Notebooky | Procesory | Intel

Superúsporný procesor Intel Lakefiled v uniklém testu. 5 jader, TDP 5 W, výkon lepší než Snapdragon 835

Tento rok by měl Intel uvést nové čipy s kódovým označením Lakefield, které používají nový typ 3D konstrukce Foveros. Díky tomu lze do jednoho balení umístit dříve oddělené čipy jako operační paměť, čipset a další. Vše v malém a úsporném balení, ale i s možností škálování.

V databázi Geekbench 5 se nyní objevil jeden z modelů tohoto procesoru, konkrétně Intel Core i5-L15G7, který má celkem 5 jader. Jedná se o neobvyklou konfiguraci, ale zahrnuje jedno větší výkonnější jádro (Sunny Cove) a čtyři menší úspornější jádra (Tremont). Procesor je vyráběn 10nm a 22nm technologií (I/O, paměť a další mimo jader) a nepodporuje HyperTHreading. TDP čipu je v rozmezí 5 W až 7 W a velikost celého čipu je pouze 1,2 × 1,2 × 0,1 cm. Z toho vyplývá, že přímo soupeří s mobilními čipsety od značek jako Qualcomm a dalších.

Potvrdily to i zmínění výsledky, které se objevily. Procesor měl dle měření Geekbench základní frekvenci 1,4 GHz a turbo až do 2,95 GHz. V jednojádrovém testu získal 725 bodů a ve vícejádrovém pak 1 566 bodů.

Tento výkon lze porovnat například s čipsetem Qualcomm Snapdragon 835, přičemž v jednojádrovém testu je tento model od Intelu dvakrát lepší. Při zapojení všech jader si ale vede stejně dobře. Uvidíme, kdy a v jaké podobě se čipu dočkáme a zda se Intelu podaří odolat tlaku čipů ARM do úsporných zařízení.

Diskuze (7) Další článek: Bankovní účty - spojte se!

Témata článku: Hardware, Notebooky, Testy, Procesory, Čipy, Intel, Mobility, Qualcomm, Snapdragon, Sunny Cove, Jádro, Hyperthreading, Procesor, GHz, Qualcomm Snapdragon, Lakefield, Test, Čipset, Super, Čip

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X