Technologie | Google

Šuškanda: Futuristický projekt Soli zmizí z telefonů Pixel

Jedním z pozoruhodných experimentů Googlu posledního desetiletí byl nesporně i projekt Soli – bezdotykové ovládání na základě analýzy deformace elektromagnetických vln na kmitočtu 60 GHz.

Pozoruhodná nebyla jen sama technologie, ale i rychlost, s jakou ji Google uvedl do praxe – mělo to být jedno z lákadel loňské vlajkové lodi Pixel 4.

Klepněte pro větší obrázek
Soli detekuje deformace EM pole způsobené pohybem (nejen) ruky

Telefon samotný ale nakonec používá Soli jen minimálně, byť prakticky. Při přiblížení ruky k telefonu může rozsvítit pohotovostní displej a zároveň aktivovat 3D kameru pro ještě rychlejší autentizační sken tváře.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka gest z patentové přihlášky Googlu

Přesto asi mnozí očekávali více a co je nejhorší, technologie není ani dostupná v celosvětovém měřítku, použitý kmitočet a pro tyto účely totiž není volně k dispozici na všech trzích a mnohde dostal jen výjimku.

Nyní se proto pomalu začínají objevovat spekulace, podle kterých se dokonce Soli, respektive jeho komerční implementace Motion Sense, neobjeví v následujícím telefonu Pixel 5.  Myslí si to i Stephen Hall z webu 9to5Google, kterého posléze začala citovat další technická média.

Klepněte pro větší obrázek
Rádiový čip Soli. Jeden takový je i součástí horního čelního rámu telefonu Pixel 4.

Google podobné spekulace samozřejmě zpravidla nekomentuje, a tak je třeba i tuto brát s notnou dávkou opatrnosti, Hall však není jediný a Motion Sense si našlo dostatek kritiků už krátce po uvedení.

Ne snad, že by radarovou technologii jako takovou všichni odmítali – právě naopak. Těžko najdete někoho, kdo by nezíral, co se inženýrům podařilo, avšak jak už jsme si řekli v úvodu, mezi experimentální sci-fi technologií a jejím praktickým komerčním uplatněním je hodně velký rozdíl. A je pravda, že Motion Sense toho moc neumí a nezměnilo se to ani po půl roce od uvedení telefonu na trh.

Diskuze (3) Další článek: Nová dělostřelecká munice využívá pro větší dostřel ramjet

Témata článku: Technologie, Google, Mobility, Pixel, Telefon, Sůl, Šuškanda, Kmitočet


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 65

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč