Supervýhodné digitály – ANO či NE?

V poslední době jakoby se roztrhl pytel s nabídkami digitálních fotoaparátů přetékajících funkcemi a chlubících se velkým rozlišením ze směšnou cenu. Jestli se ale takovéto výhodné nabídky vyplatí využít se dozvíte v dnešním článku.

Ten umí to a ten zas tohle

Na začátek je třeba si roztřídit levné přístroje do tří skupin : nejkompaktnější z kompaktních s omezeným množstvím fotografických funkcí, klasické kompakty s dlouhým výčtem nabízených možností využití a trochu mimo stojí i webkamery bez funkcí.

Nejkompaktnější z kompaktních

Tato skupina zahrnuje velikou škálu přístrojů. Můžeme do ní totiž zařadit  rozlišení od 0,3 až po 1,3 MPx. Opět nezbývá než opakovat, že kvalita snímků plně odpovídá ceně fotoaparátů a zařazení do kategorie téměř na dně výkonnostní škály. I zde je díky absenci blesku ve většině případů nutno počítat s horší kvalitou fotografií z místnosti, po příchodu na denní světlo se ale vše prudce zlepší a při troše štěstí se povedou i velice kvalitně vyhlížející fotografie, které si ale ovšem opět musíme uložit do integrované pamětí, v kapacitě řádově desítek MB.

Co se týče „optické soustavy,“ tak od většinou méně kvalitní čočky a CMOS čipu nemůžeme čekat zázraky, ani na již zmiňovaném slunečním světle. Budeme se muset spokojit s určitou degradací barev, zkreslováním tvarů a podobně. Ale i takto kvalitní (tedy spíše nekvalitní) fotografie si ale jistě najdou svou cílovou skupinu, ať již v řadách teenagerů, kteří po přístroji této kategorie sáhnou díky jeho ceně, tak i v řadách ryze amatérských fotografů, kteří si chtějí fotky uchovat pouze pro sebe, a nemají tak potřebu archivovat snímky o rozlišení 1024 x 768 a vyšším.

Zástupci: Konica Revio C2, Mustek G-Smart Mini

Jelito, kopyto, fotí to!

Zde je situace trochu složitější, protože je třeba rozlišovat ještě dvě podskupiny – značkové (většinou kvalitnější, od výrobců jako Olympus, Canon, HP) a méně kvalitní kompakty. Kvalitní většinou poznáte, byť se nám to může nelíbit, podle poměru ceny a výkonu. Teoreticky by mělo platit, že čím méně funkcí za více peněz, tím je fotoaparát kvalitnější (upozorňuji že je to jen teoretická úvaha nevztahující se zdaleka na všechny přístroje). Za ještě přijatelnou cenu do 8000 korun zde najdete přístroje s rozlišením zhruba do 2 MPx, interním bleskem, digitálním ZOOMem a základními funkcemi pro vyvážení bílé (několik přednastavených režimů) a clony. LCD je v této kategorií samozřejmostí. Všechny přístroje této třídy mají již možnost ukládat fotografie na externí paměťové medium.

Na druhé straně barikády stojí kompakty nekvalitní, nebo, chcete-li méně kvalitní. Ty nám mnohdy i za cenu kolem 5000 nabízejí rozlišení 3 MPx (při bližším zkoumání se ale dozvíte, že se jedná o interpolované rozlišení a použití snímače CMOS), výkonný (ale v praxi nepoužitelný) digitální ZOOM plus doplňkové funkce jako například ve fotoaparátu celkem zbytečný MP3 přehrávač. Nízká cena se samozřejmě musí odrazit v nízké kvalitě.

Jako příklad si můžeme uvést přístroj Trust 710 LCD Poverc@m ZOOM, který nám za cenu 4885 Kč (Cybex.cz) nabízí rozlišení 3,3 MPx (softwarově 4 MPx), 3,5 cm LCD, automatický blesk, video výstup pro propojení s televizí, 2x digitální ZOOM a pár dalších funkcí. Nenáročným uživatelům bude zcela jistě vyhovovat, ale pokud chcete dělat alespoň trochu kvalitní fotky, obraťte se jinam.

Obecně tedy doporučuji se takovýmto fotoaparátům velkým obloukem vyhnout. Za své peníze totiž ve většině případů totiž nemůžete ani zdaleka čekat to, co Vám slibují v reklamním letáku.

Zástupci: Olympus C-120, C-150, HP Photosmart 320

Trochu mimo naše srovnání stojí i klasické webkamery, které spousta lidí používá jako náhradu digitálních fotoaparátů, či jako doplněk ke svým analogovým přístrojům.

Webkamery

V tomto případě se v podstatě nedá hovořit o webkamerách jako podskupině digitálů. Mají pouze mizivé rozlišení 0,3 MPx, žádné rozšiřující funkce typu makro atd. a hlavně u nich chybí LCD displej. Na jejich obranu však musím říci, že tato zařízení nebyla konstruována pro používání jako fotoaparáty, takže jakékoliv nadstandardní funkce by byly zbytečné a vyšší kvalita fotografií spíše na škodu (v souvislosti s jejich větší velikostí a přenosem přes web).

Kvalitativně bychom mohli do této skupiny i foťáky integrované do mobilních telefonů, cenově jsou ale někde úplně jinde.

Zástupci: Trust FamilyC@m 310 AV

Shrnutí

Záleží na potřebách a přáních každého uživatele, pro jaký „digitální záznamník vizuálních situací“ se rozhodne. V případě že půjde o úplného zelenáče v oblasti digitálního fota, který si netroufá do prvního foťáku investovat nějaký větší obnos, vybere si webkameru s minimem funkcí, za to ale v ceně několika stovek. Pokud uživatel rád poslouchá hudbu v MP3, není zrovna při penězích a spokojí se s horší kvalitou fotografií, sáhne po zástupci kategorie méně kvalitních kompaktních digitálů. Zástupce poslední skupiny uživatelů -náročnějších amatérů- bude zcela jistě pokukovat po přístrojích Olympus, Canon či HP, které mu za celkem přijatelnou cenu nabízí postačující rozlišení a základní funkce potřebné pro kvalitní fotografování.

Diskuze (51) Další článek: Jsou výsledky FutureMarku věrohodné?

Témata článku: Video, Levné fotoaparáty digitální, Blesky, Digitální fotoaparáty canon, Sluneční clony, Kompaktní digitální fotoaparáty, Integrovaná webkamera, Digitální fotoaparáty, Nízké rozlišení, Nízká kvalita, Reklamní doplněk, Sluneční světlo, Teenager, Digitální fotoaparáty olympus, Velký oblouk, Zoom, Televize 82 cm, Webkamery, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Trust, Škoda foto, Nenáročný uživatel


Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 130

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?