Surfujete rychleji než 1,7 Mb/s? Tak to máte nadstandard

Nadáváte na pomalý internet? Pokud je vaše rychlost alespoň 1,7 Mb/s, máte doma světový průměr. Na připojení v japonských městech ale nedosáhneme ještě řadu let.

Po několika týdnech přišel čas na další statistický souhrn internetové společnosti. Tentokrát nebudeme počítat ani Twitter, ani Facebook ale čísla z Akamai. Ta každé čtvrtletí vydává zprávu State of the Internet, ve které se dozvíte, kolik zase přibylo surfařů, jaké země nabízí nejrychlejší připojení k internetu a kolik serverů jsme zase zavalili DoS útoky (lavinovité přetížení serverů, s čím má velké zkušenosti třeba Twitter).

Zrcadlo

Oproti mnoha podobným analýzám má Akamai jednu výhodu, čísla totiž nejsou výsledkem nějakých odhadů na malém vzorku uživatelů kdesi v Minnesotě nebo Utahu. Akamai je největší CDN síť na světě. Takzvaná Content Delivery Network je síť „zrcadel“, které „zrcadlí“ nějaký obsah do celého světa. Jinými slovy, pokud natočíte nějaké video a budete ho chtít nabídnout miliardě potenciálních diváků, vystavíte si ho na YouTube anebo na některé z těchto placených CDN sítí. Pokud byste ho vystavili na běžném webovém hostingu a skutečně si jej shlédl nějaký ten milion návštěvníků, pravděpodobně byste vytvořili zrovna takový elegantní DoS útok, všichni by se totiž připojovali na jeden jediný server u jednoho jediného správce, jehož konektivita do světa není bezedná. CDN síť vaše video rozešle do všech svých regionálních datových center, bude ho tedy zrcadlit v množství kopií. Váš divák jej pak bude streamovat z nejbližšího geografického serveru a zatížení se tak krásně rozloží.

Klepněte pro větší obrázek
Na webu Akamai najdete poutavé vizualizace živého provozu a zatížení CDN sítě
Hledejte je na této adrese

CDN síť dnes samozřejmě nemá pouze Akamai, ale také Microsoft, Google, Amazon a mnoho dalších internetových firem. Akamai ale přesto zůstává nejvýznamnější, už v minulosti totiž mnohokráte vypomohla právě Googlu a jeho YouTube při živých přenosech a jeho služeb ostatně hojně využívá i samotný Microsoft nebo třeba Adobe.

Homo sapiens interneticus

Dobrá, teorie supernáročných distribučních sítí ale není předmětem tohoto článku. Oč tu tedy běží? Na servery Akamai se každou sekundu připojují miliony uživatelů. Stahují zkušební verzi Photoshopu, záplatu na Windows, koukají na video, zálohují soubory, nebo prostě jen surfují. Výsledkem je ohromný balík dat, Akamai totiž ví, jakou rychlostí surfaři tato data stahují, jaký typ připojení používají a jestli zrovna surfují na počítači, nebo mobilu. Vzhledem k tomu, že Google, Amazon ani Microsoft podobná data nezveřejňují a Akamai nemá jiného velikostí srovnatelného konkurenta, čtvrtletní zpráva je tak unikátní statistickou analýzou surfařů v celém civilizovaném světě. Snad až na Čínu, jejíž „velký firewall“ se přirozeně čas od času podepíše i na datech Akamai.

Takže co vlastně zpráva za první čtvrtletí letošního roku nabízí? Co se změnilo, kolik nás je a jak surfujeme?

Do útoku!

Začal jsem u DoS útoků, pojďme se tedy na ně podívat trošku obšírněji. Od ledna do března se na servery Akamai útočilo ze 198 zemí, takže prakticky z celého světa, který je připojený k internetu. Dvousloví „servery Akamai“ si ale klidně přeložte za hromadu populárních webových služeb od Microsoftu po Twitter. To všechno jsou (třebas i nepřímí) zákazníci Akamai.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odkud se útočí a jaká internetová komunikace (porty) to schytá nejvíce
 

Mezi tradičními útočníky se nic nemění – kraluje Rusko, Čína a USA, pokud ale sečtete procenta všech útoků zem po zemi, zjistíte, že černého Petra ve skutečnosti drží naše Evropa. Prakticky každý druhý útok má bohužel svůj původ právě zde.

Síť Akamai si samozřejmě změřila i cílové porty, tedy kam vlastně útok směřoval. Pokud vám váš poskytovatel internetového připojení zablokoval port 445 (Microsoft-DS), přes který komunikuje celá hromada služeb, Samba a další přenosy dat, ničemu se nedivte, právě na tento port a microsoftí přenosové protokoly ve Windows se totiž útočí z celých dvou třetin. Na webovou „osmdesátku“, na které běží drtivá většina webových serverů včetně Živě.cz, se dnes už naopak prakticky neútočí. Alespoň podle Akamai.

Čína není největší

Jsou to skoro přesně dva roky, kdy čínská agentura pro internet CNNIC (dle zlých jazyků analogie Orwellova ministerstva pravdy) vydala zprávu, že se počet surfařů v Číně navýšil na 253 milionů. Čína se tak stala papírovou jedničkou, problém ale spočívá v důvěryhodnosti těchto dat. Čínský internet je poměrně uzavřený, žije si svým vlastním životem, a tak ho běžný Číňan ani nemusí opustit. Najde tu lokalizované kopie prakticky všeho.

Klepněte pro větší obrázek
Internetové mocnosti podle počtu zachycených růZných IP adres
(za některými se ale mohou schovávat další počítače)

Tento rozpor je znatelný i dnes. Číňanů na webu je sice už více než 400 milionů, síť Akamai ale zaznamenala „pouze“ 57 milionů unikátních čínských IP adres. Ten zbytek se tedy buď na Akamai servery nikdy nepřihlásil, nebo je schovaný za nejrůznějšími proxy servery čínských internetových kaváren a samozřejmě i za tím největším – velkým čínským firewallem. Ostatně Čína ani moc vlastních veřejných IP adres nemá, v době přidělování tam totiž panoval internetový středověk  a lidová republika od té doby vzhlíží k jedinému možnému řešení – IPv6.

V každém případě platí, že v Akamai v průběhu jara zaznamenali 487 milionů unikátních IP adres, což je o 16 % více než loni. I zde ale platí, že se za jednou IP adresou v mnoha případech schovává celá učebna surfařů, skutečný počet připojených jedinců tak hravě a už dávno překonal magickou miliardu.

Chcete globální standard? Tak to dostanete pouze 1,7 Mb/s

Pokud si myslíte, že máte pomalé připojení k internetu, budete mít pravdu pouze v tom případě, že nedosáhnete ani na 1,7 Mb/s. Právě to je totiž globální průměr spočítaný ze všech spojení se servery společnosti. Započítalo se zde každé stažení obrázku, každý videostream. V meziročním srovnání je to sice procentní pokles, to je ale spíše otázka statistické chyby. Mnohem zajímavěji toto číslo zapůsobí na většinu české internetové populace, mnohonásobně vyšší rychlosti dnes totiž nabízí jak tuzemské ADSL, tak metropolitní sítě. O kabelových operátorech nemluvě.

Klepněte pro větší obrázek
Deset zemí z hlediska průměrné rychlosti připojení

A jen tak na okraj, Česká republika se dokonce stala světovým tahounem, v žebříčku se totiž s průměrnou reálnou rychlostí 5,5 Mb/s ocitla na skvělém osmém místě. První místo naopak i nadále patří Jižní Koreji a pohádkovému průměru 12 Mb/s. Zajímavou pozici si už roky drží také Rumunsko (6,3 Mb/s). Jak je to možné? Internet zde zažívá revoluci – nicméně pouze ve městech. Venkov je naopak bez internetu, a tak svou nízkou rychlostí (GPRS, dial-up) nesnižuje čísla optických metropolitních sítí.

No dobrá, venkov má jiné možnosti než města, jak se tedy žebříček změní, pokud v potaz vezmeme právě pouze města? Česká republika setrvá na svém osmém místě, na první místo se ale naopak vyšvihne Japonsko s průměrem 60 Mb/s (!) a na třetí příčku posílí i USA. V celkové statistice jsou přitom Státy až na 16. místě. Není to ale žádné překvapení – USA jsou velká země a mimo aglomerace nějaký rychlý internet rozhodně nehledejte, budete na tom hůře než u nás.

Nejrychlejší mezi rychlými

Pokud stahujete nějaký balík dat nebo koukáte na video, rychlost spojení se mění. Ne vždy dosáhnete na maximum, ne vždy je vaše linka volná a nějaká ta agregace se musí zákonitě objevit v každé špičce. I z tohoto důvodu Akamai vedle průměrné rychlosti pro každý ze států měří ještě nejvyšší průměrnou dosaženou rychlost. Z takového žebříčku automaticky vypadnou všichni surfaři na pomalých Wi-Fi sítích, dial-upu nebo na mobilních sítích. A je to věru zajímavý pohled, takový žebříček totiž vypadá úplně jinak. Upřímně, na Českou republiku rovnou zapomeňte, relativně rozvojové Rumunsko se ale opět drží – a opět je to dáno tím, že zde se surfuje jen ve městech na zcela nové infrastruktuře. Tedy podle hesla: když už náhodou surfuješ, tak surfuješ rychle.

Klepněte pro větší obrázek
Deset zemí z hlediska nejvušší dosažené průměrné rychlosti připojení

Průměrná nejvyšší rychlost na celém světě se pohybuje okolo 6,4 Mb/s a nejrychlejší je opět jižní cíp Korejského poloostrova (33 Mb/s). Rumunsko se drží na skvělém 4. místě obklopeno ekonomickými obry jako Japonsko nebo Hongkong. A výrazně si polepšily i Spojené státy, z 16. příčky totiž poskočily na 8. místo. Desáté místo může být pro mnohé z vás také překvapením, patří totiž dovolenkovému Bulharsku. Jak vidno, internetový tygr nemusí být vždy ekonomický obr, ale klidně transformující se země.

Internetový pravěk

Internet dnes živí miliony lidí po celém světě a je natolik navázaný na národní ekonomiky a běžný život každého z nás, že si asi jen stěží dokážeme představit, že by jednoho dne někdo prostě stisknul pomyslný vypínač. Ostatně internet živí i nás v redakci.

Klepněte pro větší obrázek
Nejpomalejší země světa aneb státy podle podílu surfařů, kteří nedosáhnou ani na 256 Kb/s

Přesto jsme se však ještě nedostali do stadia, kdybychom mohli směle říci, že už internet zaplnil všechna bílá místa na mapě. Skoro na každém kontinentu i nadále najdete země, kde drtivá většina surfařů nedosáhne na rychlosti vyšší než 256 Kb/s. To byla ještě před deseti lety pro většinu domácností pohádková rychlost, nicméně i tehdejší průměrný web byl datově desetkrát-dvacetkrát menší a streamované video nebo webové fotogalerie prakticky neexistovaly. Ostatně ani digitální fotoaparát tehdy ještě nebyl to skutečně spotřební zboží.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Čím tmavší a červenější barva, tím hustší výskyt internetového připojení s rychlostí alespoň 2 Mb/s
Pozice Afriky je myslím dostatečně zřejmá, i když ruská tajga je na tom ještě hůře...

V zemích jako je Kuba, Etiopie, Rwanda, Kongo – no skoro v celé rovníkové Africe a v Latinské Americe – na „tak rychlý“ internet ale nedosáhne 93 až 99 % internetové populace. Jak se svět mění a je den ode dne závislejší na internetu, tyto země se budou nadále propadat do stále hlubší technologické propasti.

  • State of the Internet pro první čtvrtletí letošního roku najdete zde
Diskuze (48) Další článek: Check.in: Pro ty, kteří propadli službám Foursquare i Gowalla

Témata článku: Byznys, Internet, Statistiky, Globální surfař, Skvělé spojení, Kongo, Rychlý port, Druhý útok, Globální průměr, Čínský firewall, Homo Sapiens, Běžný den, Rovník, Živá data, Drtivá většina, Běžný život, Celá síť, Minnesota, Venkov, Skvělá pozice, Přetížení serverů, M/s, Rwanda, Zlý jazyk, Čínská agenturaQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix