Super zábava nové generace: Doonio MP4 Gamster

Multimediální přehrávače se většinou od běžných „MP3 walkmanů“ odlišují schopností přehrávat kvalitní video. Doonio MP4 Gamster ovšem tuto kategorii posunuje dlouhým skokem dopředu – umí video i natáčet, k tomu fotit a k tomu nahradí i herní konzolu. A za to všechno zaplatíte až směšně malou částku.

Klepněte pro větší obrázek

Pro každého něco

Doonio MP4 Gamster představuje výjimečné zařízení, podobné nikde jinde nekoupíte. Přitom v něm ale určitě objevíte určitou podobnost s jinými. Mně třeba na první pohled připomnělo herní konzolu Sony PSP. Má menší rozměry a hmotnost, ale designem se jí hodně přibližuje. Přehrávač je předurčen pro ovládání dvěma rukama – pravým palcem mačkáte kurzorové šipky, levým funkční tlačítka. Ovládání vyžaduje chvíli cviku – funkční tlačítka nemají popisy, musí se vám prostě dostat do krve. Pod oběma klávesovými bloky se usadily malé stereofonní reproduktory s čistým zvukem a hlasitostí na úrovni hlasitého handsfree lepších mobilů. Jakmile k přehrávači připojíte sluchátka, zvuk se automaticky přepne do nich.

Klepněte pro větší obrázek

Boky přehrávače ukrývají cenná rozhraní – standardní miniUSB port, AV výstup a hlavně slot pro paměťovou kartu SD/MMC, díky němuž můžete rozšířit flash paměť o další gigabajt paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do většího těla přístroje se vešel velmi výkonný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 600 mAh, díky němuž můžete přehrávat výrazně nadprůměrných sedm hodin videa (včetně titulků) nebo si užít celodenní nonstop hudební párty.

Na zadní straně objevíte čočku 1,3Mpx fotoaparátu. Kvalitou konkuruje průměrným mobilům, na horší světelné podmínky se i přes speciální režim příliš nehodí, ale momentku v denním světle zvládá dobře. Nadto můžete natáčet i video v rozlišení 320 × 240 bodů při 30 snímcích za sekundu, které mezi mobilními zařízeními patří k těm lepším.

Klepněte pro větší obrázek


Jako na pouťovém automatu

Dominantou přístroje je velký 3" LTPS displej s netradičním rozlišením 960 × 240 bodů, který zobrazí až 16 milionů barev. Příjemně mě překvapil skvělými pozorovacími úhly a ostrým obrazem za všech světelných podmínek, škoda jen náchylnosti na odlesky. Poskytuje dostatek prostoru ke zobrazení všech potřebných údajů o přehrávaných skladbách včetně efektního frekvenčního spektra zvuku, jen základní nabídka působí až příliš stroze. Výrobce ji ovšem lokalizuje do češtiny a jednoduchý design možná každému tolik nevadí.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač nakrmíte hudbou ve formátu MP3, WMA a bezztrátovém FLAC, lze si u ní nechat zobrazit i texty písní Lyrics. Zvuk ve sluchátkách patří k nejkvalitnějším, nechybí mu žádné frekvence a skvěle vyniknou zejména prostorové efekty. Můžete jej dále doladit ve velmi jemném desetipásmovém ekvalizéru s možností nastavení celkového vyvážení. Při poslechu hudby lze zároveň pročítat i elektronické knihy, na velkém displeji už mají smysl, stejně jako prohlížení obrázků. Nechybí rádio ani diktafon.

Zvláštní zmínku si zaslouží 16b herní simulátor s podporou herních souborů NES (známých z Nintenda). Na internetu najdete stovky kompatibilních herních titulů legendárních jmen jako např. Contra, Super Mario Bros, či Street Fighter, které i přes generační rozdíl v grafice a zvucích oproti moderním, zabaví na dlouhé hodiny a díky rychlému prostředí poběží plynule jako na specializované herní konzole. Přehrávač můžete navíc připojit k televizi, takže si nejen hraní, ale i elektronické knihy nebo obrázky vychutnáte i na velké obrazovce.

Doonio MP4 Gamster
multimediální přehrávač
5 500 Kč s DPH
Top Multimedia, Brno
www.topmultimedia.cz, tel: +420 549 213 178
vnitřní paměť 1 GB
typ paměti flash
podporované formáty MP3 (8–320 kb/s), WMA (32–192 kb/s), FLAC, AVI, JPG, BMP, GIF, TXT
baterie Li-Ion, 1 600 mAh
doba přehrávání až 7 h video, až 25 h audio
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
odstup signálu od šumu 95 dB
výstupní výkon 2× 30 mW
rozhraní USB 2.0
rozměry (v × š ×h) 115 × 59 × 17,5 mm
hmotnost 121 g
displej aktivní LTPS, 16 mil. barev, 960 × 240 bodů, 8 řádků
FM tuner ano, 20 předvoleb
ID3 popisky ano
hlasový záznamník ano
paměťové karty ano, SD/MMC do kapacity 1 GB
speciální funkce externí 500mW stereofonní reproduktory, SRS WOW, Lyrics, prohlížení obrázků a textů, TV výstup, herní emulátor NES souborů, fotoaparát s možností natáčet video, plánované vypnutí
příslušenství sluchátka, poutko, ochranné pouzdro, manuál, USB kabel, AV kabel, CD s programy, nabíječka
 
Verdikt
Přehrávač Doonio MP4 Gamster nemá na českém trhu konkurenci, podobně vybavený přístroj zkrátka nenajdete. Vzhledem k množství kvalitních funkcí můžete zařízení koupit za skvělou cenu, větší rozměry v tomto případě nevadí.
výbava (20 %)

10

displej a ovládání (12 %)

9

formáty a přehrávání (20 %)

8

zvuk (16 %)

10

rychlost a výdrž (12 %)

9

cena (20 %)

10

celkové hodnocení

94 %

 
Klepněte pro větší obrázek 
kvalitní displej
paměťové karty
cena/výkon
   
Klepněte pro větší obrázek 
limit velikosti paměťových karet
pomalejší přenos souborů
odlesky na displeji

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 20/06.

Diskuze (15) Další článek: Hynix vyvinul nejrychlejší a nejmenší 512 Mb mobilní DRAM

Témata článku: Video, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Výstupní výkon, Herní konzole sony psp, Přehrávané video, PSP, Xka, Čistý zvuk, Nová generace, Sluchátka k televizi, Gen, Netradiční rozlišení, Fighter, Street Fighter, Lyrics, Lyric, Handsfree, Diktafony, Mp3 a mp4 přehrávače, Sluchátka s rádiem, Generace, Bros, GAM, Flac, Ochranná sluchátka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů