Supervýhodné digitály – ANO či NE?

V poslední době jakoby se roztrhl pytel s nabídkami digitálních fotoaparátů přetékajících funkcemi a chlubících se velkým rozlišením ze směšnou cenu. Jestli se ale takovéto výhodné nabídky vyplatí využít se dozvíte v dnešním článku.

Ten umí to a ten zas tohle

Na začátek je třeba si roztřídit levné přístroje do tří skupin : nejkompaktnější z kompaktních s omezeným množstvím fotografických funkcí, klasické kompakty s dlouhým výčtem nabízených možností využití a trochu mimo stojí i webkamery bez funkcí.

Nejkompaktnější z kompaktních

Tato skupina zahrnuje velikou škálu přístrojů. Můžeme do ní totiž zařadit  rozlišení od 0,3 až po 1,3 MPx. Opět nezbývá než opakovat, že kvalita snímků plně odpovídá ceně fotoaparátů a zařazení do kategorie téměř na dně výkonnostní škály. I zde je díky absenci blesku ve většině případů nutno počítat s horší kvalitou fotografií z místnosti, po příchodu na denní světlo se ale vše prudce zlepší a při troše štěstí se povedou i velice kvalitně vyhlížející fotografie, které si ale ovšem opět musíme uložit do integrované pamětí, v kapacitě řádově desítek MB.

Co se týče „optické soustavy,“ tak od většinou méně kvalitní čočky a CMOS čipu nemůžeme čekat zázraky, ani na již zmiňovaném slunečním světle. Budeme se muset spokojit s určitou degradací barev, zkreslováním tvarů a podobně. Ale i takto kvalitní (tedy spíše nekvalitní) fotografie si ale jistě najdou svou cílovou skupinu, ať již v řadách teenagerů, kteří po přístroji této kategorie sáhnou díky jeho ceně, tak i v řadách ryze amatérských fotografů, kteří si chtějí fotky uchovat pouze pro sebe, a nemají tak potřebu archivovat snímky o rozlišení 1024 x 768 a vyšším.

Zástupci: Konica Revio C2, Mustek G-Smart Mini

Jelito, kopyto, fotí to!

Zde je situace trochu složitější, protože je třeba rozlišovat ještě dvě podskupiny – značkové (většinou kvalitnější, od výrobců jako Olympus, Canon, HP) a méně kvalitní kompakty. Kvalitní většinou poznáte, byť se nám to může nelíbit, podle poměru ceny a výkonu. Teoreticky by mělo platit, že čím méně funkcí za více peněz, tím je fotoaparát kvalitnější (upozorňuji že je to jen teoretická úvaha nevztahující se zdaleka na všechny přístroje). Za ještě přijatelnou cenu do 8000 korun zde najdete přístroje s rozlišením zhruba do 2 MPx, interním bleskem, digitálním ZOOMem a základními funkcemi pro vyvážení bílé (několik přednastavených režimů) a clony. LCD je v této kategorií samozřejmostí. Všechny přístroje této třídy mají již možnost ukládat fotografie na externí paměťové medium.

Na druhé straně barikády stojí kompakty nekvalitní, nebo, chcete-li méně kvalitní. Ty nám mnohdy i za cenu kolem 5000 nabízejí rozlišení 3 MPx (při bližším zkoumání se ale dozvíte, že se jedná o interpolované rozlišení a použití snímače CMOS), výkonný (ale v praxi nepoužitelný) digitální ZOOM plus doplňkové funkce jako například ve fotoaparátu celkem zbytečný MP3 přehrávač. Nízká cena se samozřejmě musí odrazit v nízké kvalitě.

Jako příklad si můžeme uvést přístroj Trust 710 LCD Poverc@m ZOOM, který nám za cenu 4885 Kč (Cybex.cz) nabízí rozlišení 3,3 MPx (softwarově 4 MPx), 3,5 cm LCD, automatický blesk, video výstup pro propojení s televizí, 2x digitální ZOOM a pár dalších funkcí. Nenáročným uživatelům bude zcela jistě vyhovovat, ale pokud chcete dělat alespoň trochu kvalitní fotky, obraťte se jinam.

Obecně tedy doporučuji se takovýmto fotoaparátům velkým obloukem vyhnout. Za své peníze totiž ve většině případů totiž nemůžete ani zdaleka čekat to, co Vám slibují v reklamním letáku.

Zástupci: Olympus C-120, C-150, HP Photosmart 320

Trochu mimo naše srovnání stojí i klasické webkamery, které spousta lidí používá jako náhradu digitálních fotoaparátů, či jako doplněk ke svým analogovým přístrojům.

Webkamery

V tomto případě se v podstatě nedá hovořit o webkamerách jako podskupině digitálů. Mají pouze mizivé rozlišení 0,3 MPx, žádné rozšiřující funkce typu makro atd. a hlavně u nich chybí LCD displej. Na jejich obranu však musím říci, že tato zařízení nebyla konstruována pro používání jako fotoaparáty, takže jakékoliv nadstandardní funkce by byly zbytečné a vyšší kvalita fotografií spíše na škodu (v souvislosti s jejich větší velikostí a přenosem přes web).

Kvalitativně bychom mohli do této skupiny i foťáky integrované do mobilních telefonů, cenově jsou ale někde úplně jinde.

Zástupci: Trust FamilyC@m 310 AV

Shrnutí

Záleží na potřebách a přáních každého uživatele, pro jaký „digitální záznamník vizuálních situací“ se rozhodne. V případě že půjde o úplného zelenáče v oblasti digitálního fota, který si netroufá do prvního foťáku investovat nějaký větší obnos, vybere si webkameru s minimem funkcí, za to ale v ceně několika stovek. Pokud uživatel rád poslouchá hudbu v MP3, není zrovna při penězích a spokojí se s horší kvalitou fotografií, sáhne po zástupci kategorie méně kvalitních kompaktních digitálů. Zástupce poslední skupiny uživatelů -náročnějších amatérů- bude zcela jistě pokukovat po přístrojích Olympus, Canon či HP, které mu za celkem přijatelnou cenu nabízí postačující rozlišení a základní funkce potřebné pro kvalitní fotografování.

Diskuze (51) Další článek: Jsou výsledky FutureMarku věrohodné?

Témata článku: Video, Integrovaná webkamera, Digitální fotoaparáty, Sluneční světlo, Televize 82 cm, Teoretická úvaha, Trust, Teenager, Blesky, Velký oblouk, Zoom, Reklamní doplněk, Nenáročný uživatel, Levné fotoaparáty digitální, Nízké rozlišení, Digitální fotoaparáty olympus, Škoda foto, Sluneční clony, Nízká kvalita, Digit, Ano, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Webkamery, Digitální fotoaparáty canon, Kompaktní digitální fotoaparáty


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu