Sun porušil při vývoji Javy patenty Kodaku

Soud rozhodl ve sporu společností Sun Microsystems a Eastman Kodak ve prospěch Kodaku. Sun při vývoji programovacího jazyka porušil patenty společnosti Kodak. Ten bude od Sun Microsystems požadovat náhradu škod ve výši přesahující miliardu dolarů. Spekuluje se i o tažení Kodaku proti Microsoftu.
Sun porušil při vývoji Javy patenty Kodaku

Související odkazy

Slovník
algoritmus
Java
linux
OLE
programátor
server
vývojář

Souboj dvou upadajících velikánů připomíná spor společností Sun Microsystems a Eastman Kodak, který se týká tří patentů, které měl Sun porušit při vývoji programovacího jazyka Java. Minulý týden soud v Rochesteru ve státě New York rozhodl o vině společnosti Sun Microsystems, tento týden se sejde porota znovu, projednávat se bude případné odškodnění. Kodak bude podle dostupných informací požadovat 1,06 miliardy dolarů jako licenční poplatky. Už nyní je ale jisté, že se Sun proti rozhodnutí soudu odvolá.

Patentovaná žádost o pomoc

Výrobce fotoaparátů a fotografického příslušenství získal sporné patenty koncem roku 1997, když převzal společnost Wang Laboratories. Patenty, které přešly do majetku Kodaku, popisují metodu, podle které program vyžaduje asistenci jiné aplikace pro vykonání určitých funkcí. Java společnosti Sun Microsystems přitom podobným způsobem pracuje. Uznal to i soud, přestože kritici rozhodnutí argumentují zejména tím, že podobné patenty vágně popisující algoritmy neměly být uděleny.

Pokud soud uzná požadavek Kodaku na zpětné vyplacení více než miliardy dolarů, bude to pro Sun citelná rána. Sun, stejně jako Kodak, se totiž potýká se špatnou finanční situací, částka požadovaná Kodakem představuje polovinu provozního zisku Sunu z prodeje serverů a vybavení pro ukládání dat za léta 1998-2001. Kodak, který Sun zažaloval po dlouhém vyjednávání o licenčních podmínkách, svůj požadavek opírá o tvrzení, že Java je klíčovým faktorem pro rozhodnutí zákazníků ke koupi 90 % produktů společnosti Sun Microsystems. Sun přitom Javu nabízí ke stažení zdarma.

Souboj finančních invalidů

Tento programovací jazyk používají více než tři miliony programátorů a vývojářů. Java se navíc stala standardem pro mobilní zábavu, většina nových mobilních telefonů je vybavena podporou aplikací napsaných pro toto prostředí. Sun však přímo na Javě příliš nevydělává, společnost se od prasknutí internetové bubliny potýkala s obtížemi. Největší příjem společnost zaznamenala nedávno při mimosoudním vyrovnání sporů se společností Microsoft, který Sunu vyplatil téměř dvě miliardy dolarů. Díky tomu Sun mohl nahlásit za třetí čtvrtletí finančního roku 2004 zisk ve výši 795 milionů dolarů, ve stejném období před rokem přitom Sun hospodařil se ztrátou 1,04 miliardy dolarů. Prodeje společnosti meziročně vzrostly o pouhá 4,3 %.

S obdobnými potížemi se potýká i Kodak, který pozdě zareagoval na nástup digitální fotografie, a i když nyní poměrně agresivně získává pozici na trhu digitálních fotoaparátů, jeho zisky i prodeje klesají. Narozdíl od Sunu je ale Kodak stále v černých číslech se ziskem za druhé čtvrtletí finančního roku 2004 ve výši 325 milionů dolarů. Kromě výroby digitálních fotoaparátů a fotopapírů se chce Kodak soustředit na vytěžení maximálních příjmů ze svého duševního majetku v podobě řady patentů v nejrůznějších oborech, které společnost získala jako součást akvizic nebo vlastního dlouholetého vývoje.

Na Microsoft, paní Müllerová!

Spolu s oznámením rozhodnutí soudu se objevily první spekulace o dalších možných cílech právníků společnosti Kodak. Jako hlavní potenciální terč se jeví Microsoft. Nejenže řada aplikací i celá architektura .Net pracuje v některých ohledech podobně jako Java, ale Microsoft už dokonce přistoupil na mimosoudní vyrovnání sporu s původním vlastníkem patentů společností Wang Laboratories v roce 1995. Microsoft tehdy zaplatil 90 milionů dolarů kvůli pravděpodobnému porušení patentů ve svém textovém editoru (funkce OLE – object linking and embeding). Díky tomuto předchozímu vyrovnání může ale Microsoft být vůči Kodaku imunní, pokud ne, pak se .NET se jeví jako dokonalý cíl.

Sun a patent na člověka

Shodou okolností si výkonný ředitel společnosti Sun Microsystems minulý týden nechal patentovat jinou "metodu". Předmětem žádosti o patent je systém licenčních poplatků pro software v závislosti na počtu zaměstnanců společnosti, která licenci kupuje. Zároveň zažádal o další dva patenty, které se týkají trojrozměrného uživatelského rozhraní Looking Glass použitého v linuxové distribuci Sun Java Desktop.

Problematika softwarových patentů je stále velice živá. Softwarové patenty, které umožňují právně chránit postup používaný v software, jsou podle svých odpůrců pouze nástrojem pro likvidaci malých firem velkými. Odpůrci softwarových patentů dále argumentují tím, že pokud se zákony v USA nezmění a softwarové patenty schválí i Evropská Unie, dojde ke zpomalení vývoje software a inovací obecně.

Diskuze (58) Další článek: Pokus o získání X-Prize byl úspěšný

Témata článku: Patenty, Kodak, Požadovaná částka, Největší příjem, Fotopapíry, Sun, Patent, Celá architektura, Vývoj, Licenční poplatek, Softwarová společnost, Dlouholetá kritika


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 101

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku