Jedním z pozoruhodných experimentů Googlu posledního desetiletí byl nesporně i projekt Soli – bezdotykové ovládání na základě analýzy deformace elektromagnetických vln na kmitočtu 60 GHz.
Pozoruhodná nebyla jen sama technologie, ale i rychlost, s jakou ji Google uvedl do praxe – mělo to být jedno z lákadel loňské vlajkové lodi Pixel 4.

Soli detekuje deformace EM pole způsobené pohybem (nejen) ruky
Telefon samotný ale nakonec používá Soli jen minimálně, byť prakticky. Při přiblížení ruky k telefonu může rozsvítit pohotovostní displej a zároveň aktivovat 3D kameru pro ještě rychlejší autentizační sken tváře.

Ukázka gest z patentové přihlášky Googlu
Přesto asi mnozí očekávali více a co je nejhorší, technologie není ani dostupná v celosvětovém měřítku, použitý kmitočet a pro tyto účely totiž není volně k dispozici na všech trzích a mnohde dostal jen výjimku.
Nyní se proto pomalu začínají objevovat spekulace, podle kterých se dokonce Soli, respektive jeho komerční implementace Motion Sense, neobjeví v následujícím telefonu Pixel 5. Myslí si to i Stephen Hall z webu 9to5Google, kterého posléze začala citovat další technická média.

Rádiový čip Soli. Jeden takový je i součástí horního čelního rámu telefonu Pixel 4.
Google podobné spekulace samozřejmě zpravidla nekomentuje, a tak je třeba i tuto brát s notnou dávkou opatrnosti, Hall však není jediný a Motion Sense si našlo dostatek kritiků už krátce po uvedení.
Ne snad, že by radarovou technologii jako takovou všichni odmítali – právě naopak. Těžko najdete někoho, kdo by nezíral, co se inženýrům podařilo, avšak jak už jsme si řekli v úvodu, mezi experimentální sci-fi technologií a jejím praktickým komerčním uplatněním je hodně velký rozdíl. A je pravda, že Motion Sense toho moc neumí a nezměnilo se to ani po půl roce od uvedení telefonu na trh.