Supermagnetický limit překonán

Na COMDEXu byl společností Seagate mezi záplavou běžných pevných disků také představen jeden, který nevynikal nejmenšími rozměry ani kdovíjak extra vysokou kapacitou, ale technologií, díky které by mělo být možné překročit maximální teoretickou hustotu záznamu klasických magnetických disků.
Na COMDEXu byl společností Seagate mezi záplavou běžných pevných disků také představen jeden, který nevynikal nejmenšími rozměry ani kdovíjak extra vysokou kapacitou, ale technologií, díky které by mělo být možné překročit maximální teoretickou hustotu záznamu klasických magnetických disků. Jedná se o technologii pojmenovanou OAW (Optically Assisted Winchester) vyvinutou společností Quinta, dnes již plně vlastněnou největším výrobcem pevných disků, společností Seagate. Její hlavní princip spočívá v plovoucích optických hlavách, díky kterým čtecí a zapisovací paprsek může mnohem přesněji zaměřit správné místo na ploše disku. S tím se samozřejmě také pojí systém pro vedení světla, jemnější řízení hlaviček i vylepšené plotny disku.

Živě komentuje: O technologii OAW jsme již několikráte psali, stejně jako o konkurenční NFR (Near Field Recording) od společnosti TeraStor, prozatím se však vždy jednalo o klábosení o tom, jaké to bude úžasné, až takovéto pevné disky budou na světě. Dočkali jsme se – fungující prototyp byl představen veřejnosti – 2,25" mechanika s šesti plotnami, 4 500 otáčkami za minutu a 10 milisekundami přístupové doby má hustotu zápisu 3 až 4 GB na jeden palec čtvereční. Sice to není o moc více, než mají současné nejlepší 3,5" disky, nicméně posun kupředu to je. Nyní jde o to, kdy bude výroba natolik levná, aby se vyplatila hromadně – staré dobré disky ještě dlouho nenahradí.

Váš názor | Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Fungující prototyp, Extra, Field, Nejmenší plocha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší