Superpočítačová špička: tentokrát vévodí IBM

Pět z deseti nejvýkonnějších superpočítačů na planetě jsou typu „Blue Gene“. V čele je systém s 65 536 procesory.

Každého půl roku publikovaný seznam Top 500 Supercomputer Sites ovšem doznává stále více dramatičtějších změn mezi jednotlivými vydáními. V superpočítačích jako by platil slavný Moorův zákon v jakési zrychlené podobě. Rychlý růst výkonnosti však není dán jen zlepšováním samotných procesorů, ale především tvorbou stále masivnějších clusterů.

Dnešní rekordman je osazen 65 536 CPU, ale zdvojnásobení jeho výkonnosti není nic těžkého. Stačí jen nakoupit více procesorů, pokud máme úkol trochu zjednodušit. To ostatně slibuje IBM už pro letošní rok. Zatímco hranice teraflopu (bilion operací za sekundu) padla v roce 1998, letošní vítěz Blue Gene/L už jich zvládá 136 a stojí méně než nejdražší superpočítače z éry firmy Cray. Firma IBM se navíc poprvé přehoupla přes padesátiprocentní podíl v pětistovce nejvýkonnějších počítačů planety: před půlrokem jich tam měla 216, nyní 259.

HP zůstává lídrem

Přitom ještě před několika lety byly superpočítače IBM vzácným zbožím. V seznamu byly nejvíce zastoupeny stroje od HP, Silicon Graphics (SGI) a Craye. Hewlett-Packard sice z první pětistovky poněkud ustoupil (před půlrokem 171 systémů, nyní 131), ale v oblasti supervýkonných strojů je přesto stále lídrem.

Mezi superstroje (high performance computers) se totiž počítá daleko širší oblast špičkově výkonných serverů, na které se HP zaměřuje. V této oblasti, tentokrát přepočítané na dolarové tržby, Hewlett-Packard již léta vede, i když před IBM jen těsně (34 % vs. 28 %). Za touto silnou dvojkou je už značný odstup. Kdysi velmi silný Sun Microsystems má 12 %, vedoucí dvojici naopak dotahuje Dell (také s 12 %). A již zcela odtržen od silné čtverky je kdysi slavný hráč SGI s pouhými 2,6 %.

A ještě jedna společnost poprvé v historii překonala hranici své padesátiprocentní účasti v elitní pětistovce. Je to Intel, který osazuje svými Xeony 254 superpočítačů z Top 500, v dalších 79 jsou pak Itania. Zatím podstatně méně úspěšný je jeho rival AMD. Ten sice vybavil stroj od firmy Cray svými Opterony (velmi slušné 10. místo), ale jeho účast v nejúspěšnější skupině není s Intelem zatím vůbec srovnatelná.

Diskuze (7) Další článek: SkypeOut slaví narozeniny a snižuje ceny

Témata článku: IBM, Super, Špička, Rival, Dnešní rekord, Superstroj, SUP, Superpočítače, Nejvýkonnější dvojiceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Googlu a Applu hrozí vyšetřování u amerického úřadu. Firmy údajně kšeftovaly s uživatelskými daty

Googlu a Applu hrozí vyšetřování u amerického úřadu. Firmy údajně kšeftovaly s uživatelskými daty

** Čtyřem americkým zákonodárcům se nelíbí postupy Googlu a Applu ** Firmy podle nich neoprávněně sbíraly a prodávaly data uživatelů ** Na jejich popud má vyšetřování obou firem započít úřad FTC

Martin Chroust
GoogleSoukromí
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Novým přírůstkům do Sonicovy série se nedaří zrovna nejlépe. Sega se tentokrát vrátila až na samotný začátek modrého ježka a jeho původní dobrodružství znovu vydala v přepracované podobě. Jak se kolekce Origins povedla?

Martin Nahodil
Sonic OriginsPS5Recenze
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě