Microsoft | Notebooky | Surface

Surface Laptop: Takto má vypadat notebook. Tedy alespoň podle Microsoftu

 • Microsoft jej představil loni na jaře
 • Jeho hlavní zbraní je Windows Hello a stylus
 • A zároveň chce být stejně stylový jako macbooky

Microsoft začal nedávno ve svém americkém obchodu prodávat nový a levnější model svého notebooku Surface Laptop, a konečně se tak přiblížil studentské cenové hladině a určení, o kterém si loni na jaře všichni mysleli, že bude to hlavní.

Když totiž Microsoft v květnu poprvé ukázal tento nový 13,5" přírůstek do rodiny Surface vyzbrojený ořezanou verzí Windows 10 S, zdálo se, že bude chtít konkurovat spíše Googlu a jeho chromebookům, které se daří nabízet právě zaoceánským školám.

Referenční notebook podle Microsoftu

Nakonec to ale dopadlo jinak a spíše by se dalo konstatovat, že se Surface následujícího půl roku teprve hledal. Později se stal tím, čím měl být už od začátku – referenčním notebookem. Ostatně i díky tomu, že Microsoft umožnil bezplatný přechod na plnohodnotná Windows 10 Pro, což jsem provedl i na zapůjčeném kusu (a rovnou jsem nainstaloval betaverzi Insider).

Takto jsme na Surface Laptop (verze s Core i5) koukali první den, když nám dorazil do redakce:

Co je to referenční notebook? Prostě laptop, který nemusí být nejvýkonnější, papírově nejlepší, nemusí vítězit v testech, ale měl by maximálně souznít se softwarem, který na něm běží. Na rozdíl od ostatních notebooků totiž jen tento vznikl podle zadání samotného Microsoftu.

Je to vlastně stejné jako s někdejším programem telefonů Nexus od Googlu. Používal jsem prakticky všechny počínaje ikonickým Nexus One a konče pozdními modely, které posléze vystřídala série Pixel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Surface Laptop, jeho stylus a Arc Mouse s Bluetooth. Jelikož má Laptop pouze jeden USB port, sám Microsoft předpokládá, že většinu podobných periférií připojíte právě skrze úsporné Bluetooth 4.x

Microsoft funkci Surface Laptopu jakožto referenčního notebooku definitivně naplnil až po dalším půlroce – vlastně teprve před pár dny, kdy se na trhu (alespoň tom americkém) objevil nový a zatím nejlevnější model za 799 dolarů (po přepočtu cirka 16 tisíc Kč)

Dnes je tedy Surface Laptop k dispozici v základní „levné“ podobě:

pak je tu zlatá střední třída:

no a nejvyšší třídu zastupuje:

(Ve všech třech případech se tedy jedná o architekturu Kaby Lake z roku 2016. Uvidíme, jestli letos Microsoft představí modely s novějšími čipsety.)

Další výbava, tedy operační paměť a SSD, jsou variabilní, nejlevnější varianta ale začíná na 4 GB RAM a 128GB SSD. Stejně variabilní je i barva, Laptop je totiž k dispozici v několika odstínech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Surface Laptop má ve Windows svoji vlastní aplikaci Surface. Slouží k přehledu o perifériích, kontaktování podpory anebo třeba k nalezení ztraceného stylusu podle jeho poslední spárované polohy. Je prý kdesi v Brně, asi v práci...

Řekněme si to na rovinu, Surface Laptop si jistě nebude nikdo pořizovat pouze kvůli papírovému výkonu. Microsoft se chce svým programem Surface přiblížit spíše stylu Applu, a právě styl a několik specialit tvoří nemalou část ceny.

Surface Laptop (testovaný model)

 • Displej: 13,5" 2 256 × 1 504 px (201 ppi) PixelSense, Gorilla Glass 3, dotykový + přítlakový stylus
 • Čipset/CPU: Intel Core i5-7200U (Kaby Lake)
 • RAM: 8 GB LPDDR3
 • Úložiště: 256 GB SSD
 • Rozhraní: 1×USB 3.1, 1× Mini DisplayPort, 1× audio jack
 • Komunikace: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0
 • Rozměry: 30,8 × 22,3 × 1,4 cm
 • Hmotnost: 1,25 kg
 • Cena: 1 299 USD (americký Microsoft Store), okolo 37-38 000 Kč (české e-shopy)

Alcantara

Co je tedy na Laptopu stylové? Puristický hliník na povrchu? No, je krásný, ale nikterak unikátní. Mnohem zajímavější je povrch klávesnice z Alcantry, která už je pro Microsoft a jeho Surface typická.

Alcantara je slovy Wikipedie „velurová umělá kůže z laminované netkané textilie.“ Pokud nejste ani o píď chytřejší, vězte, že když po jejím povrchu přejedete prstem, budete mít pocit, jako by to opravdu byla kůže nebo jemný tvrdý papír.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškerý prostor okolo kláves a touchpadu pokrývá Alcantara – umělá kůže. Na dotyk působí jako jemný tvrdý papír nebo tkanina. Sice by měla něco vydržet, ale Microsoft přesto šalamounsky radí, abyste se k povrchu chovali jako k luxusní kabelce.

Alcantara by měla být na jednu stranu odolná a snadno omyvatelná, jenže na stranu druhou – a podle Microsoftu – je zároveň luxusní a jako k luxusu by se k ní tedy její majitelé měli chovat. Necelý rok po představení se tedy internet pomalu začíná plnit fotografiemi, jak jejich Alcantara vypadá po pár měsících. Buď byla neskutečně zamaštěná od rukou, anebo, jako každá jiná tkanina, začala žmolkovatět.

Na rovinu se přiznám, že jsem se k Laptopu poslední dva měsíce choval, jako by byl opravdu můj, a tedy jako vcelku průměrné čuně. Přesto se na povrchu žádné neduhy neprojevily a vy to můžete sami posoudit podle fotografií – takto vypadá Laptop po dvou měsících každodenního používání v domácích podmínkách a v rukou geeka, který s notebookem v klíně snídá i večeří.

Přihlášení prostým pohledem je neskutečně návykové

Další exkluzivní specialitou Surface Laptopu je samozřejmě jeho Windows Hello – přihlašování pomocí kamery. Windows Hello je sice integrální součást a jedno z hlavních lákadel Windows 10, plnou podporu však najdete jen na některých počítačích vyšší kategorie.

Přihlášení do Windows prostým pohledem i za téměř úplné tmy:

Hello totiž pochopitelně nepracuje s běžnou webkamerou v rámu laptopu, ale potřebuje speciální snímač, který vás identifikuje i za špatných světelných podmínek. Třeba večer v posteli, kdy vám obličej ozáří leda tak světlo samotného displeje a nějaká ta ambientní lampička v pozadí.

Díky speciální kameře je identifikace obličeje zároveň velmi rychlá, takže vás Hello přihlásí k systému prakticky okamžitě – rozpoznání trvá většinou v řádu stovek milisekund. Musím konstatovat, že až budu Laptop balit zpět do krabice, právě po této specialitě se mi bude stýskat nejvíce a je obrovská škoda, že se (poněkud dražší) technologie zatím nerozšířila napříč cenovým spektrem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Infračervený reflektor ozařuje okolí a snímač hledá vaši tvář. Pokud se podíváte do kamery, je přihlášení prakticky okamžité (stovky ms), takže podobného dialogu si všimnete jen v případě, že budete hledět mimo.

V mém utopistickém světe by bylo Windows Hello stejně samozřejmé jako klávesa Win, v tom reálném ale panuje pravý opak a spíše mám pocit, že po hypu, který před lety způsobily 3D kamery Kinect, Leap Motion a nakonec RealSense se o této technologii přestává mluvit a nic nenasvědčuje tomu, že by se z ní měla stát dolarová masovka.

Snad se mýlím, po těch dvou měsících jsem totiž doma už tak nějak zapomněl, jak otravné je při každém odklopení displeje zadávat dlouhá hesla, PIN (Windows 10), ťukat na obrázek (Windows 10) nebo přejíždět prstem po čtečce. Mohlo by se to jevit jak drobnost, ale být okamžitě přihlášen prostým pohledem na displej je ohromně návykové.

Mám ještě jeden malý sen. Kéž bych poté počítači mohl říci: „Otevři prohlížeč a spusť HBO Go.“ Tady mají redmondští určitý dluh, ačkoliv hlasové ovládání Windows vyvíjejí už od počátku století a v docela slušné kvalitě tu už je – bohužel nikoliv v české lokalizaci.

Pero je skvělé, ale…

Takže to máme Alcantru, přihlašovací kameru a do třetice nesmím zapomenout na dotykovou obrazovku. Ta na referenčním notebooku s Windows 10 nesmí pochopitelně chybět už z principu, přičemž podle Microsoftu to nemá být jen prostá kapacitní vrstva pro tradiční multi-touch, ale i vrstva pro ovládání přesným přítlakovým stylusem.

Stylus je dalším poznávacím doplňkem řady Surface a Laptop není výjimkou. Pero je… Pero je skvělé, ale…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hliníkový stylus se pomocí magnetů uchytí na krytu laptopu

Ne, opravdu, pero je skvělé. Stylus jsem používal už dříve na několika tabletech, pokud však máte k dispozici 13,5“ plochu na kreslení, konečně uvěříte, že by mohl být počítač lepší a rychlejší poznámkovník než čtvrtka papíru.

Windows 10 na to pamatují sekcí Windows Ink, což je jakýsi hub s aplikacemi ze Storu, které jsou optimalizované právě pro přesné pero. Dodnes je jich sice jako šafránu, jsou primitivní, ale fungují.

A tak si spustíte třeba Skicák, což je přesně ta čtvrtka papíru, a načmáráte poznámku. Na výběr máte několik fixů, zvýrazňovač a vtipné virtuální pravítko, které nejen že měří, ale když se k němu přiblížíte stylusem a začnete kreslit čárku, bude se rovně držet jeho hrany. Skicák je sám o sobě naprosto triviální, a právě proto i svižný – opravdu nahrazuje ten kus papíru a větší ambice nemá, čili je náramně efektivní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Postranní panel WIndows Ink, poznámky, Skicák s pravítkem a úhloměrem a rozpoznávání psaní od ruky třeba ve Wordu pomocí virtuální klávesnice Windows 10

Napsal jsem, že je stylus skvělý, ale… Tím „ale“ mám na mysli samotnou ergonomii každého notebooku. Surface Laptop prostě není tablet, takže stylusem nemůžete kreslit úplně přirozeně a ve vodorovné pozici. Pohybující se displej zároveň není úplně nejstabilnější pro přesnější práci. Je to spíše takový doplněk – technologická ochutnávka, která by možná leckoho nahlodala k úvahám, jestli by si neměl nakonec pořídit právě ten konvertibl s perem.

Kresba se stylusem ve Skicáku:

Dotýkej se ikonek

Co se klasických dotyků týče, tady už asi po letech není třeba nějakých velkých osvětových slov. Každý majitel nedotykového počítače, který je na velkém počítači (včetně notebooku) považuje za zbytečnost, je nejspíše nikdy nevyzkoušel.

Dotykový displej na notebooku totiž není od toho, aby nahradil klávesnici – není to váš mobil. Je tu od toho, aby byl rychlým doplňkovým UI pro operace. Hodí se tehdy, když potřebujete na něco klepnout a moc nevládnete všem klávesovým zkratkám. Velmi rychle a intuitivně například začnete klepat na dostatečně velké ikony na ploše, dlaždice (klidně desktopových) programů v nabídce Start a tak podobně. Dotykový displej je i na desktopovém systému skvělý doplněk a pomocník.

Vydrží od rána do (pod)večera

Když Microsoft loni na jaře prezentoval Laptop jako skvělý notebook pro studenty, chlubil se výdrží až 14 hodin. Ta by v případě Windows 10 S byla asi opravdu dosažitelná, díky tomu, že tento systém umožňuje instalovat aplikace jen ze Storu, si totiž mohl Microsoft lépe pohlídat jejich energetickou politiku.

Na stranu druhou, já od notebooku této cenové kategorie očekávám plnohodnotný desktopový zážitek, a tak jsem okamžitě přešel na Windows 10 Pro. Ostatně i Microsoft později pochopil, že na koncepci Windows 10 S je ještě brzy, takže jejich další osud je krajně nejistý, i když princip aplikace-jen-ze-Storu v Redmondu dále rozvíjejí a domnívám se, že v dlouhodobém měřítku je to správné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K notebooku dostanete malý skladný zdroj (15 V/2,58 A), který jako bonus nabízí i jeden nabíjecí USB port (5 V/1 A). Nabíjecí konektor notebooku je oboustranný a magneticky, takže by měl do zdířky snadno zapadnout.

Přechod na Windows 10 Pro nicméně baterii nezlikviduje. Náš hypotetický školák by se měl i nadále obejít bez zdroje po celou výuku, při běžné kancelářské práci a to i s webem totiž bude Surface Laptop pracovat prakticky celý pracovní den – 8 až 10 hodin. A pokud snížíte jas obrazovky a výkon CPU na naprosté minimum a v prohlížeči zablokujete animované reklamy, dostanete se ještě mnohem dál. S vypnutou Wi-Fi pak snad i na těch 14 hodin, jen si kladu otázku, co by to přesně bylo za činnost (četba e-knihy na lince Mnichov – San Francisco?).

Příklad ze života

V neděli podvečer jsem při 50% jasu obrazovky a zhruba na 50% úsporném režimu (ve Windows 10 Insider Preview je vícestupňové šoupátko úspory, které nahrazuje původní plný/doporučený/úsporný režim) sledoval v prohlížeči Opera několik pořadů z iVysílání (Full HD HTML5 video, H.264). Zvuk se mi přehrával do Bluetooth sluchátek a pro Wi-Fi posloužila moje domácí 802.11n 2,4GHz síť. Nic jiného jsem na počítači nedělal. Po pěti hodinách klesla baterie asi na 40 %.

Upřímně, nečekejte ode mě nějaký přesný údaj, nemám to rád ani u mobilních telefonů. Hlavně proto, že je tu příliš mnoho proměnných. Tak například, co je to vlastně běžná kancelářská práce? Pro jednoho je to otevřený Word, pro mě prohlížeč s patnácti načtenými stránkami, které permanentně vytěžují procesor. A pokud mluvíme o prohlížeči, zatímco jeden těch patnáct stránek načte třeba ve výchozím Edgi, druhý v Opeře v režimu úspory baterie (vypnuta většina náročnějších reklam aj.).

Stejně neurčité je v roce 2018 i konstatování, jak dlouho vydržíte přehrávat třeba multimédia. Proboha, ale jaká? Budete ty seriály a filmy spouštět ve výchozím přehrávači Windows 10, VLC anebo streamovat třeba z Netflixu a HBO Go opět v prohlížeči XYZ? Nebo to bude stále populárnější IPTV třeba v desktopové aplikaci? Každý z těchto přístupů má naprosto odlišnou energetickou režii a jakási průměrná hodnota je tedy zcela irelevantní. Když se budete hodně snažit, vyšťavíte novou baterii i za 2-3 hodiny.

Neplatíte pouze za železo

Surface Laptop je referenční notebook, který říká, nebo by alespoň měl říkat, co si vlastně v Redmondu v roce 2017 představovali pod pojmem přenosný počítač a pro co vlastně píšou svůj operační systém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jedním z příslušenství Surface Laptopu je cestovní Arc Mouse. Komunikuje pomocí úsporného Bluetooth 4.x, takže baterie by měly vydržet relativně dlouhou dobu. Laptop má jen jedno USB, čili Bluetooth je na místě.

Surface Laptop určitě nemá nejlepší poměr cena/výkon na trhu – při pohledu na české ceny opravdu nepatří k nejlevnějším, přestože jeho základní konfigurace počítá s nepříliš atraktivními 4 GB RAM a opravdu hodně malým 128GB SSD.

Chcete vědět o Surface Laptopu více? Otevřete si galerii a projděte si 50+ komentovaných fotografií.

Na stranu druhou, neplatíte jen za konfekční železo schované uvnitř. Platíte i za dotyky, stylus, instantní přihlášení prostým pohledem, a nakonec i za značku Surface, která sice po malých krůčcích, ale poměrně sebevědomě, zvyšuje svoji hodnotu a snaží se být jakýmsi Macbookem světa Windows.

Diskuze (52) Další článek: Intel chce podpořit hraní na integrovaných grafikách svých procesorů. Vydal k tomu nové ovladače a software

Témata článku: Windows, Google, Microsoft, Notebooky, Apple, Hardware, Intel, Počítače, Opera, Windows 10, Bluetooth, Microsoft Store, SSD, Surface, Wikipedia, Netflix, Brno, USB, Mobilní telefon, Redmond, Pixel, HBO GO, IPTV, Surface Laptop, Kinect, Notebooky na Mall.czVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft