Výhody a nevýhody Javy jsou dobře známé: zatímco hlavní předností je univerzálnost chodu na nejrůznějších platformách bez nutnosti přepisování, nevýhodou je pomalost díky nezbytné Java Virtual Machine, tj. jakémusi translátoru, který interpretuje kód javové aplikace pro konkrétní zařízení a platformu. Právě pomalost JVM byla zatím hlavním důvodem, proč se Java příliš neuchytila v Internetu, v prostředí, které je pro ni díky multiplatformovosti klientů teoreticky jako stvořené: určitě jste se setkali s řadou maličkých a „roztomilých“ internetových aplikací v Javě, které však i přes svou jednoduchost nebyly zrovna svižné.
Sun po několika – bohužel dost dlouhých – letech přichází s novou JVM, která dostává název HotSpot (pro desktopy bude k mání během několika měsíců); technologie je součástí Javy 2 a je zřejmě její nejvýznamnější novou vlastností. Potud je tedy vše dobré, ale Sun stojí zase před novou výzvou, a to jak dostat Javu 2 do prohlížečů. Dnes je Java 2 Runtime Environment samozřejmě volně ke stažení, to však ještě neznamená automaticky výhru – jednak soubor není nejmenší (7 MB v mezinárodní verzi), ale hlavně uživatel se v podstatě žádným způsobem automaticky nedozví o jeho existenci a nepozná důvody, proč by si jej měl stáhnout a nainstalovat. Pokud přijde (s Microsoft Internet Explorerem) na stránku s javovou aplikací, objeví se mu prázdné okénko s ikonou. Řekne si – hm, někde něco nefunguje, na Internetu běžná věc –, ale nebude upozorněn, že je to proto, že nemá správný plug-in. Čekat nějakou enormní podporu Javy ze strany MSIE je samozřejmě bláhové, ale ani Netscape zrovna dvakrát nepřekypuje ochotou: firma (AOL) tvrdí, že vtělí Javu 2 až do nové verze prohlížeče, což bude „někdy v druhém pololetí tohoto roku“.
Microsoft dnes používá poměrně starou verzi 1.1 a soudí se se Sunem; většinu stání prohrál, někde dosáhl vítězství, ale celý proces se táhne už dva roky. Usmíření není na dohled a Microsoftu v podstatě tato situace vyhovuje, protože jeho podíl v prohlížečích stále stoupá a to nové verzi Javy brání pronikat na uživatelské obrazovky. Java je ceněna v podnikových aplikacích (Enterprise Java Beans atd.), kde je její význam nesporný; na Internetu ale stále neexistuje „rozumný“ standard, který by umožnil vytvářet tolik potřebné klientské aplikace, jež by zpříjemnily práci s Internetem a zbavily uživatele otravných reloadů stránek.