Svět Namodro soudně cenzurován? Věc je složitější

Bezprecedentní předběžné opatření soudu může být rozbuškou s neuvěřitelnými následky.
Svět Namodro soudně cenzurován? Věc je složitější
Český Internet cenzurován! Městský soud v Praze rozhodl o předběžném opatření proti Českému Telecomu, dnes provozovateli serveru Svět Namodro, aby stáhl ze svých stránek dvanáct článků týkající se činnosti žalobce, kterým je firma P.E.S. Consulting, jinak jeden z nejznámějších provozovatelů webhostingu u nás. Obsah některých zmíněných článků si můžete prohlédnout, máme i oskenované faksimile soudního rozhodnutí.

Pokud nebudete chtít studovat obsáhlé materiály, zde je stručné shrnutí. Svět Namodro se skutečně se značnou intenzitou (dvanáct článků věnovaných činnosti jediné, ne enormně významné či zajímavé firmy v období asi dvou let, to je skutečně neobvyklé) „věnoval“ hodnocení služeb „psa“, jak je P.E.S. Consulting na Internetu nazýván. Jak Svět Namodro znáte, servítky si samozřejmě nebral a byl ve svých článcích silně kritický. Soud toto v rozhodnutí odůvodnil nebo komentoval takto: „na serverech žalovaného bylo již po dobu více než dva roky opakovaně uveřejněno množství nepravdivých, polopravdivých či záměrně zkreslujících informací, které mají poškodit žalobce...“

Domníváte se možná, že klíčovou otázkou zde je, zda články na Namodro byly pravdivé či nikoli. Překvapivě, tato otázka není ve sporu zcela nejdůležitější, podstatná je jiná věc: současný vlastník Světa Namodro je konkurentem P.E.S. a zveřejňováním těchto článků se podle názoru soudu dopouští nekalosoutěžního jednání (par. 50 OZ), neboť „žalovaným uvedené informace vzbudily nedůvěru zákazníků v kvalitu služeb poskytovaných žalobcem“.

Soud tedy nezkoumal, zda jsou články na Světě Namodro týkající se Psa pravdivé, a – po pravdě řečeno – ani nemusel. Pokud soud dospěl k názoru, že Svět Namodro (= Český Telecom) zde jedná nekalosoutěžně, pak jeho předběžné opatření má, celkem správně, za účel zabránit pokračování nekalosoutěžního jednání. A proč nekalosoutěžní jednání? Protože Český Telecom sám nabízí komerční webhosting, a je tedy konkurentem firmy P.E.S. Consulting.

K těmto faktům několik redakčních poznámek. Zda články jsou nebo nejsou pravdivé, pravděpodobně nebude nikdy možné prokázat, a to z několika důvodů. Prvním je, že články jsou, jak je na Namodro obvyklé, silně emocionálně podbarvené: na výrazy jako „trapný“, „neschopný“, „bez pardonu na minutu vyhozen“, „neschopný a nezodpovědný“ nelze aplikovat měřítka pravdy nebo nepravdy. Články samozřejmě obsahují i spoustu konkrétních technických údajů, jenomže se vztahují ke skutečnostem měsíce až roky starým (např. nastavení zabezpečení serverů), současný stav je samozřejmě zcela jiný a bude pravděpodobně nemožné zjistit, zda situace byla taková, jakou Svět Namodro popisuje – zřejmě ano, tyto věci si Dan Dočekal skutečně nevymýšlí, ale presumpce neviny platí...

Předběžné opatření může být jen předehrou k daleko tvrdšímu trestu pro Svět Namodro / Český Telecom: žalobce tvrdí, že mu články způsobily „škodu dosud v řádu několika miliónů korun“, protože ztratil „několik stovek svých zákazníků“ a o dalších několik stovek nových zákazníků přišel. Domnívám se – protože velikost trhu komerčního webhostingu v ČR je celkem zmapovaná –, že tato čísla jsou přehnaná: právě o tom, o odůvodnění a prokázání výše způsobené škody bude zřejmě další soud (k této žalobě Psa soud navíc přímo vyzval!). Zde ovšem dodejme, že presumpce neviny zase hraje pro Český Telecom: dokázat, o kolik peněz zisku (nikoli obratu!) Pes přišel, je podobně obtížné jako zpětně dokázat pravdivost článků.

Byly články na Namodro takto koncipovány úmyslně, se záměrem likvidace konkurenta? Jsem velmi přesvědčený, že nikoli: ostrá, servítky si neberoucí kritika je poznávacím znakem zakladatele serveru Dana Dočekala i jeho současného hlavního redaktora Jana Wagnera. Svět Namodro je odjakživa hodně neortodoxní, není to odborná žurnalistika, která by na lékařských vahách zvažovala každé slovo a úzkostlivě se snažila o preciznost a vyváženost tvrzení: je to server, který je nutné brát s nadsázkou, který bere s nadsázkou i sám sebe (viz jeho heslo „Nikdy Ničemu Nevěř“, které lze samozřejmě vztáhnout i na Namodro), který provokuje a zveličuje, který chce také bavit... Snad nikdo na českém Internetu nebyl ušetřen Dočekalových či Wagnerových „ostrých šípů“, včetně serverů našich. Takové servery, i ostřejší, najdeme také na světovém Internetu, v počítačové branži je to například The Register. Kdyby Svět Namodro nepřešel pod vlastnická křídla Českého Telecomu, zřejmě by nebyla žaloba tohoto typu vůbec možná: noviny samozřejmě mohou zveřejňovat články, které někomu ublíží, a také tak denně činí (v případě nepravdivých údajů mohou být samozřejmě postiženy, obvykle se ale soud přikloní k omluvě, náhrady škody jsou velice zřídkavé). Vydavatel Světa Namodro je dnes ale konkurentem firmy jako je P.E.S. Consulting a soud na jeho články nahlédl stejně, jako kdyby šlo o případ, kdy jedna firma veřejně (např. ve svých letácích, tištěných materiálech atd.) kritizuje výrobky firmy druhé – tedy na jasné nekalosoutěžní jednání. Zda rozhodl nebo nerozhodl správně, posoudit neumím a ani právníci to nebudou mít lehké: podle pár stručných konzultací na toto i mezi právníky neexistuje stejný názor (mimochodem výklad ustanovení paragrafu o nekalosoutěžním jednání je skutečně velký „oříšek“).

Co je ale na tomto případě vůbec nejdůležitější: může se stát nebezpečným precedentem se skoro nedohlédnutelnými následky. Pokud se podíváte na strukturu českého Internetu, pak každý významný vydavatel elektronických médií je firmou s řadou dalších komerčních aktivit, které si přímo konkurují s činností tisíců dalších podnikatelů v ČR. Dobře to lze ilustrovat například na iDnesu od Mafry: tato firma dnes přes Internet ve svém ShopCentru prodává tisíce položek zboží a nabízí řadu služeb (např. v oblasti turistiky), přitom zveřejňuje desítky článků, které – i třeba naprosto oprávněně – jsou kritikou jiných firem nabízejících podobné služby. Podle logiky výše uvedeného soudního rozhodnutí by například tištěný deník MF Dnes nesměl informovat o tom, že nějaká cestovní kancelář je před krachem, nebo Mobil Server o tom, že některý prodejce mobilních telefonů poskytuje nekvalitní služby. Podobné „zdivočelé“ úvahy se dají zcela jistě vztáhnout i na vydavatele, jako je Computer Press nebo Internet Info. V těchto případech nejde o tak přímočaré a tvrdé útočení na skutečně zjevného konkurenta, jenomže zákon je v tomto samozřejmě černobílý: nekalá soutěž buď je nebo není, neexistuje nic jako „nekalá soutěž, ale jenom maličká a tudíž prominutelná“.

V současné chvíli není možné napsat víc – očekáváme, že se Český Telecom vůči tomuto rozhodnutí samozřejmě odvolá, budeme sledovat další vývoj i názory právních expertů.

Diskuze (40) Další článek: Tchaj-wan není nadšen ze sloučení HP a Compaqu

Témata článku: Internet, Cenzura, Soudy, Pravdivá informace, Pes, Precedent, Webhosting, Soud, NAM system, Svět, Věc, Komerční činnost, Nebezpečný precedent, Nejdůležitější otázka, Právní expert, Podobné opatření, Wagner, Technický údaj, Velký oříšek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů