Sun se nedá: rekordní obrat i dominance na trhu

Unix je mrtev (podle některých). Díky za takovou smrt, praví Sun.
"Díky za takovou smrt", tak obvykle reagují výrobci unixových systémů na často šířenou frázi "Unix je mrtev". Dvojnásobně to dokazuje právě Sun Microsystems, jejíž finanční výsledky za poslední čtvrtletí jsou nejlepší v celé historii, a rovněž podíl na trhu v unixových serverech opět stoupl.

Za první kvartál finančního roku 1998 (který skončil nyní) firma Sun utržila necelých 2.5 miliardy dolarů (+19%), zisk činil vynikajících 198 mil. USD (+21%). Faktem je, že v tomto období firma Sun pohltila firmičku Net Dynamics, která ji stála 30 mil. USD, a údajně dalších 80 mil. USD stál proces restrukturalizace spojený právě s touto akvizicí - což je trošku podivný údaj. Firma do svého účtování tyto mínusy nezapočítala, takže ve skutečnosti jsou její výsledky trošku horší - byť stále výborné. Scott McNealy tvrdí, že v tomto čtvrtletí se firmě dařilo "hlavně dodávat"; je pravda, že v náročném serverovém byznysu bývají dodací lhůty hodně dlouhé a splnit je patří k těžkým oříškům.

Podle Dataquestu si Sun polepšil i v tržním podílu v oblasti serverů. V druhém kalendářním čtvrtletí roku 1998 si Sun v dodávkách serverů polepšil o 37% v obratu a o 39% v počtu kusů, což je více, než kdokoli jiný jak na platformě Unixu, tak na Windows NT.

Živě komentuje: Žádné firmě se nepodařilo tak dobře vytěžit z "mrtvosti Unixu" právě tak dobře jako Sunu. Zatímco ostatní giganti rozmělnili své síly a rozdělili je ve prospěch Unixu i PC/Windows NT - což především znamená, že oblast Unixu značně vypustili. Sunu se jednak daří vyrábět skvěle výkonné čipy, a jednak dokáže přesvědčovat své zákazníky o tom, že se Unixu věnuje pořádně a věnovat bude - je pro ně v tomto určitou zárukou. Úspěšnost Sunu také slušně hodnotí burza zvyšováním ceny akcií, ale ne tak, jak by si u firmy představovali - stále totiž přetrvávají obavy, zda je obchodní model firmy postavený na Unixu životaschopný.

Váš názor Další článek: Nové rychlé harddisky od IBM

Témata článku: Windows, Obrat, Trh, Dlouhá historie, Scott, Sun, Dlouhá záruka, Rekord, TomTom


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání