Česko | Superpočítače

Superpočítače v Česku: Moc se o nic neví, ale brzy se vrátíme do světové špičky

  • Kde najdete v Česku superpočítače? Možná v garáži svého šéfa
  • Těm v průmyslu jasně vládně Škoda Auto
  • Jedničkou je ale Ostrava, která se už těší na nový

Skupina vědců z evropských a amerických univerzit dvakrát ročně sestavuje žebříčky nejvýkonnějších počítačů světa TOP500. Píšeme o nich pravidelně, byť je to už roky vlastně docela nuda. O první příčky se jednoduše řečeno přetahují USA s Čínou a občas na výsluní pronikne i někdo jiný – třeba Japonsko.

Ačkoliv totiž známe název nejvýkonnější mašiny – aktuálně to je onen japonský cluster Fugaku s více než sedmi miliony procesorových jader Fujitsu A64FX, poněkud nám uniká, jak na tom jsou superpočítače v Česku. Tuzemskou scénu doposud nikdo pořádně nezmapoval, byť i u nás najdete špičkové stroje. Jen se o nich mnohdy neví.

Začněme zdola. Zejména na přelomu let 2017-2018 byste našli svým způsobem špičkový superpočítač v kdejakém zaprášeném skladu a garáži v sousedství. Tedy, je to trošku nadsázka, není ale příliš daleko od pravdy, sám jsme jich totiž pár viděl.

Superpočítače v českých garážích a skladech

Tou dobou vrcholila velká bitcoinová vlna, kdy se cena populární kryptoměny vůči dolaru krátce vyšplhala až ke 20 000 USD/BTC. Šílený kurz tehdy motivoval nejednoho podnikatele se srdcem geeka k nákupu zprvu jednotek a později i desítek výpočetních karet s GPGPU čipy od Nvidie, které firemní ajťák propojil dohromady, a ve sklepě začala hučet rozměrná kostra blikající elektroniky s výkonem v řádu mnoha TFLOPS.

06690bb4-f770-4f88-85cb-8a26d40bfef0
Těžební cluster složený z herních konzolí Playstation

Čeští podnikatelé i jednotlivci v těch letech začali masivně těžit kryptoměny a Nvidia zažila zlatou horečku. Ta pak sice v následujících letech poněkud ochabla, jak se cena bitcoinu počátkem roku 2019 propadla opět ke dnu, nicméně od té doby alespoň v dlouhodobém měřítku opět roste, a tak lze očekávat, že mnozí opět nakoupí grafické karty a opráší své rackové skříně v podnikovém skladu.

Diskuze (29) Další článek: Na Raspbery Pi 4 lze nainstalovat Android 11. Zatím ale jen neoficiální cestou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,