SupraExpress 56e PRO: Klasika v novém kabátě

Recenze externího faxmodemu SupraExpress 56e PRO, jehož hlavní funkcí je přenos dat.
Zdá se, že pomalu přichází doba, kdy se modemy začnou lišit spíše svým vzhledem než parametry. Modemy Supra od americké firmy Diamond Multimedia jsou u českých zákazníků velmi oblíbené. Řadily se a stále se řadí do skupiny značkových modemů a i když jejich cena nebyla v minulosti v porovnání s konkurencí vždy nejnižší, získaly si snadno místo na trhu svojí spolehlivostí a kvalitou.

SupraExpress 56e PRO je externí faxmodem, jehož hlavní funkcí je přenos dat. Nenajdete na něm žádné vstupy na externí mikrofon či sluchátka. Vzhledem k tomu, že hlasových možností svého modemu opravdu využívá jen velmi malý počet uživatelů, výrobce se zjevně soustředil na jeho využití v oblasti Internetu a faxování.

Jeden velký standard
SupraExpress 56e PRO podporuje všechny dnes běžně užívané komunikační protokoly počínaje přenosem faxu na rychlosti 14,4 kb/s a konče protokoly V.90 a K56Flex pro přenos až 56 kb/s ve směru k uživateli. Samozřejmostí je tedy i protokol V.34 s rychlostí 33,6 kb/s. Z kompresních a opravných protokolů umí V.42bis a MNP 2–5 a 10, což je kromě MNP 10 dnes běžné. Protokol MNP 10 umožňuje komunikovat i na opravdu velmi nekvalitních linkách, a to je v našich podmínkách často nutností. Dále je podporován protokol V.80, sloužící jako základ pro videokonference. Modem je vybaven pamětí Flash ROM pro snadný upgrade firemního programového vybavení. Modem je zařízení plně podporující Plug&Play, takže jeho instalace proběhla bez sebemenších problémů jak ve Windows 98, tak Windows NT 4.0.

Výstřel z pušky
Kromě uvedených prvků však SupraExpress 56e PRO přichází ještě s jednou novinkou. Je jí technologie Shotgun firmy Diamond Multimedia. Co nám v budoucnu přinese? Zjednodušeně řečeno umožní uživateli komunikovat místo s jedním modemem s modemy dvěma, a to najednou. Přinese to rozšíření datového pásma, ale nevýhodou je nutnost dvou telefonních linek. Uvidíme, zda se tato technologie prosadí, když v našich podmínkách se vlastnění více než jedné telefonní linky v rodině považuje za luxus.

Sympaťák
SupraExpress 56e PRO je moc pěkný modem. Ani ne tak tím, co dokáže, protože se od konkurence příliš neliší, ale svým fyzickým vzhledem. Schovává se v šedomodré, originálně profilované krabičce, která na mě na první pohled velmi zapůsobila. Tento modem je prostě sympaťák. V době, kdy se zařízení tohoto typu začínají jedno druhému podobat jak kvalitativně, tak cenově, již člověku nezbývá, než se začít řídit i estetickým dojmem. A to se mi zamlouvá.

Sečteno a podtrženo
Koupí modemu SupraExpress 56e PRO získáte kvalitní komunikační zařízení se širokou podporou od výrobce, pětiletou zárukou a kvalitní českou příručkou v elektronické podobě. Škoda jen, že na homologaci si ještě počkáme, asi do konce tohoto roku. Pokud však tomuto jedinému vážnějšímu nedostatku nepřikládáte velký význam, pak je SupraExpress 56e PRO modemem pro vás.

externí faxmodem
Diamond Multimedia
SupraExpress 56e PRO
Zdroj: ALT Distribution, s. r. o., Praha
Telefon: 02–33 32 53 20
Cena: 3 436 Kč bez DPH
Záruka: 5 let
Parametry: fax 14,4 kb/s, data až 56 kb/s, protokoly V.90, K56Flex, V.34 a nižší, opravné protokoly V.42bis, MNP 2–5, MNP 10

Pavel Pospíšil: „Supra je jednou z nejprodávanějších značek modemů pro trh SOHO u nás. Ani se není čemu divit: Supra nabízí dobrou kvalitu za příjemnou cenu. Několik let mám doma interní Supra FaxModem a jsem spokojen. A na pověsti značky Supra se nic nezměnilo ani od doby, co patří firmě Diamond Multimedia“.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Druhá firma zavádí v USA internetový paušál

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Soho, Modemy, Elektronická sluchátka, Diamond, Klasika, Kabát, Modem, Supra, Pětiletá záruka


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji