Microsoft | Tablety | Surface

Surface Pro X: nová zbraň od Microsoftu namířená proti iPadu Pro

  • Microsoft uvedl nový výkonný tablet postavený na ARMu
  • Používá vlastní upravený čip a pokročilé technologie
  • Nechybí mu integrovaná opěrka

Microsoft představil spoustu hardwarových novinek řady Surface. Součástí byly nejen nové modely vycházející z předchozích generací, ale také třeba bezdrátová sluchátka a nový typ Surfacu - Surface Pro X.

Tento tablet se od ostatních liší především v tom, že je postavený na upraveném čipu na bázi architektury ARM, díky čemuž přináší například větší možnosti z pohledu výdrže na baterii. Má to ale také nevýhody, o kterých samozřejmě Microsoft na prezentaci nemluvil. Podíváme se tedy podrobně na to, co vlastně Surface Pro X nabízí.

Promyšlený mechanický design

Microsoft u Surface Pro X použil kvalitní 13palcový displej PixelSense s rozlišením 2 880 × 1 920 bodů, takže má jemnost 267 PPI. Poměr stran je stejně jako u ostatních Surfaců zaměřen na produktivní použití, takže je 3:2. Jas displeje je 450 nitů a dotykový povrch si poradí jak s deseti prsty najednou, tak i stylusem.

Právě stylusu byla věnována větší pozornost. Má přepracovaný design s mechanickou hlavičkou, kterou lze stisknout pro spuštění výběru aplikací, ale lze ji také použít pro virtuální gumování. Vychytávkou je rozhodně uložení stylusu - přímo ve žlábku v ochranném obalu s fyzickou klávesnice, kde se zároveň bezdrátově nabíjí. Stylus zvládne zpracovat až 4 096 úrovní tlaku.

Microsoft ani u tohoto modelu nezapomněl na zadní opěrku, která umožňuje naklonit zařízení do pohodlnější polohy při práci na stole. Rozměry Surfaceu Pro X jsou 28,7 × 20,8 × 0,73 cm a hmotnost činí 774 g (bez klávesnicového krytu).

Čip Microsoft SQ1

Uvnitř Surface Pro X se nachází čip, který Microsoft vyvinul ve spolupráci s Qualcommem. Jedná se o upravený model čipsetu Snapdragon 86x, který má zvýšený výkon jak pro procesorové, tak i grafické stránce. K dispozici je osm procesorových jader Kryo 495, které pracují na zvýšené frekvenci 3 GHz. Grafickou část zajišťuje Adreno 685, které má dle specifikací výpočetní výkon 2,1 TFLOPS (FP16), tedy kolem 1 TFLOPS při FP32. To už je srovnatelné například s nejnovější grafikou Gen11 u čipů Ice Lake od Intelu.

Součástí čipu jsou i speciální obvody pro akceleraci umělé inteligence a strojového učení. AI Engine má v této generaci výkon 9 TOPS a 50×  nižší spotřebu při zpracování těchto úloh než mobilní čtyřjádrový čip řady Coffee Lake-U od Intel s TDP 15 W.

Microsoft SQ1 to vše zvládne v rámci TDP 7 W. Neurálním výkonem nasadil Microsoft poměrně vysokou laťku a v současnosti předehnal i Apple, který už u rok starého iPadu Pro s čipem Apple A12X (nové iPhony už mají Apple 13) nabízí neurální výkon 5 TOPS.

Nečekaná výbava

Surface Pro X je k dispozici s 8 GB nebo 16 GB operační paměti LPDDR4x s frekvencí 3 733 MHz a SSD lze zvolit s kapacitou 128 GB, 256 GB nebo 512 GB. Velkou výhodou je, že pokud byste chtěli do budoucna úložiště větší nebo by se náhodou poškodilo, můžete ho snadno vyměnit. Po odšroubování zadní krytu je k němu snadný přístup.

Mezi senzory je samozřejmě akcelerometr, gyroskop, magnetometr a čidlo okolního jasu, podle kterého se může přizpůsobovat i jas displeje. Na přední straně v širším okraji nad displejem se pak nachází přední 5Mpx webkamera s podporou technologie Windows Hello pro bezpečné přihlašování a na zadní straně je pak kvalitnější kamera s rozlišením 10 Mpx. Přední zvládne video maximálně s rozlišením FUll HD, zadní pak i 4K.

Pro kvalitnější videohovory se Microsoft rozhodl integrovat i dvojici mikrofonů a součástí jsou dva 2W reproduktory s certifikací Dolby Audio Premium.

Výstup na sluchátka: nenalezen

Microsoft následuje trend a v tomto Surfacu už tak nenaleznete klasický 3,5mm výstup na sluchátka. Musíte tak použít bezdrátová sluchátka případně používat adaptér přes USB-C. K dispozici jsou dva porty USB-C a jeden port Surface Connect pro nabíjení. Pokud si zvolíte verzi s LTE-A (Qualcomm X24), která zároveň zahrnuje i GPS, bude součástí konstrukci i vstup pro nanoSIM.

Mezi bezdrátovými technologiemi je ještě Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0. Pro zvýšenou bezpečnost například v podnikovém nasazení lze využít TPM čip.

Dle specifikací má zařízení výdrž na jedno nabití až 13 hodin, ale bude pochopitelně záležet, co konkrétně budete na systém provozovat a jaké aplikace poběží. A zde je malý háček, o kterém Microsoft více méně vůbec nemluvil.

ARM a Windows aplikace

Hlavním problémem je to, že se jedná o zařízení s čipem ARM, takže neumožně spouštět drtivou většinu aplikací, na které jste ve Windows zvyklí. Prohlížeč není problém, stejně jako kancelářské aplikace Office 365, které už má Microsoft pro ARM připravené a koneckonců je lze spouštět i v prohlížeči. Je ale důležité zmínit, že i aplikace připravené pro ARM musí podporovat novější instrukční sadu ARM64.

Mezi aplikacemi, které Microsoft uvádí jako kompatibilní, patří například WhatsApp, Facebook Messenfer, WeChat, Skype, Netflix, Spotify, iTunes, Whiteboard, OneNote, Adobe Fresco, Concepts, Outlook Edge, Chrome, Team nebo OneDrive.

Rozhodně to tak není náhradu za klasický Surface s procesorem x86, který má plnou kompatibilitu se všemi aplikacemi a je třeba k tomuto zařízení přistup zcela jinak. Množství aplikací je i výrazně menší než u mobilních systémů Android nebo iOS, což přináší další omezení, kterých si musíte být vědomi. Například si do systému nenainstalujete Dropbox a jeho synchronizované složky. To zkrátka není možné a je třeba s tím počítat. Můžete ale využít zmíněný OneDrive.

Surface Pro X je tak z pohledu aplikací značně omezen a je vhodný pro ty, kteří využívají ekosystém aplikací od Microsoftu a to jim k produktivitě postačuje.

Trošku problém ale je, že cena je stanovena na 999 dolarů v nejnižší konfiguraci (přibližně 28 tisíc korun), což jde přímo proti iPadu Pro, který nabízí mnohem větší množství aplikací a s novým iPadOS se Apple ještě více opřel do produktivity a potenciální náhrady klasické počítače nebo notebooku.

Cena za nový Surface Pen je 100 dolarů (kolem 2 800 korun) a klávesnice vyjde na 140 dolarů (přibližně 4 tisíce korun).

Diskuze (25) Další článek: Startup Greyparrot využívá počítačové vidění k automatickému třídění odpadu

Témata článku: Microsoft, Windows, Apple, Intel, Chrome, Netflix, Android, Spotify, Skype, iPhone, WhatsApp, Dropbox, Wi-Fi, iPad, SSD, Tablety, ARM, Qualcomm, Surface, GPS, OneNote, WeChat, Surface Pro, Surface Pro X, Sluchátko