Svět podle Apple: bombastické iPhony

Jsou nyní na řadě nové iMacy? * Bombastické parametry iPhonu * iPhone s nabodeníčky? * Apple Párty na spadnutí

Jsou nyní na řadě nové iMacy?

I v našich týdenních přehledech dění okolo jablečných počítačů jsme již zmiňovali fámy hovořící o chystaném upgradu produktové řady stolních počítačů iMac. Komentátoři očekávají, že podobně jako přenosné modely MacBook Pro dostanou i iMacy nové procesory a čipovou platformu Santa Rosa včetně nové grafické karty - stejnou, jaká je použita v současných MacBoocích. S těmito předpoklady lze jen souhlasit, Santa Rosa zkrátka bude v nejbližších několika měsících nosnou platformou Intelu a není v jeho zájmu nadále podporovat - samozřejmě s výjimkou některých specializovaných aplikací - také platformu výběhovou. Také volba grafické karty od nVidie je logická: Grafický čip MacBooků Pro představuje současnou mobilní špičku a můžeme jen přidat spekulace, že nVidia je vzájemné dohodě (a i diktátu podmínek ze strany Apple) přístupnější než AMD.

Další spekulace pak hovoří o změně povrchu nových iMaců, které by již neměly být vyrobeny ze známého bílého plastu, ale z broušeného hliníku jako přenosné počítače MacBook Pro. Osobně se k těmto informacím stavím spíše skepticky a více bych očekával iMac v černé barvě.

Bombastické parametry iPhonu

Do zahájení prodeje mobilního telefonu Apple iPhone zbývá již jen devět dnů a Apple ve své poslední tiskové zprávě přidává několik informací o tomto přístroji. Toto prohlášení obsahuje dvě velké novinky: informaci o výdrži přístroje při běhu na akumulátory a o změně materiálu krycího displej. Ten je dotykový, a protože tvoří v podstatě jediný způsob ovládání telefonu, musí materiál vydržet hodně dotyků a posunů. Proto na iPhonech najdeme krycí sklo namísto dříve zamýšleného plastu.

Výdrž na akumulátory může působit na první pohled bombasticky, ostatně posuďte sami: pohotovostní doba 250 hodin, doba hovoru 8 hodin, přehrávání videa 7 hodin, přehrávání hudby 24 hodin. Při druhém pohledu a při praktických zkušenostech s konkurenčními produkty na trhu dojdete k zjištění, že tyto hodnoty jsou spíše mírně nadprůměrné. Navíc zkušenost nás učí, že skutečné hodnoty dosahované v běžném provozu budou o deset až dvacet procent nižší.

Musíme mít totiž na mysli, že tyto hodnoty platí pouze pro jednotlivé činnosti, jak jsou uvedeny. Při jejich kombinaci pak půjde výdrž drasticky dolů. Ano, pokud telefon bude ležet na stole s vypnutým displejem, není 250 hodin žádná převratná doba. Pokud spustíte přehrávání hudby, vypnete displej a po 24 hodin již na telefon ani nesáhnete, pak ten den hrát vydrží. Ale v reálném provozu je to jiné: Málokdo poslouchá hudbu celý den bez dotyku na displej, málokdo zvládne sledovat sedm hodin video nebo osm hodin telefonovat.

Chybí právě ty praktické informace. Jak dlouho vydrží telefon při prohlížení internetu? Vždyť co může být náročnější, než když v jednom okamžiku stahujete data z internetu (tedy v podstatě telefonujete), dotýkáte se displeje (ten tedy musí svítit), zobrazujete webové stránky (a tedy v podstatě sledujete video), přinejhorším ještě s přehráváním hudby v pozadí. Jestli v takovém případě vydrží iPhone v chodu více než tři hodiny, budu poctivě celý týden místo jídla chroupat pouze odporné ovesné vločky namočené v mléce.

iPhone s nabodeníčky?

Zajímavého postřehu si všimli někteří čeští blogeři - chybějící horní řada s numerickými klávesami zřejmě znemožní případnou lokalizaci iPhonu do češtiny. Právě pro zadávání lokálních znaků jsou totiž číselná tlačítka velmi důležitá.

Ostatně s lokalizací Apple produktů je to více než divoké. Na jedné straně je oficiální a funkční lokalizace operačního systému Mac OS X čirou utopií, na druhé straně všechny současné iPody včetně několika starších modelů česky hovoří již v základu. A jak to bude s iPhonem? Bude mezi vyvolenými jako iPod, nebo mezi zatracenými po boku OS X? Ale i kdyby byl jeho systém lokalizován, musela by být jeho klávesnice předělána. Ke které možnosti se přikláníte vy?

Apple Párty na spadnutí

V Klačně, nepříliš daleko od společných česko-slovenských hranic se připravuje další ročník Apple Party na Slovensku. Vítání jsou všichni uživatelé i příznivci jablečných zařízení, bez rozdílu národnosti. Sledujte proto portál MacPlanet.sk pro další informace, prozatím vychází termín na 10. 8. - 12. 8. 2007 a svou účast je vhodné potvrdit do 22. 6. 2007. A jen pro inspiraci: Užijte si fotografie z loňského ročníku.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace pro tento týden

Liger 1.0 (zdarma)

Liger není tak úplně aplikace, ale přesto doufám, že mi to prominete: Liger je téma pro aplikaci ShapeShifter, které promění současný systém Tiger do podoby připravovaného Leoparda včetně průhledných nabídek.

Klepněte pro větší obrázek

iRed Lite (zdarma)

iRed Lite je aplikace, která vám umožní pomocí dálkového ovládání dodávaného k většině současných Maců ovládat také jiné aplikace. Nabízí bohaté možnosti nastavení a podporuje také více ovladačů, z nichž každý lze přiřadit s předem určenou aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

rEFIt (zdarma)

Pro vyzkoušení této aplikace jsem neměl odvahu, ale její popis vypadá velmi zajímavě: Jedná se totiž o startovací nabídku a správu systémového firmwaru na Intel Macích. Zkrátka rEFIt by měl umět pracovat s EFI prostředím těchto počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Apple, iPhone, Vypnutý displej, Krycí sklo, Apple Macbook, Mako, Rose, Bomba, Mobilní telefony dotykové, Svět

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 25

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje