Sun roste v serverech rychleji než konkurence včetně Windows NT

Že se Sun Microsystems daří v unixovém světě dnes ze všech nejlépe, není tajemství. Ale firmě se daří i proti Windows NT...
Podle zprávy IDC předstihl růst počtu dodaných serverů od firmy Sun Microsystems (tedy výlučně v oblasti Unixu) veškerou konkurenci včetně firem podnikajících v oblasti Windows NT. Celkový trh vzrostl meziročně o 15% v počtu kusů, v obratu ale o tři procenta klesl (servery jsou levnější). Růst v oblasti Windows NT stále podstatně předstihuje Unix (Windows NT o 16%, Unix o 7% - což je mimochodem také nečekaný růst), nicméně je to podstatné zpomalení – v předchozích kvartálech byl růst v oblasti Windows NT o 25-76 procent podle IDC.

Sun si ovšem může blahopřát – firma v obratu vzrostla o 39%, zatímco největší soupeři firmy pouze o zhruba 20%. V kombinovaném podílu na trhu (tj. všechny platformy, od mainframe až po PC) je pořadí následující: IBM, HP, Compaq, Sun, Dell.

Živě komentuje: je nutné si uvědomit, že čísla hovoří o růstech či poklesech, ne o prodaných počtech. Zpomalování růstu počtu Windows NT je logické – tato platforma se nyní dostala na vysoká absolutní čísla, a stále roste dvakrát rychleji než Unix. Růst unixové platformy obstarává prakticky celý jen firma Sun, ale i ostatním gigantům se vede dobře – pokles pak zaznamenávají hlavně firmy mimo první pětku.

Váš názor Další článek: Už to prasklo: privatizace SPT Telecomu byla uplacena!

Témata článku: Windows, Růst, Sun, Konkurence

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost