Supersonik – Hewlett-Packard ScanJet 6390C

8. listopadu 1999
Jak chytit video SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Nový skener HP SJ 6390C jsem si označil pracovním názvem supersonik. Do nadzvukové třídy totiž řadí tento skener několik výjimečných vlastností.
Nový skener HP SJ 6390C jsem si označil pracovním názvem supersonik. Do nadzvukové třídy totiž řadí tento skener několik výjimečných vlastností. V průběhu roku firma omladila modelovou řadu, kterou teď poznáte podle trojky na druhém místě typového čísla. 3200 vystřídala 3300C, 4200 a 5200 zůstává, po 6200 přichází top model ve třech variantách jako 6300, 6350 s podavačem a 6350 navíc s adaptérem pro zpracování transparentních předloh. Posledně jmenovaný jsme si vyzkoušeli.

Připoutejte se, odlétáme linkou 6390!
Osobně si na 6390 cením, že české OCR je integrováno do skenovacího SW. Při rozpoznávání znaků neposkytuje super výsledky, nemá schopnost učení, ale pro běžnou kancelářskou práci postačí. Možnost připojení skeneru pomocí rozhraní SCSI nebo USB, rychlou a propracovanou instalaci doplňuje slogan Internet ready, tj. podpora specifických datových formátů včetně PDF.

Původní model 6250 používám každý den a nový typ obsahuje významná vylepšení. Skenovat můžete přímo do aplikace funkcí Scan To, tím se vynechává další krok a obsluha se zjednodušuje. Dříve musel být editor obrázku již otevřen, obraz se do něho přesunul pomocí uchop a táhni nebo otevřením uloženého souboru na disku. Docela jsem si zvykl na tlačítka, která najdete na předním čele – dříve tam bylo jedno zelené na skenování nebo jinou operaci, kterou jste mu volitelně přiřadili. Nyní je jich pět - Scan, copy, e-mail, fax, správa dokumentů. Bohužel tlačítko e-mail nespolupracuje s Outlookem 2000. V anglickém vytvoří problematickou bitmapu, snímací mechanika vykoná po náhledu ještě náznak chaotického pojezdu, ale v české mutaci nevytvoří žádný soubor… Jiné slabiny se však nekonají.


Předchozí a nová generace ScanJetu

Dosahujeme rychlosti 1 MACH
Výrazný pokrok vykonala 6390 v rychlosti náhledu a skenování. Supersonik je nyní podle mne nejrychlejším USB skenerem a jeho základní model pravděpodobně i o fous absolutně v této cenové třídě bez ohledu na způsob připojení. Časy jsou měřeny na stránce A4 True Color se systémem Intel Celeron 333 a 32 MB RAM. Skenování na jeden pojezd mechaniky je kupodivu výsadou nebo možná záměrem pro nižší modely. Ale i tak se náhled zkrátil o jednu čtvrtinu na 9 sec. Vlastní skenování 150 dpi – 17 sec, 300 dpi – 35 sec, 600 dpi – 208 sec, 1 200 dpi trvá neuvěřitelných 53 minut a 19 sec (velikost souboru je 405,9 MB), ale jedná se o jediný skener, který zvládne tuto hodnotu na tak slabé HW konfiguraci. Celková doba operace je pak dána pouze součtem náhledu a vlastního snímání. Skener také nejméně zatěžuje procesor ze všech dosud testovaných a průměrné hodnoty se pohybují mezi 51-60 %.

Osobně bych takový skener bral i domů, pokud to rodinný rozpočet dovolí. Za cílovou skupinou zákazníků firma považuje návrháře, grafická studia, firmy zabývající se tvorbou webových stránek, ale také pracovní skupiny malé a domácí kanceláře. Nyní bychom přenesli pozornost na ovladač HP PrecisionScan PRO 2.0 a jeho síťovou verzi LAN.

HP PrecisionScan PRO 2.0 plus LAN
Samozřejmostí ovladače je celoobrazovkový režim a možnost dodatečného nastavení. V Preferencích je standardně nastaveno české OCR, které dává přijatelné výsledky. Zajímavostí jsou volitelné OCR slovníky pro jazyk vašich obchodních partnerů, anglicky počínaje a turecky konče. Kdo nechce používat textové menu, vystačí s ikonami v nástrojové liště. Kdyby se hápéčku podařilo ovladač lokalizovat, padl by poslední relativní nedostatek pro český trh. PrecisionScan PRO 2.0 je vylepšen o funkci Odeslat do a práce s ním je velice jednoduchá díky i podpoře Drag-and-drop.

Sdílení v síti rovněž nemá chybu. Volitelná instalace je velmi dobře ošetřená, klienta pro vzdálené snímání nemůžete omylem nainstalovat na PC, kde je skener připojen. Budu se opakovat, ale marně přemýšlím o důvodu, proč se skenery tak málo sdílejí v síti? Přitom i v malé kanceláři tento fakt zabezpečuje pohodu obsluhy a vylučuje strkanice na jednom místě.

Automatický „požírač“ dokumentů – ADF
Automatický podavač je v podstatě identický jako u 6250. S běžně používaným papírem pracuje spolehlivě a k uvíznutí předloh ještě ani jednou nedošlo. U recyklovaného papíru docházelo při vtažení k roztřepení hran. Při automatické detekci vloženého papíru je u 6390 další vylepšení, můžete si několikastránkový papírový dokument převést do textového editoru stiskem jedné volby.

Adaptér pro transparentní materiály
Takové stříšky pro snímání diapozitivů neberu vážně. Teprve adaptér pro transparentní materiály HP ScanJet 12,7 x 12,7 cm mě přesvědčil. Jako běžného uživatele mě zaujal zejména v těchto oblastech.

Potřebujete si připravit do prezentace v PowerPointu obrázek, jehož předlohou je fólie nebo jak říkáme u nás – průsvitka. Adaptér umístíte do středícího černého rámečku, zapnete jeho funkci v HP PrecisionScan PRO 2.0 a začnou se dít věci. Dalším působištěm se stala krabička plná negativů 55 x 55 mm. Skenovat je můžete do pozitivu, automatická úprava jasu a kontrastu výsledek vylepší. Tímto způsobem se dají archivovat materiály, které vlivem chemického stárnutí mohou časem zmizet v nenávratnu.

Všechny cesty vedou do Internetu
Vyzkoušel jsem skenování posledního Computeru a byl jsem velice spokojen s kvalitou. Převedení jedné stránky je docela rychlé a samozřejmě závisí na výkonu PC. Výsledky převodu do HTML formátu můžete posoudit on-line na starším produktovém letáku HP SJ 6250C.

Kladu si otázku, proč některé nej technologie z modelu HP SJ 5200C nebyly použity i v 6390C? Tím myslím automatické rozpoznávání stránky – text, kliparty, fotografie. Patrně se jedná o záměr, které má své marketingové i technické důvody. Vestavěné OCR 5200 nezachovává proporcionalitu fontů a na jeho vývoji se pravděpodobně dále pracuje. HP SJ 6390C momentálně patří k tomu nejlepšímu, co můžete pro komplexní skenování předloh v SOHO používat.

Technická data

Typ skeneru barevný a monochromatický plochý s jedním průchodem při snímání
Rychlost skenování méně než 9 sekund u barevné fotografie 10 x 15 cm
Rozlišení optické 1 200 dpi, HW 1 200 x 2 400 dpi
Bitová hloubka 36bitová
Maximální velikost dokumentu 216 x 356 mm s volitelných automatickým podavačem dokumentů
Rozměry š x h x v 312 x 498 x 193 mm
Hmotnost 7,2 kg
Výběr formátů souborů obrazové – TIFF, TIFF komprimovaný, BMP, PCX, JPEG, FPX, GIF, PNG, WMF; textové a obrazové stránky RTF, HTML, PDF
Doplňky Automatický podavač dokumentů HP SJ na 25 listů, adaptér na transparentní materiály HP SJ
Cena bez DPH 16 890 Kč za HP SJ 6350C, 31 320 Kč za 6390C (Svět HP)
Váš názor Další článek: Jak chytit video

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Nadzvuková rychlost, Výrazný nedostatek, Automatická úprava, Skener, Páčka, Snímání, Zelené tlačítko, Mach, Nový skener, Rodinný rozpočet, Hewlett-Packard, Pack, Textové menu, Pojezd, Scan, Skenery, Vylepšený editor


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky