SUPERAntiSpyware: konec špehování

S nárůstem počtu virů vzrostl kdysi také počet nejrůznějších antivirových programů. Přestože nebezpečí v podobě počítačových virů je stále aktuální, je současný doba poznamenávána také špionážními programy, spywarem. I na jeho likvidaci se objevilo množství nástrojů a nové stále přibývají. V článku najdete pohled na jednoho takového likvidátora špehů.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ možnosti nastavení
– neplacená verze nemá realtime ochranu

Zdarma dostupná verze programu je určena pro domácí osobní použití. Program již v současné verzi podporuje také nový operační systém Windows Vista. Instalace je jednoduchá, stačí pouze odsouhlasit jednotlivé kroky instalátoru. Častého neduhu, kterým trpí mnoho jiných zdarma dostupných programů, a sice nabídky instalace doplňků jako jsou různé lišty typu Google Toolbar, se bát nemusíte. Nic takového se při instalaci SUPERAntiSpyware neděje.

Zvládne ho i začátečník

Po prvním spuštění programu vás přivítá průvodce, který vyžaduje zadání e-mailové adresy, na kterou vám budou zasílána upozornění na nové verze programu a další podobná reklamní sdělení. Tento krok však můžete přeskočit. Mnohem zajímavější je však nabídka automatického stahování aktualizací, kterou asi ponecháte aktivní. Program dále nabízí odesílání informací o kontrole počítače do centrály výrobce. Po prvním spuštění je také zkontrolována aktuální domovská stránka internetového prohlížeče a SUPERAntiSpyware nabídne upozorňování na její případnou změnu jinými programy.

Klepněte pro větší obrázek

SUPERAntiSpyware dovede kontrolovat dostupnost aktualizací automaticky

Hlavní okno aplikace nabízí několik funkcí. V první řadě je zde nabídka kontroly počítače. Standardně je nabízena rychlá kontrola paměti, registrů a nejznámějších míst na disku, ve kterých se špehové ukrývají. Druhou možností je provedení kompletní kontroly počítače, při které se program podívá do všech jeho zákoutí. Zkušení uživatelé mohou využít třetí volby, kterou je manuální výběr kontrolovaných prvků – paměti, registrů, položek Po spuštění, souborů cookies a vybraných složek na disku.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola počítače nabízí tři druhy provedení

Před kontrolou počítače je dobré se ještě podívat na nastavení programu, a to do části, kde je kontrola ovlivněna. Můžete tak učinit stiskem jediného tlačítka. Jak zjistíte, lze zde manuálně upravit seznam položek, které považujete za důvěryhodné a program by se jimi neměl zabývat. Stejně tak lze nastavit, které složky budou při kontrole ignorovány. Je tu řada dalších nastavení; zaujala mě možnost potlačit kontrolu souborů větších jak 4 MB.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu můžete potlačit kontrolu některých položek

Při kontrole je zobrazeno okno s informacemi o jejím průběhu. Okamžitě můžete sledovat seznam nalezené havěti, počty zkontrolovaných položek a další statistické informace. Seznam nalezených problémů si můžete důkladně prohlédnout i po skončení kontroly počítače. V této fázi se lze opět přepnout do nastavení programu, kde případně upravíte seznam důvěryhodných položek.

Klepněte pro větší obrázek

Případné informace o problémech vám program vyhledá na internetu

Ve spojení s internetem vám SUPERAntiSpyware dokáže nabídnout podrobnější popisky k nalezeným problémům. Na vás pak je, zda-li se vybrané položky rozhodnete ze svého počítače odstranit. Myslete na to, že ne všechny soubory cookie, které jsou uloženy počítači, musí být nutně škodlivé. Často obsahují uložené nastavení některého webu, který často používáte.

Některé funkce až v placené verzi

Další částí programu, která by vás mohla zajímat, je plánovač kontrol. Ten je však k dispozici pouze v jeho placené variantě. Stahování aktualizací lze nastavit automaticky ihned po instalaci programu, nicméně ruční kontrola nové verze nikdy neškodí. Další tlačítko v hlavním okně programu vám umožní nakouknout do karantény. V ní uvidíte seznam položek, které byly z vašeho počítače odstraněny, resp. byly zablokovány a přesunuty právě sem. Z karantény je můžete vrátit do původního umístění, případně zcela odstranit.

Nastavení programu je možno vyvolat nejenom před spuštěním kontroly počítače, ale samozřejmě také přímo z hlavního okna aplikace. Pokud vám nevyhovuje automatický start programu ihned po spuštění Windows, můžete jej zde potlačit. SUPERAntiSpyware pak můžete bez problému kombinovat s jinými druhy ochrany. Pokud byste chtěli realtime ochranu počítače, museli byste si připlatit za placenou verzi programu, nicméně není to nic, co by SUPERAntiSpyware nedovedl.

V nastavení dále najdete ochranu před změnou domovské stránky webového prohlížeče, stejně jako před změnou výchozího vyhledavače a dalších položek. Veškeré události programu jsou zaznamenávány. V nastavení pak najdete prohlížeč těchto záznamů. Zajímavé funkce se ukrývají po záložkou Repairs – Opravy. Ocení je především ti uživatelé, které trápily programy upravující nastavení systému.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce pro opravy systému ocení řada uživatelů

Pomocí opravných funkcí můžete povolit systémovou lištu, správce úloh, vyresetovat domovskou stránku prohlížeče, nastavení důvěryhodné zóny, odstranit obrázek z pozadí plochy a provést mnoho dalších oprav, které vrátí váš systém zpět do použitelného stavu.

SUPERAntiSpyware je jednoduchý program se srozumitelným ovládáním a jistě najde místo u mnoha uživatelů, kteří jej mohou považovat za jakýsi doplněk ke stávajícím lovcům spywaru. Neplacená verze sice nenabízí plánovač a realtime ochranu, to však lze bez problému oželet.

SUPERAntiSpyware 3.6
Likvidátor spywaru
web www.superantispyware.com
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma pro domácí použití

Témata článku: Windows, Prohlížeče, GigaMania, Lovec, Jednoduchá oprava, Nalezený soubor, Reklamní doplněk, Automatický start, Hlavní funkce, Konec, Google Toolbar

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 176

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji