Sun si troufá na takt 1.5 gigahertzu!

Který výrobce nejdříve překročí s komerčním čipem hranici gigahertzu a pak dokonce 1.5 GHz? Hádejte, můžete pětkrát - víc výrobců není.
Sun Microsystems ohlásila scénář výroby svých procesorů řady UltraSPARC až do roku 2002. Sun uvádí, že už v roce bude na světě procesor UltraSPARC IV nataktovaný na jednom gigahertzu, a už na začátku roku 2002 už bude na světě procesor UltraSPARC V s taktem 1.5 gigahertzu. Rodina čipů UltraSPARC bude mít tři souběžné řady. První řada označená "S" je určená pro škálovatelné stanice a servery a vyústí v čip UltraSPARC IIs v roce 1999 s taktem 480 Mhz, čip IIIs s taktem 600 a 750 MHz a záhy poté i onen gigahertzový čip UltraSPARC IVs. Pod touto řadou se bude nalézat levnější řada označená "I", která bude integrovat řadu dalších funkcí do procesoru a bude vyráběná na podobných taktech jako řada S, ale zhruba s půlročním až ročním zpožděním. Konečně, řada E je určená pro vysloveně levné a specializované přístroje jako jsou "hubení klienti" a kabelové modemy, zatím Sun neodhalil více než plán této řady do roku 2000, kdy mu dosáhnout taktu 500 MHz.

Sun použije procesory s lichými čísly (I, III, V) pro uvedení nových architektur; čipy s čísly sudými pak budou jen technologickým upgrade těchto architektur. Během celé řady hodlá Sun zachovávat binární kompatibilitu, tj. nebude nastávat nutnost překompilovat aplikace. Pro výrobu těchto čipů si Sun vybral firmu Texas Instruments, která je známá svou špičkovou technologickou pokročilostí (TI už oznámila vytvoření technologie umožňující 0.10-mikronové a 0.07-mikronové čipy, což umožňuje až 400 miliónů tranzistorů na čipu). Čipy UltraSPARC zmíněných generací jsou přirozeně 64-bitové a umožňují škálovat až do počtu tisíce čipů na v jednom serveru se zvyšováním výkonnosti.

Živě komentuje: zkušenosti od jiných výrobců nás učí, že o co častěji se tyto scénáře vypouštějí do světa, o to více zřídka se sliby plní. Od menších odsouvání termínů (Hewlett-Packard, IBM/Power PC) až po časové posuny "typu Temelín" (Intel, Silicon Graphics) - faktem ale je, že jednou z firem, u které se předpovědi nejvíce shodují se skutečností, je právě Sun Microsystems.

Pokud by se Sunu skutečně podařilo zmíněný scénář dodržet, mohlo by to znamenat hned několik převratných důsledků:

  • Sunu se podaří nadále zvětšit svůj náskok před ostatními výrobci RISCových čipů, zejména před svým největším konkurentem, firmou Hewlett-Packard. Sunu se i dnes daří v serverech fenomenálně; gigahertzový UltraSPARC v roce 2000 bude zřejmě bezkonkurenčně nejvýkonnějším čipem na planetě (není ovšem řečeno, zda bude na světě pouze čip, nebo zda se budou už prodávat i servery s tímto čipem - mezi tím bývá obvykle i roční prodleva).
  • není vyloučeno, že se UltraSPARCu tímto podaří výrazně nabourat plánovaný přechod celého počítačového světa na procesor Merced. Je dobře známé, že Merced zřejmě nebude v první fázi "tím pravým" čipem pro servery, ale že jím může být až jeho nástupce McKinley, který ale bude na světě o hodně později, zřejmě v době, na kterou Sun plánuje už UltraSPARC IV na 1.5 Ghz! To pochopitelně může ovlivnit i úspěch nebo neúspěch dalších verzí Windows NT Serveru v jeho souboji s Unixem, neboť bez výkonného hardware se samozřejmě Windows NT v oblasti supervýkonných serverů neprosadí.
Váš názor Další článek: Sleva u Toshiby až o 26%

Témata článku: Windows, První planeta, Specializovaný čip, Sun, Celá planeta, Takt


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5