty uloženými v EXIF a přidává podporu Photocastingu. EXIF je způsob, který lze do fotografie ukládat důležité informace a je podporován většinou současných digitálních fotoaparátů. Photocasting je funkce iPhoto6, která umožňuje uživatelům publikovat fotografie i celá alba a sdílet je s jinými uživateli prostřednictvím internetu. Minimální systémové požadavky pro iPhoto zahrnují Mac O X 10.3.9 nebo Mac OS X 10.4.3 a vyšší, update lze aplikovat pouze na iPhoto verze 6.0.5.

III. Apple sraz Brno 2007

V prostorách brněnské prodejny iStyle na Sukově ulici se třicátého března od sedmnácti hodin uskuteční třetí brněnský Apple sraz. Organizátoři akce k tomu dodávají: „Smyslem srazu je především přátelská diskuse, účast je zcela volná, nikdo není k ničemu nucen a může přijít i odejít kdykoliv. Pokud ovšem přijdete včas, budete mít také možnost prohlédnout si obchodní prostory iStyle s vystavenými počítači iMac, MacBook, s iPody, s Apple Cinema Display, reproduktory, klávesami, taškami a různými doplňky. Na srazu budou k dispozici počítače jak nové, tak sbírka starších kousků, z nichž některé spustíme. Videoprojekce poslouží k prezentaci novinek, podrobněji se zaměříme na kamery a jejich využití v propojení s Macích – takže koho zajímá fillm a jeho zpracování, nechť určitě přijde – zeptejte se, zkuste si... Tuto programovou část si vzal na starosti Pavel Hanousek, ředitel iStyle.“

A abych nezapomněl: již zítra se v Praze koná podobná akce, Appleforum 2007.

QuickTime a export pro Apple TV

Aktuální verze QuickTime nabízí možnosti exportu do mnoha formátů, novinkou však je export videa přímo pro Apple TV. Příslušná položka nabídky je pojmenována Export to Apple TV a produkuje videa ve formátu MPEG4 v rozlišení 720 × 404 a ve specifikaci HD videa 720p. Tato možnost exportu je dostupná také v iMovie, tudíž můžete svá videa snadno ukládat ve formátu pro Apple TV již dnes. Nevýhodou však je, že film připravený pro Apple TV nepřehraje současný iPod, tudíž budete muset mít jedno video dvakrát - jednou pro Apple TV, jednou pro iPod.

iChat podporuje video s Windows klienty

Svou poslední aktualizací získala aplikace iChat možnost videokomunikace s klienty komunikační služby AOL Instant Messaging. Pokud tedy druhý kontakt používá šestou verzi AIM pro Windows, můžete s ním navázat videochat přímo z iChatu.

iSCSI propojení bude dostupné i pro Mac OS X

Koncepce iSCSI vychází ze dvou technologií. SCSI rozhraní pro připojování disků v serverech a protokolu TCP/IP. Z rozhraní SCSI si používá pouze protokol, kterým spolu zařízení komunikují a zcela opouští jeho fyzickou vrstvu (kabely, konektory, elektrickou specifikaci). Pro přenos paketů SCSI se použije jejich zapouzdření do protokolu TCP/IP. Rozhraní iSCSI je běžně dostupné na většině platforem. Lze tak snadno ukázat notebook s terabytovým diskem - disk připojený přes iSCSI se chová úplně stejně, jako disk připojený na lokální řadič. Díky iSCSI se dají provádět také mnohá zajímavá nestandardní řešení, například můžete volnou paměť nevytížených okolních počítačů využít jako rychlý disk pro ukládání dočasných dat.

Přestože je podpora iSCSI běžně integrována do většiny současných operačních systémů (například Linux jej podporuje od roku 2005, ve Windows je podpora k dispozici od června 2003), Mac OS X byla doposud podpora iSCSI upřena. Bylo možno sice použít globalSAN iSCSI Initiator, jedná se však o komerční aplikaci. Naštěstí Mac OS X dostane podporu iSCSI disků a zařízení v přicházející verzi 10.5 Leopard. Proč ale to čtyřleté zpoždění?

Klepněte pro větší obrázek

Apple TV se již prodává

A rychlá zpráva závěrem: Teprve před několika hodinami se Apple TV začala oficiálně prodávat. Tedy alespoň v amerických Apple Storech, do Evropy se první kousky ještě nějaký čas nedostanou. Podle vyjádření českého zastoupení Apple by se testovací / předváděcí kus měl v našich krajích objevit na konci března, oficiální představení pak bude naplánováno jeden až dva týdny poté.

Software pro tento týden

Gizmo Project 3 (zdarma)

Nejznámější otevřený (tedy s otevřeným kódem a využívající otevřených kodeků) telefonní aplikace Gizmo Project se dočkala své třetí verze. Kromě samotné internetové telefonie nabízí také komunikační možnosti s klienty Yahoo Messenger, Windows Live a Google Talk, podporuje diskusní skupiny a nabízí historii textových chatů.

Klepněte pro větší obrázek

VM2Go (zkušební, 20 spuštění)

VM2Go je utilita určená pro práci s virtuálními stroji aplikace Parallels Desktop. Umožní je upravovat, přesouvat funkční virtuální stroje do jiných umístění (například do iPodu) nebo zálohování.

Klepněte pro větší obrázek

Slideroll Gallery AV (zdarma)

Slideroll je jednoduchá aplikace určená k vytváření flashových video a fotogalerií. Obrázky nebo fotky stačí pouze přetáhnout do okna aplikace, která vše vytvoří sama. Skvělou představu získáte z ukázkových galerií

.

Diskuze (4) Další článek: Druhá porce hostesek z CeBITu aneb nejen Němkami živ je člověk

Témata článku: Video, Apple, macOS, TV Live, Okolní počítače, Propojené zařízení, Apple Mac, Předváděcí notebooky, Poslední update, Ip kamery, iStyle, Panther, Mako, Apple TV, Mac OS, Mac, Podobná akce, Leopard, Současný systém, APP, Svět, Telefonní aplikace, Webkamery zdarma, Mac OS X, OS X


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky