Sun žaluje Microsoft o miliardy dolarů

Sun tvrdí: Windows XP nepodporují Javu, Microsoft zneužívá svůj monopol k obsazování serverového trhu. Maximální postih může dosáhnout tří miliard dolarů.
Sun žaluje Microsoft o miliardy dolarů
Spory mezi Sunem a Microsoftem mají poměrně dlouhou historii. Nově nastartovaný spor navazuje na rok starý výsledek sporu ohledně Javy a Sun v podstatě vytýká Microsoftu to, že se řídí rok starou dohodou.

Microsoft získal v roce 1996 licenci na využívání Javy s podmínkou, že Microsoft bude zveřejňovat pouze varianty kompatibilní s původní Javou. Microsoft nicméně svázal vlastní implementaci s operačním systémem Windows a nadále používal označení Java compatible. Sun proto Microsoft v roce 1997 zažaloval a loni v lednu byl spor ukončen. Microsoft musel zaplatit Sunu 20 miliónů dolarů a na oplátku dostal povolení distribuovat dalších sedm let starou verzi Java Development Kitu 1.1.4. Microsoft dostal jen povolení (ne nařízení) a tak se v červenci rozhodl nepřidávat starou verzi Java Virtual Machine do finálního kódu Windows XP podle pravidla lepší nic, než stará verze. Každý uživatel, který Javu potřebuje, si ji ovšem může kdykoli nahrát zdarma z Internetu, stejně tak výrobci počítačů mohou zcela libovolně na své počítače předinstalovávat Java Virtual Machine.

Sun nyní žaluje Microsoft, že Windows XP nepodporují Javu, a chce si soudně vynutit, aby Microsoft začlenil Java Virtual Machine do standardní instalace Windows. Druhým bodem žaloby je využívání monopolu Microsoftu pro šíření vlivu z klientských systémů do serverových aplikací pomocí .NET Frameworku. Tak, jako chce, aby byla Java součástí standardní instalace Windows, nechce, aby standardní součástí systému byl .NET Framework.

Sun dále žaluje Microsoft za integraci Internet Exploreru do operačního systému, svázání operačních systémů pro pracovní skupiny (Windows 2000 Professional a Windows XP Professional) se systémy pro běžná PC a svázání webového serveru IIS se serverovými operačními systémy. Dále Sun požaduje zveřejnění a licencování proprietárních rozhraní, protokolů a formátů. Ze výchozí instalace systémů chce Sun odstranit Internet Explorer, IIS a .NET Framework.

Celkem Sun odhaduje škody na zhruba miliardu dolarů, při maximálním trestu by mohly být požadovány sankce až do trojnásobné výše této částky.

Na podobný krok Sunu se čekalo již delší dobu. Po té, co byl Microsoft soudně uznán vinným ze zneužívání monopolního postavení, se daly čekat další spory samostatných firem. Microsoft takto zažalovala AOL Time Warner, něco málo se pokouší urvat i dnes již zkrachovalý Be. Sun nicméně rozpoutal bitvu na tak široké frontě, že některé body vyvolávají přinejmenším rozpaky.

Před rokem Sun souhlasil s tím, že Microsoft může (ne musí) distribuovat pouze starší verzi JVM, Microsoft se však rozhodl, že tuto verzi distribuovat nebude. Nyní Sun obviňuje Microsoft z toho, že JVM nedistribuuje. Microsoft navíc nijak nebrání v instalaci i originální JVM od Sunu do Windows. Kdo chce Javu, do systému ji dostane. Sun navíc požaduje, aby Microsoft se svým operačním systémem distribuoval JVM Sunu bez přístupu ke kódu. Od Sunu dostane jen binární soubory, které bude muset přibalit k systému. Je více než jasné, že Microsoft prostě dobrovolně nedá do systému program s jemu neznámým zdrojovým kódem.

Požadovat dnes odstranění Internet Exploreru ze systému se také snaží čerpat z velmi starých sporů, které již vyčlenění IE ze systému nedosáhly a navíc je dnes bitva o prohlížeče Internetu dávno minulostí. Navíc Internet Explorer, jako ryze klientský systém, pozici Sunu nikterak neohrožuje.

Těžištěm sporu není ani tak předinstalace JVM na počítače nebo začleňování Internet Exploreru do systému. Sunu teče především do bot v serverových aplikacích. .NET Framework ohrožuje pozice Java/J2EE a Sun se obává, že Microsoft může rychle dosáhnout masivního rozšíření .NET využitím své pozice v operačních systémech.

Microsoft s .NET ale nevstupuje na volné pole ani není se Sunem na stejné startovní pozici. V oblasti serverových služeb se Java velmi dobře etablovala, je mezi vývojáři oblíbená a desktopová verze Javy jí paradoxně spíše kazí pověst. Na serverech je Java prostě doma a Microsoft, pokud chce mobilizovat oblast webových služeb pod svou značkou, musí jednak přesvědčit tradiční vývojáře, že vlastně chtějí vytvářet webové služby, a současně přesvědčit nynější vývojáře webových služeb, že jim to v .NET půjde veseleji. Vývojáři jsou navíc komunitou, kde se klade především důraz na praktické zkušenosti a snadnost návrhu, a tradiční intenzivní marketingové masáže jsou pro ně jen lechtáním tlustého krunýře. Microsoft proto prostě musí nabídnout lepší produkt. Může si to usnadnit začleněním .NET Frameworku do operačního systému, ale pouze tím toho nedosáhne. Musí přesvědčit vývojáře kvalitou, nemůže je donutit používat jeden program. Nepřípustné je dnes rovněž umělé bránění ve spouštění jiných programů. Microsoftu se podobné počínání v minulosti nevyplatilo a jen stěží by dnes na něčem takovém založil svou strategii.

Zahájený spor mezi Sunem a Microsoftem se může dle všeho táhnout ještě léta, pro Sun je zcela jistě nejdůležitější, aby svou blízkou strategii založil na poskytování produktů s nejlepším přínosem za vynaložené prostředky. Microsoft svůj parní válec již nastartoval a Sun bude čelit přímé konkurenci Microsoftu rozhodně dříve, než se tento spor nějakým způsobem uzavře.

Diskuze (117) Další článek: Trampoty s expozicí

Témata článku: Microsoft, Windows, Dol, Sun, Starý systém, Starý spor, Masivní rozšíření, Standardní verze, Framework, Podobná bitva, Monopolní postavení, Spore, Parní válec, Volné pole, Stará verze


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu