Svět podle Apple: iPhone od Vodafonu?

Flash bude podporovat H.264 • Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop? • Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?
Svět podle Apple: iPhone od Vodafonu?

Adobe Flash bude podporovat kódování H.264

Distribuce videa vkládaného do webových stránek zažila boom nejen díky rozšíření vysokorychlostního internetu, ale především díky přidání podpory pro přehrávání videa přímo do formátu Adobe Flash. Flash je zřejmě nejrozšířenějším webovým pluginem současnosti, najdeme jej nainstalován téměř na všech v současnosti významnějších softwarových platformách – je tedy pochopitelné, že videa přehrávaná jeho prostřednictvím jsou mezi poskytovali videoobsahu oblíbena. Pokud distribuujete video právě přes Flash (přesněji přes formát .flv videa), nemusíte řešit instalaci pluginů na počítačích uživatelů.

Současná podpora videa v tomto formátu je postavena na kódování videa H.263 (přesněji jeho deriváty pocházející od společnosti Sorenson a On2 VP6) pro obrazovou část, kodek MP3 se pak stará o zvukový doprovod. Problémem tohoto kódování je především jeho nízká kvalita při nízkých datových tocích, které jsou však v oblasti webového videa nejčastěji používána, podružným problémem je pak obtížná (tedy v podstatě neexistující) akcelerace takhle přehrávaného obsahu jak v okně, tak i v režimu celé obrazovky.

To vše má vyřešit o poznání modernější kodek H.264 – ano, je to stejný kodek, na který vsadil Apple a který dobře podporují nejen Macy, ale i iPody, Apple TV nebo nový iPhone. Vhodnost tohoto formátu potvrzuje také YouTube, který jej používá jako alternativní médium pro svá videa. Podpora právě tohoto formátu se totiž objevila v poslední verze přehrávače Flash Player 9 Beta. Co to bude znamenat? Především o poznání kvalitnější webové video při zachování současných datových nároků, očekávat můžeme také akceleraci flashového videa včetně přehrávání v režimu celé obrazovky.

Je lepší VMWare Fusion nebo Parallels Desktop?

Tak odpověď na přesně tuto otázku hledá v současnosti nejeden diskutující snad ve všech tématicky zaměřených webových diskusích. Stejnou otázku si položil také Daniel A. Begun a v testlabu magazínu CNET otestovat aktuální verzi Windows Vista běžící v obou virtualizačních nástrojích. K jakému závěru došel? Shrnutí celého článku je jednoduché: Pokud opravdu potřebujete používat Windows Vista včetně všech jejich funkcí a vlastností, použijte Boot Camp přímo od Apple.

Pokud však uvažujete o virtualizačních nástrojích a omezíte absenci některých funkcí (především rozhraní Aero a nefunkčnost multimediálních aplikací na něm závislých), jeví se jako vhodnější použití aktuální verze VMWare Fusion, která zvítězila na celé čáře svou podporou pro multimédia a částečně také podporou pro víceprocesorové prostředí (Parallels Desktop v současnosti virtualizuje pouze jedno procesorové jádro). Na druhé straně, Parallels vede svou podporou pro 3D hry.

Je klávesnice iPhonu dvakrát pomalejší?

Tedy ne že by byla pomalá přímo klávesnice, ale podle jedné z provedených studií je pomalé psaní na této virtuální klávesnici a to až dvojnásobně ve srovnání s konkurenčními přístroji. Studie byla provedena na skupině vybraných lidí, kteří dostali k dispozici text. Ten pak opsali jak na svém stávajícím mobilu, tak i na iPhonu. A právě toto je kámen úrazu: Zatímco na svém telefonu (přibližně polovina z testovaných osob používá telefon s numerickou klávesnicí, polovina pak s alfanumerickou klávesnicí) jsou uživatelé psát naučeni, žádný z nich iPhone nijak zvlášť dlouho nepoužíval. Z vlastní zkušenosti vím, že prvních pár (desítek) textů napsaných na iPhonu bylo problémových, po několika dnech jsem byl schopen psát subjektivně stejně rychle, jako na mechanické klávesnici smartphonu Palm Treo.

Apple a Vodafone se dohadují o evropském iPhonu?

V posledních dnech prosákly na veřejnost informace, podle kterých se Vodafone snaží dohodnout s Apple na vlastnostech evropského iPhonu. Podle dostupných zpráv vadí Vodafonu především:

  • YouTube aplikace má vypadat a chovat se více jako webový originál,
  • podpora pro Outlook a Exchange serveru musí zahrnovat podporu pro nativní protokol Exchange, nesmí jít o použití IMAP protokolu v kombinaci s OWA,
  • vylepšení bezpečnosti a (snad) i o implementaci softwarového firewallu,
  • vylepšení podpory pro WEP a WPA/WPA2 šifrování,
  • vylepšení webového prohlížeče včetně funkcionality „copy and paste“.

A aby toho všeho nebylo málo, má začít Vodafone na vybraných trzích začít prodávat iPhone již koncem měsíce září.

Software pro tento týden

HandBrake (zdarma)

Tento program určený pro zálohu filmových dévédéček přichází v nové verzi, která – kromě jiného – nabízí také možnost pro přímou konverzi DVD disků pro iPhone.

Bitrate Pro (zdarma)

Aplikace, která slouží k rychlému a snadnému výpočtu datových toků při konverzi videa mezi formáty.

Diskuze (17) Další článek: US Air Force prodlužují spolupráci s Hewlett-Packard

Témata článku: Apple, iPhone, Celá obrazovka, iPhone 5, Zvukový doprovod, iPhone 6, Videoobsah, Camp, Přehrávané video, iPhone 4, Vybraný formát, iPhone 7, APP, Svět, Apple iPhone, SVE, Numerická klávesnice, Fusion, Celá studie, Obrazová vlastnost, Adobe Flash, Vodafone, Rychlá záloha, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

**Microsoft zahájil veřejné testování předělaného Outlooku pro Windows **Betaverze přináší řadu známých funkcí z webu a čistší prostředí **Spoustu funkcí zatím klient postrádá a jsou teprve ve vývoji

Petr Urban
E-mailMicrosoft OfficeOutlookMicrosoft
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
Acer má hromadu novinek. Herní notebook zaujme displejem, který umí 3D i bez brýlí

Acer má hromadu novinek. Herní notebook zaujme displejem, který umí 3D i bez brýlí

Acer představil své hlavní novinky pro letní období letošního roku a vybereme z nich ty nejdůležitější.

Tomáš Holčík
AcerNotebooky
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět