...a taky trosku zavidim lidem, kteri dokazi na toto tema vecne diskutovat - jak rad bych se zapojil, ale svet ma pro me v tomto smeru prilis mnoho bilych, neznamych a nepochopitelnych mist....Napriklad matematiku.
ještě něco mě trápí.co bylo dřív ? vejce nebo slepice ?
No já myslím, že dneska to má slušnou úroveň. I ten popis Mobiovy pásky mi přijde pro lajky dost dobrý.
Co ma pes vyletivsi do vesmiru spolecneho s Mobiovou paskou?
třeba se zabývala její topologií, než jí došel vzduch.....
Nuže, nic. Každý se občas sekne.
Díky za něj, i když hnidopichové určitě zase zafungují....
oprav si ten popis Möbiovy pásky, její naprosté nepochopení z Tvého výroku přímo čiší....
ja to znam jako mobiova smycka ale vyklad si klidne necham vysvetlit. podelte se.
No tak slovíčkaření jsem zrovna nemyslel. Problém je spíš v té jedné straně - tam paradox až tak úplně není... přece bych to neprovalil, jen myslete...
Nerozumím, v čem je problém? Vždyť má jednu stranu!
opravdu??? Myslím, že nee
Vezmi papír A4 a z delší strany ustřihni proužek, třeba 2cm široký. Pak to slep dohromady do kroužku, ale předtím ten proužek překruť. Pokud to píšu nepochopitelně, drž se obrázku výše.Potom vezmi tužku a začni dělat čáru kolem dokola. Uvidíš, že skončíš tam, kde jsi začal. Tak to je jedna strana, ne?A pro blba níže: než budeš nadávat, tak se pouč. A nadávky si nech pro paní učitelku...
Pavlíku, Pavlíku, kdybych nevěděl, co to je M-páska a jak se k ní konstrukčně dospěje, neotevřel bych ani ústa. Tak mě prosím neponižuj. Děkuji. A teď k onomu modelu: Skutečně, ale opravdu skutečně má jen jednu stranu? hint: jsi v 3d prostoru!
Tak dobře, vidím, že nic, tak tedy hint Nr. 2 otázka: může být list papíru A4, z nějž byl ustřižen proužek z delší strany, nekonečně tenký?
Co to meleš o proužku papíru, když je řeč o _matematické ploše_?
Takže ten tón bych si vyprosil, to za prvé a za druhé "proužek" použil Pavel - chtěl jsem mu ukázat, co je špatně - na jeho vlastním příkladu. Za třetí, ty "matematická plocho", když si chceš s někým povídat, je fajn taky poslouchat, co říká, a v diskuzi to platí dvojnásob.Jinak ona jako existuje nějaká "nematematická plocha"?Už mě to nebaví. Máte prostě bordel v počtu rozměrů. M-páska je model dvourozměrné struktury, existující v třírozměrném prostoru a jako taková má _dva_ rozměry. (pro blbé - dvě strany)
Pokud má M-páska 2 strany, tak zkus nabarvit jednu stranu modře a druhou červeně a uvidíme co ti vyjde A když už budeš mít tu M-pásku vyrobenou, tak ji zkus podélně roztřihnout a možná budeš překvapen co ti vznikne
"Pokud má M-páska 2 strany, tak zkus nabarvit jednu stranu modře a druhou červeně a uvidíme co ti vyjde"Myslim, ze lip uz se to napsat neda!
Nezazlívám nepochopení , každý nemusí být mág matematiky, ale že ten papír má ještě hranu, kromě té placaté strany, jíž chceš barvit, by sis po tolika narážkách mohl uvědomit.....make love, not math
S tímto přístupem je tedy zbytečné se učit ve škole spočítat plochu obdélníku, protože "reálně" má přeci A4 z kancelářského papíru nekonečnou plochu, protože povrch papíru je vlastně fraktál.V matematickém modelu má prostě ta hrana nulový rozměr, takže M páska nemá druhou stranu. Na druhou stranu do důsledku dovedená tvoje úvaha o reálné hraně znamená, že i tvoje páska má pouze jeden povrch, protože uvnitř je papír (tj. hmota a ne povrch) a hranu nebudeš schopen určit protože v reálu se vždy jedná o nějaký malý rádius, tj spojitou plochu a žádnou hranu
Tak to bych si dovolil rozporovat. Zatímco okraj papíru je možné považovat za ideálně rovný, vynechat jeden rozměr tělesa už je trošku tvrdší. Paradox M-pásky nespočívá v tom, že má jeden rozměr, ale rozměry dva. To stačí. V 3D prostoru totiž má každé těleso tři - délku, šířku a výšku. M-páska jeden z nich eliminuje. Reálně lze druhý rozměr pásky vidět (pokud už se ti nelíbí existující hrana papíru jako druhá plocha tělesa), když si ji smotáš z něčeho tlustého, třeba silikonového náramku. Což je zároveň důkaz nesprávnosti tvých závěrů. Hranu papíru ignorovat chceš - do jakého rozměru musí narůst, než se z ní stane regulérní strana? Budeš ji ignorovat, i když bude široká 5 mm? Takže abych to zhrnul: Paradox M-pásky je její dvourozměrný charakter v třírozměrném prostoru. Její rozměry jsou šířka a výška, délka neexistuje. Chyba v článku spočívá v tom, že autor prohlásil, že předmět ve tvaru M-pásky má pouze jednu stranu, čímž z ní udělal jednorozměrný objekt - tedy nesmysl.
Tak jsem pochopil důvod nedorozumění Vy versus zbytek diskutujících. Zatímco já vidím M-pásku jako matematický model, tj. s paradoxem "plochy s jednou stranou" vy vidíte reálné těleso s paradoxem 3D tělesa k jehož popisu stačí 2 souřadnice. Jedná se ovšem dvě různé věci, takže pravdu máme oba.
nezlobte se milý kolego, přes smířlivý tón nemohu v našem sporu nalézt onen kompromis, který mi navrhujete. Ani údajný matematický model(přestože trvám na tom, že matematický model skutečně bere v úvahu oba rozměry M-pásky) nemůže popřít základní vlastnost zkoumaného objektu tak flagrantním způsobem, jakým eliminace jedné jeho dimenze bezesporu je.zdroje pro rychlou kontrolu: wikipedia.cz http://cs.wikipedia.org/wiki/Möbiova_páska
Tak zrovna na té Wikipedii se o eliminaci jedné dimenze nic nepíše. Zato tam stojí toto: "Nevznikne tak běžný prstenec se dvěma stranami, ale kupodivu objekt, který je sice trojrozměrný, má však jen jednu jedinou stranu..."Ale vzhledem k tomu, že "Tento matematický článek je pahýl.", tak informace není kompletní a můžete ji doplnit.
Tak hlavně se tam píše toto: Möbiova páska (také Möbiův pás nebo Möbiův list) je plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu. Ten úsek o jediné straně už jen vysvětluje princip paradoxu. S tím, jak to autor článku na Wiki popsal, můžu souhlasit - i když v rámci jednoduchosti po úvodní definici použil zavádějící popis ve snaze přiblížit podstatu věci. Ale ano, ten článek zpřesním.
Doufam že to někdo revertuje, protože kecáš sračky.
Příspěvek byl odstraněn.Redakce.
A kolikastranný útvar je koule? Pouč prosťáčka!
Hele voe, koule má 2 strany, vnitřní a vnější (mluvíme tu o povrchu koule)... Alespoň tak si to matematikové definují pro své potřeby ve vyšší matematice... U té pásky je prostě legrace v tom, že se dá přejít z jedné strany na druhou, "jedné" a "druhé" v lokálním smyslu, tj.pokud se na strany dívá člověk lokálně vzhledem k nějakému konkrétnímu bodu (lokálně je má ten pásek obě). Mimochodem existuje i trojrozměrná verze toho pásku, je to vlastně taková hodně divná láhev, která nemá vnitřek... A pro ty, co si to neumí představit a nemají za sebou zrovna matfyz či ČVUT: tu vnitřní stranu si u koule lze představit jako body povrchu, z nichž směrový vektor trčí dovnitř, vnějšek jako ty samé body se "směrovou" úsečkou trčící ven. U koule je prostě zjevné, že pokud spojitě ("plynule") půjdete po povrchu, nikdy se vám ta úsečka "nepřeklopí" z jedné strany na druhou, což pro pásek neplatí. To to ale přeříkávám opravdu trestuhodně nepřesně, pro představu to snad nejspíš stačí... No nic, tohle je všechno VŠ topologie, ale aby byla alespoň trochu sranda, dám sem jen jednu fakt roztomilou úlohu, jejíž zadání lze pochopit i bez jakýchkoli znalostí matematiky. Ta úloha je o chlupaté kouli a jejím spojitém učesání. Otázka je: kolik nejméně musí mít taková koule pólů? Pólem je myšleno místo, kde v jediném bodě není směr česání jednoznačný (normální lidskou hlavu lze, protože není celá chlupatá, pro jednoduchou představu učesat naprosto bez pólů, např. tak, že všechny vlasy půjdou zepředu dozadu, ale například když si budu všechny vlasy česat "ve směru hodinových ručiček", vznikne mi někde nahoře pól; pokud si hlavu "rozpůlím" na dvě části a levou stranu budu česat doleva a pravou doprava (účes a la zadnice), vznikne mi těch pólů dokonce nekonečně mnoho, prostě všechny body na té "pěšince")... No a těm, co potřebují možnosti, dám na výběr: a) 0, b) 1, c) 2. "Ne, to, co hádáte, není to správné řešení, zkuste to ještě jednou a teď to už bude správně"
na tohle mame jedno kocici prislovi, ktere se sem presne hodi: "co to sakra meles, ty vorechu?"
volim moznost C
Hehe, tak to zkus ještě jednou)... Varoval jsem, že první pokus bude špatně. Opravdu si nedělám srandu... Správná odpověď je b)... A abych odpověděl na ještě jednu otázku, která tu padla: k čemu jsou takové věci dobré?... No asi tak jako jakákoli jiná vysoká matika... Člověku přijde, že je to k ničemu, a pak je překvapenej, když mu o tom někdo něco vypráví. Nejsem znalec v oboru, takže netuším, jestli topologie sama o sobě má přímé konkrétní důsledky/aplikace v realitě, ale v každém případě slouží jako podloží pro analýzu (dif. a integr. počet), a ten je dneska prakticky všude. Počínaje soustavami diferenciálních rovnic, které se schovávají všude ve stavebnictví (nosnosti apod.) až po zdánlivě výhradně teoretické záležitosti, jakými je Teorie relativity, bez níž by ale třeba GPSky nedokázaly zaměřovat zdaleka tak přesně... Ale daleko přesvědčivěji by o tom dokázal vykládat někdo, kdo se podobnými obory zabývá profesionálně....
Tak to by mě zajímalo jak.GPS a teorie relativity???
Jo, jde hlavně o čas, pokud vím. Ten musí být na satelitech nastavený opravdu velice velice přesně, a tak se tam projevuji relativistické efekty (jednak se sondy pohybují, což má měřitelné důsledky, druhak je v té výšce jiná gravitace, nevím, jestli ta má ale vůbec vliv, spíš bude zanedbatelný)...
no ta gravitace má větší vliv, ale i tak je to nějakej centimetr denně...
Otázka: je koule rotační derivát kružnice nebo kruhu? Já bych řekl, že kruhu, takže pak je potřeba opravdu omezit se jenom na "povrch koule", což ale evidentně není "koule".
Budu uprimny, nerozumim ani slovo Ale zije se mi s tim dobre, necitim se meneceny.A nyni k veci, k cemu to je vubec dobre? Jake je prakticke vyuziti pro lidi, lidstvo, jake ma ta paska, nebo tyto reci vyuziti?
Tedy moc pochopitelnej tvuj popis neni, ale krásně si umíš hrát na chytrýho.nenapadá mě řešení s míň jak 2
A mimochodem, koule má jen jednu ) stranu. uvnitř je daná hmota. To o čem mluvíš ty je kulová plocha.
ta závorka tam nepatří
bla
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.