SuSE Linux 8.1 - o desetinku víc

Nový SuSE Linux je na světě a ve své desetince přináší několik drobných, ale zato příjemných vylepšení.
Yast2 - program, který má na starost bezproblémovou instalaci operačního systému na váš počítač - se od předchozí verze příliš nezměnil. Otázkou zůstává, zda bylo vůbec co měnit. Po vložení instalačního disku (pozor, nyní již dostanete i DVD disk s celou instalací; dříve dostupný pouze za příplatek) do počítače máte možnost zvolit si z několika způsobů instalace - od té plně automatizované až po manuální, určenou především skutečně pokročilým uživatelům. Před započetím instalace máte možno nechat také automaticky otestovat paměť vašeho počítače - pokud totiž tento test dopadne dobře, je téměř jisté, že samotný operační systém nebude mít s vaším počítačem žádné problémy.

Instalaci lze doporučit i naprostým linuxovým začátečníkům, kteří mají navíc k dispozici i poměrně obsáhlou a přehlednou instalační příručku i infolinku SuSE. Pokud však patříte mezi pokročilé uživatele a rozhodnete se do navrhovaného procesu vstoupit, zažijete nemilé překvapení - ne vše totiž bude přesně takové, jaké bychom si představovali.

Já měl kupříkladu při instalaci problém s rozdělením disku - instalační program totiž automaticky rozhodl, že partition o velikost 500 MB bude připojena jako /, zatímco oblast o velikosti tří gigabajtů měla být použita jeho /home. Je tedy více než jasné, že jsem vše chtěl mít přesně opačně - ale vysvětlit to instalačnímu programu nebylo příliš intuitivní.

Také jsem před instalací zvolil, že nechci instalovat prostředí KDE a místo něj chci nainstalovat a používat raději Gnome. Také jsem zvolil, že bych rád také všechny vývojové balíčky a zdrojové kódy. Instalační program se po potvrzení tvářil, že je vše v pořádku - dokonce si požádal o potvrzení balíčků pro vyřešení chybných závislostí. Jaké však bylo mé překvapení, když po zdárné instalaci softwaru se mi po přihlášení objevilo pracovní prostředí KDE, zatímco po Gnome nebylo ani vidu, ani slechu.

Instalační program tedy zřejmě mou volbu ignoroval a nainstaloval přesně ten software, který navrhoval v původním dialogu. No nic, po ruční spuštění Yastu v nainstalovaném systému jsem během několika minut doinstaloval chybějící balíčky a mohl pokračovat v práci.

Abych však jen nekritizoval - uvítal jsem fakt, že instalační balíčky jsou konečně řazeny v adresářích podle architektury a nikoli podle skupin. Přestože starší způsob rozdělení vystupoval dojmem uspořádaného a přehledného systému, pravý opak byl pravdou - najít jeden program mezi všemi těmi cédéčky byloskutečně dlouhodobou záležitostí.

Mezi novinkami této verze je také zdokonalený SAX (nástroj pro konfiguraci grafického prostředí), který si daleko lépe rozumí s integrovanými grafickými kartami a LCD displeji přenosných počítačů či moderními grafikami s podporou akcelerace v trojrozměrném prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Pořádný operační systém však podporuje pořádný kancelářský balík. V SuSE Linuxu najdete především aktuální verzi Open Office v české verzi. Výtku mám však i k tomu balíku - zatímco všechny aplikace striktně využívají možnosti vyhlazených písem, Open Office tak nečiní - přitom stejná verze Open Office obsažená v Mandrake 9 vyhlazená je.

Suse Linux 8.1 je kvalitní linuxová distribuce, která je hodně přizpůsobená potřebám běžných začínajících uživatelů - pokud totiž půjdete po vyšlapané cestičce (instalátor, použití prostředí KDE), nebudete mít žádné problémy. Pokud však z této cesty odbočíte, velmi náhle se ocitnete v mnohdy těžko prostupném pralese. Prostě a jednoduše - SuSE Linux 8.1 je jedinou linuxovou distribucí, kterou bych doporučil svým rodičům.

Diskuze (26) Další článek: Intel snižuje ceny Celeronů a P4 až o 27%

Témata článku: Linux, Vide, Stejná verze, Instalační systém, Pořádný software, Přehledné prostředí, Moderní grafika, Open Office, Lin, Home Office


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku