SuSE Linux 8.1 - o desetinku víc

Nový SuSE Linux je na světě a ve své desetince přináší několik drobných, ale zato příjemných vylepšení.
Yast2 - program, který má na starost bezproblémovou instalaci operačního systému na váš počítač - se od předchozí verze příliš nezměnil. Otázkou zůstává, zda bylo vůbec co měnit. Po vložení instalačního disku (pozor, nyní již dostanete i DVD disk s celou instalací; dříve dostupný pouze za příplatek) do počítače máte možnost zvolit si z několika způsobů instalace - od té plně automatizované až po manuální, určenou především skutečně pokročilým uživatelům. Před započetím instalace máte možno nechat také automaticky otestovat paměť vašeho počítače - pokud totiž tento test dopadne dobře, je téměř jisté, že samotný operační systém nebude mít s vaším počítačem žádné problémy.

Instalaci lze doporučit i naprostým linuxovým začátečníkům, kteří mají navíc k dispozici i poměrně obsáhlou a přehlednou instalační příručku i infolinku SuSE. Pokud však patříte mezi pokročilé uživatele a rozhodnete se do navrhovaného procesu vstoupit, zažijete nemilé překvapení - ne vše totiž bude přesně takové, jaké bychom si představovali.

Já měl kupříkladu při instalaci problém s rozdělením disku - instalační program totiž automaticky rozhodl, že partition o velikost 500 MB bude připojena jako /, zatímco oblast o velikosti tří gigabajtů měla být použita jeho /home. Je tedy více než jasné, že jsem vše chtěl mít přesně opačně - ale vysvětlit to instalačnímu programu nebylo příliš intuitivní.

Také jsem před instalací zvolil, že nechci instalovat prostředí KDE a místo něj chci nainstalovat a používat raději Gnome. Také jsem zvolil, že bych rád také všechny vývojové balíčky a zdrojové kódy. Instalační program se po potvrzení tvářil, že je vše v pořádku - dokonce si požádal o potvrzení balíčků pro vyřešení chybných závislostí. Jaké však bylo mé překvapení, když po zdárné instalaci softwaru se mi po přihlášení objevilo pracovní prostředí KDE, zatímco po Gnome nebylo ani vidu, ani slechu.

Instalační program tedy zřejmě mou volbu ignoroval a nainstaloval přesně ten software, který navrhoval v původním dialogu. No nic, po ruční spuštění Yastu v nainstalovaném systému jsem během několika minut doinstaloval chybějící balíčky a mohl pokračovat v práci.

Abych však jen nekritizoval - uvítal jsem fakt, že instalační balíčky jsou konečně řazeny v adresářích podle architektury a nikoli podle skupin. Přestože starší způsob rozdělení vystupoval dojmem uspořádaného a přehledného systému, pravý opak byl pravdou - najít jeden program mezi všemi těmi cédéčky byloskutečně dlouhodobou záležitostí.

Mezi novinkami této verze je také zdokonalený SAX (nástroj pro konfiguraci grafického prostředí), který si daleko lépe rozumí s integrovanými grafickými kartami a LCD displeji přenosných počítačů či moderními grafikami s podporou akcelerace v trojrozměrném prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Pořádný operační systém však podporuje pořádný kancelářský balík. V SuSE Linuxu najdete především aktuální verzi Open Office v české verzi. Výtku mám však i k tomu balíku - zatímco všechny aplikace striktně využívají možnosti vyhlazených písem, Open Office tak nečiní - přitom stejná verze Open Office obsažená v Mandrake 9 vyhlazená je.

Suse Linux 8.1 je kvalitní linuxová distribuce, která je hodně přizpůsobená potřebám běžných začínajících uživatelů - pokud totiž půjdete po vyšlapané cestičce (instalátor, použití prostředí KDE), nebudete mít žádné problémy. Pokud však z této cesty odbočíte, velmi náhle se ocitnete v mnohdy těžko prostupném pralese. Prostě a jednoduše - SuSE Linux 8.1 je jedinou linuxovou distribucí, kterou bych doporučil svým rodičům.

Diskuze (26) Další článek: Intel snižuje ceny Celeronů a P4 až o 27%

Témata článku: Linux, Open Office, Lin, Instalační systém, Vide, Moderní grafika, Přehledné prostředí, Pořádný software, Home Office, Stejná verze


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí