Svět podle Apple: Likvidace iPodu kuchyňskými nástroji

Tento týden ze světa počítačů Apple: nová beta Photoshopu CS 3 * Linksys představuje iPhone * Likvidace iPodu kuchyňskými nástroji * Povedená integrace Firefoxu * Moderní souborový systém v Leopardu

Dočkali jsme se aneb Photoshop CS 3 Beta mezi námi

Nejzajímavější spekulace minulého týdne se v pátek stala skutečností, společnost Adobe poskytla k betatestování novou verzi Photoshopu CS 3 (tedy ne celý balík Creative Suite, jako předpovídaly některé zdroje). Novinka se vyznačuje především nativní podporou aktuálních Maců, dále má přepracované jádro a upravené grafické rozhraní.

Nárůst rychlosti hlásí uživatelé všech procesorových platforem, srovnávat nativní aplikaci pro Intel se starší verzí CS2 bežící pod emulační vrstvou Rossetta snad ani nejde. A protože se jedná o betaverzi, nachází se v ní také několik zásadních a velké množství menších chyb. I přesto je však tato beta velmi dobře použitelná. Ostatně nejvíce se o novém Photoshopu dozvíte z videocastu časopisu Macworld nebo na české Digiaréně.

iPhone od Linksysu

V pondělí byla představena řada telefonů iPhone. Ovšem pro mnohé překvapivě, ne od Applu ale od společnosti Linksys (respektive Cisco), která vlastní práva na tuto ochrannou známku na území Spojených států (Apple zase má právo na iPhone v ostatních zemích). Nezbývá tedy než spekulovat, zda telefon od Apple opravdu bude (zřejmě ano) a jak se bude skutečně jmenovat. Nabízí se mnoho možných názvů, například iTalk (tuto ochrannou známku drží Apple). Mně osobně by se nejvíc líbil nápis iPod Mobile – krásně by zapadal do současné rodiny produktů (máme přece iPod Video, iPod Nano, iPod Shuffle). A nebo snad to bude iPod Phone?

Rozmixujte iPod na prach

Znáte webové stránky willitblend.com? Jsou domovem oblíbené videosérie s mixérem v hlavní roli. Že stále nechápete? Představte si místnost s kuchyňským vybavením jak vystřiženou z teleshopingů, sympatickou americkou variantu Horsta Fuchse a výkonný mixér. Do mixéru je v každé ze sérií vhozen jiný předmět a … a celý je rozmixován. Takhle „rozšmelcovaný“ již byl telefon, hrací karty, golfová hůl a mnoho dalšího; V jednom z posledních dílů také iPod (druhé generace). Nikdy bych nevěřil, že lze během několika málo okamžiků vyrobit z přehrávače kovovoplastový prášek.

Firefox konečně plně použitelný

Zatímco na ostatních platformách lze nativní port Firefoxu považovat ze velmi dobrý, starší verze Mac OS X verzi stále k dokonalosti mnohé chybělo. Problémem je především nulová integrovanost do okolního systému; Na mysli mám například vlastní správu pluginů nebo nesystémové souborové dialogy (které jsou opravdu ošklivé). V nedávno uvolněné verzi 2.0 se Firefox již velmi přiblížil konkurenčnímu Caminu, i když na mně stále působí jako subjektivně rychlejší. Velmi dobrý pocit však mám z vývojové verze Firefoxu 3.0 nazvané Gran Paradiso, která je postavena na novém jádru Cairo (Gecko 1.9). Pokud vás tedy doposud Firefox neoslovil, vyzkoušejte.

Nový souborový systém v Leopardu?

V nové verzi Mac OS X 10.5 (Leopard) má být integrována podpora nového souborové systému ZFS (Zettabyte File System). Jedná se o 128bitový souborový systém původně určený pro Solaris 10 společnosti Sun Microsystems. Systém je vyvíjen od roku 2001, první veřejná verze byla zveřejněna 15. listopadu 2005. Souborový systém se často plete s nesouvisejícím, zato ale podobně znějícím systémem zFS společnosti IBM.

Mezi jeho výhody patří vysoká integrita dat, která je zabezpečena neustálým udržováním jejich vnitřní konzistence, jednotlivé souborové operace mají povahu transakcí. Všechny operace používají metodu kopírování při zápisu, navíc je ochrana před skrytým poškozením řešena prostřednictvím 64bitových kontrolních součtů.

ZFS systém umožní adresovat 2^128 sektorů a např. při 512 bytech na sektor získáme 174224571863520493293247799005065324265472 bytů. Zprávu přinesl francouzský server Mac4Ever.

Softwarové novinky

SaveHollywood (zdarma)

Zajímavý spořič obrazovky, který přehrává vaše oblíbená videa. Aktuální verze je již plně Universal Binary a kromě běžných videí podporovaných v QuickTimu umí přehrávat také flashové animace. Snadno tak s jeho použitím realizujete spořič s prezentací vaší společnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Gcal.app (zdarma)

Pokud jste stejně jako já začali používat webový kalendář Googlu (především kvůli tomu, že jej lze synchronizovat s iCalem a s mobilními telefony podporovanými přes iSync), pak zkrátka musíte mít malou aplikaci Gcal.app, která je jednoduchým prohlížečem upraveným přímo na míru pro Google Calendar.

Klepněte pro větší obrázek

FlickrBooth (zdarma)

FlickrBooth je plugin do fotobudky, kterou jsou vybaveny všechny Macy s kamerou iSight. Umožní vám odesílat právě vyfocené fotografie přímo do vašeho účtu na serveru Flickr.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Software, Apple, Firefox, iPod, Hole, Konzistence, Upravená verze, IPO, Nový iPhone, Google Calendar, iPod Shuffle, Apple iPod Shuffle, Cairo, Leopard, iPod Nano, Paradiso

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jakub Hegenbart 6. 1. 2007 2:19:22
    Takže výjimky řešené hůře než v Common Lispu, subclassing polymorfismus...
  • J.P. 22. 12. 2006 21:19:53
    vyste taky GOGO?
  • jouda 22. 12. 2006 8:32:58
    A všichni z toho Google za chvíli budem GOGO
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 55


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky