Sun prosadil svou Javu na nové počítače

Kromě uvedení vlastního desktopového systému pro komerční nasazení bojuje Sun za větší prosazení platformy Java na osobních počítačích s operačním systémem Windows XP. Po vyjmutí Java Virtual Machine z Windows XP Sun teprve nyní dosáhl alespoň polovičního pokrytí nových počítačů.
Společnost Sun Microsystems tento týden výrazně rozšířila možnosti nasazení svého programovacího jazyku Java na počítačích s Windows XP díky uzavření smluv s pěti velkými OEM výrobci osobních počítačů o doplnění softwarové výbavy nových PC o podporu Javy. V průběhu roku 2003 už uzavřela dohodu s největšími hráči na trhu osobních PC společnostmi Dell a Hewlett-Packard, nyní se novými partnery Sunu se stali Acer, Gateway, Samsung, Toshiba a čínský výrobce PC Tsinghua Tongfang.

Distribuci Javy přes OEM partnery zvolil Sun poté, co Microsoft přestal tento programovací jazyk podporovat přímo v systému a vyňal jej ze základní instalace operačního systému Windows XP. Sunu se po uzavření posledních OEM smluv podařilo dosáhnout přibližně 50% pokrytí trhu s počítači typu PC. Na platformě Apple Macintosh je Java součástí operačního systému a Javu obsahují také všechny standardní linuxové distribuce. Pro koncového uživatele je Java důležitá pro prohlížení webových stránek obsahujících java-skripty a java-aplety, malé programy napsané v programovacím jazyce Java schopné běhu nezávisle na použité platformě.

Většina z pětice nových partnerů Sunu plánuje instalaci Javy na desktopech i přenosných počítačích od prosince tohoto roku. Hewlett-Packard by měl začít dodávat první stroje s Windows XP vybavené podporou Javy na podzim, přičemž 100% pokrytí své produkce by měl dosáhnout do dvanácti měsíců. Dell chce nabízet notebooky a desktopy s Javou koncem roku 2003.

V současnosti jsou uživatelé Windows XP nuceni ke stažení Virtual Java Machine potřebné pro spouštění aplikací napsaných v programovacím jazyce Java ze zdrojů, na které je odkáže Internet Explorer při vstupu na internetové stránky využívající Javu. Instalační soubor je velký přibližně 5,2 MB.

Diskuze (48) Další článek: NVidia představila GoForce 2150

Témata článku: Windows, velké pokrytí, Sun, Čínský výrobce


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji