SSD | Úložiště | Superpočítače

Superpočítač Frontier bude mít nejrychlejší úložiště na světě. Propustnost je 75 TB/s

Ještě tento rok by měl být dokončen nový superpočítač pro Národní laboratoř Oak Ridge v USA, který se bude pyšnit řadou prvenství a rekordů. Nyní se objevily další technické podrobnosti o použitém úložišti.

Dle dřívějších odhadů by měl mít superpočítač Frontier výpočetní výkon kolem 1,5 EXAFLOPS, který bude vytvořen z procesorů AMD Epyc a výpočetních karet Radeon Instinct. Příkon celého superpočítače by měl být kolem 30 MW.

Pokud jde ale o úložiště, tam se budou odehrávat neuvěřitelné hodnoty. Superpočítač bude mít hybridní systém, který má několikavrstvé úložiště lišící se rychlostí a kapacitou. Nejvýkonnější „in-storage“ vrstva s nižší kapacitou je napojená skrze PCI Express 4.0 přímo k procesorům a obsahuje NVMe SSD s rychlostí čtení 75 TB/s, zápisem 35 TB/s a 15 miliardami IOPS.

Další vrstva je už „Orion Global File Storage System“ (vychází z architektury HPE Cray Shasta, ClusterStor), který obsahuje 480 NVMe SSD s kapacitou 10 PB pro metadata, dále vrstvu 5 400 kusů SSD s kapacitou 11,5 PB s rychlostí čtení a zápisu kolem 10 TB/s a 2 miliony IOPS. Nejpomalejší vrstvu tvoří klasické pevné disky, kterých je celkem 47 700 kusů (PMR) s celkovou kapacitou 679 PB a rychlostí 5,5 TB/s při čtení a 4,6 TB u zápisu s 2 miliony IOPS.

Pro souborový systém se bude používat open source Lustre a také ZFS a v mnoha pohledech půjde o největší použití, které bude vyžadovat i řadu optimalizací.

Diskuze (4) Další článek: Samsung ze Smart TV udělal Smart Monitor. Má 43", 4K a hromadu funkcí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,