Sun prosadil svou Javu na nové počítače

Kromě uvedení vlastního desktopového systému pro komerční nasazení bojuje Sun za větší prosazení platformy Java na osobních počítačích s operačním systémem Windows XP. Po vyjmutí Java Virtual Machine z Windows XP Sun teprve nyní dosáhl alespoň polovičního pokrytí nových počítačů.
Společnost Sun Microsystems tento týden výrazně rozšířila možnosti nasazení svého programovacího jazyku Java na počítačích s Windows XP díky uzavření smluv s pěti velkými OEM výrobci osobních počítačů o doplnění softwarové výbavy nových PC o podporu Javy. V průběhu roku 2003 už uzavřela dohodu s největšími hráči na trhu osobních PC společnostmi Dell a Hewlett-Packard, nyní se novými partnery Sunu se stali Acer, Gateway, Samsung, Toshiba a čínský výrobce PC Tsinghua Tongfang.

Distribuci Javy přes OEM partnery zvolil Sun poté, co Microsoft přestal tento programovací jazyk podporovat přímo v systému a vyňal jej ze základní instalace operačního systému Windows XP. Sunu se po uzavření posledních OEM smluv podařilo dosáhnout přibližně 50% pokrytí trhu s počítači typu PC. Na platformě Apple Macintosh je Java součástí operačního systému a Javu obsahují také všechny standardní linuxové distribuce. Pro koncového uživatele je Java důležitá pro prohlížení webových stránek obsahujících java-skripty a java-aplety, malé programy napsané v programovacím jazyce Java schopné běhu nezávisle na použité platformě.

Většina z pětice nových partnerů Sunu plánuje instalaci Javy na desktopech i přenosných počítačích od prosince tohoto roku. Hewlett-Packard by měl začít dodávat první stroje s Windows XP vybavené podporou Javy na podzim, přičemž 100% pokrytí své produkce by měl dosáhnout do dvanácti měsíců. Dell chce nabízet notebooky a desktopy s Javou koncem roku 2003.

V současnosti jsou uživatelé Windows XP nuceni ke stažení Virtual Java Machine potřebné pro spouštění aplikací napsaných v programovacím jazyce Java ze zdrojů, na které je odkáže Internet Explorer při vstupu na internetové stránky využívající Javu. Instalační soubor je velký přibližně 5,2 MB.

Diskuze (48) Další článek: NVidia představila GoForce 2150

Témata článku: Windows, velké pokrytí, Sun, Čínský výrobce


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku