Surfování v Internet Exploreru prý nejméně žere baterku

V únoru jsme změřili, který z prohlížečů nejméně zatěžuje procesor. Nyní podobné měření provedl Fraunhofer, sledoval ale elektrický příkon. Zvítězil IE10 na Windows 8.
Surfování v Internet Exploreru prý nejméně žere baterku

Letos v únoru jsme na Živě.cz změřili spotřebu RAM a procesorového času u čtyř nejpoužívanějších webových prohlížečů. V programech jsme postupně a automatizovaně otevírali nové panely a navštěvovali oblíbené stránky jako YouTube, mapové portály atd.

Klepněte pro větší obrázek
V únoru jsme měřili, jak postupně roste čas, který musel procesor věnovat každému z prohlížečů při plnění naprosto totožných úkolů.  Zelená Opera a fialový IE 10 si na Windows 8 vedly nejlépe.

Nyní si podobný test objednal i Microsoft v amerických laboratořích Fraunhofer. K dispozici je několikastránková studie (PDF), kde je do nejmenšího detailu rozepsaná metodika testu.

Microsoft v tomto případě ale nehledal informaci o tom, jak který prohlížeč spotřebovává systémové prostředky, ale chtěl zjistit, který z nich má největší spotřebu.

Ono to ale spolu samozřejmě souvisí, zvýšená spotřeba je totiž často přímo úměrná zátěži procesoru. Pokud jsme tedy v našem testu zjistili, že během pětiminutového měření spotřeboval na Windows 8 Internet Explorer 10 společně s Operou nejméně procesorového času, znamená to, že procesor neměl takovou práci jako u ostatních prohlížečů a tedy nespotřeboval ani tolik energie.

Testy Fraunhoferu byly mnohem komplexnější a naše primitivní měření potvrzují.

Testy podle Fraunhoferu (na objednávku Microsoftu)

Pracovníci laboratoře si vybrali několik současných notebooků a desktopů s Windows 8 a ze systému odinstalovali veškeré smetí od OEM výrobců. Následně zastavili také všechny úlohy na pozadí vyjma těch systémových a také integrovaného antiviru Defender. Poté už konečně mohli změřit příkon těchto počítačů, aby získali informaci o jejich klidové spotřebě.

V další fázi testu ve Fraunhoferu nainstalovali na každý z počítačů Internet Explorer 10, Chrome 26 a Firefox 20 a začali provádět testy. Každý z prohlížečů postupně načítal desítku nejnavštěvovanějších webů v USA podle Alexy. Patří sem Google, Yahoo, YouTube, Facebook, Wikipedie nebo třeba také Bing. Pracovníci i tentokrát měřili příkony, od kterých pak mohli odečíst ty klidové a získali tak rozdíl, za který je zodpovědný právě každý z prohlížečů na konkrétním webu a počítači. Když pak tyto hodnoty zprůměrovali, mohli s určitou dávkou statistické jistoty prohlásit, který z prohlížečů je nejhladovější a který naopak nejúspornější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprůměrovaný elektrický příkon na všech noteboocích a desktopech podle jednotlivých webů a prohlížečů. Internet Explorer si z trojice ve všech případech vedl lépe.

Na co přišli? Internet Explorer 10 měl v testu nejnižší příkony, což koreluje s naším zimním měřením, kde měl zase nejnižší zátěž na procesor. Metodika obou testů byla přitom rozdílná, v našem případě jsme totiž v prohlížeči postupně otevírali další a další panely vedle sebe, prohlížeče se tedy musely vypořádat i s většími nároky na RAM a další režií. Přesto jsme ale došli v podstatě ke stejným výsledkům.

V dalším testu pak pracovníci Fraunhoferu otestovali počítače a prohlížeče také na přehrávání videa pomocí HTML5 a Flash Playeru a provedli také zátěžový benchmark Fish Bowl, který testuje grafické možnosti HTML5. Ten jediný by mohl vzbuzovat určitý rozpor, pochází totiž z dílny Microsoftu, a tak by zde mohla být teoretická možnost, že je na něj Internet Explorer optimalizovaný.

Tabulka zprůměrovaných příkonů [W] na noteboocích

ProhlížečKlidový příkonWebyFish BowlFlash videoHTML5 video
IE14,715,634,921,222
Firefox14,716,323,423,424,9
Chrome14,716,637,62625

Tabulka zprůměrovaných příkonů [W] na desktopech

ProhlížečKlidový příkonWebyFish BowlFlash videoHTML5 video
IE37,838,853,948,244
Firefox37,839,353,95049
Chrome37,839,761,851,747

Největší zátěží na spotřebu byl samozřejmě zmíněný HTML5 benchmark, který u notebooků zvedl příkon dvakrát a na desktopech o 50 procent. Hraní náročné hry napsané v HTML5, případně používání komplikované webové aplikace se tedy může výrazně podepsat na výdrži.

U běžného surfování na desítce referenčních webů poskočil u notebooků příkon o 7 až 13 procent, zatímco na desktopech pouze o 3 až 5 procent. Na těchto poměrových rozdílech jde vidět, že se notebookové čipsety chovají opravdu trošku jinak než ty desktopové, se kterými jen tak něco nehne.

Význam podobných testů bude v následujících letech neustále růst, už dnes je totiž na domácích počítačích surfování tou nejčastější činností a přenosný počítač se stává hlavním představitelem osobního počítače.

Podrobné výsledky měření najdete v původní studii laboratoře Fraunhofer.

Diskuze (64) Další článek: Microsoft nechce prozradit, zda bude Internet Explorer 11 i pro Windows 7

Témata článku: Technologie, Prohlížeče, Internet Explorer, Chrome, Firefox, Baterie, Podobný test, Fish, Fraunhofer, Jednotlivý web, Měření času, IE 11, Surfování, Defender, Současný notebook, Prohlížeč, Největší rozdíl, Windows Defender, Nejmenší procento, IE 10, Nejnižší zátěž, Impact

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší