Sun porušil při vývoji Javy patenty Kodaku

Soud rozhodl ve sporu společností Sun Microsystems a Eastman Kodak ve prospěch Kodaku. Sun při vývoji programovacího jazyka porušil patenty společnosti Kodak. Ten bude od Sun Microsystems požadovat náhradu škod ve výši přesahující miliardu dolarů. Spekuluje se i o tažení Kodaku proti Microsoftu.
Sun porušil při vývoji Javy patenty Kodaku

Související odkazy

Slovník
algoritmus
Java
linux
OLE
programátor
server
vývojář

Souboj dvou upadajících velikánů připomíná spor společností Sun Microsystems a Eastman Kodak, který se týká tří patentů, které měl Sun porušit při vývoji programovacího jazyka Java. Minulý týden soud v Rochesteru ve státě New York rozhodl o vině společnosti Sun Microsystems, tento týden se sejde porota znovu, projednávat se bude případné odškodnění. Kodak bude podle dostupných informací požadovat 1,06 miliardy dolarů jako licenční poplatky. Už nyní je ale jisté, že se Sun proti rozhodnutí soudu odvolá.

Patentovaná žádost o pomoc

Výrobce fotoaparátů a fotografického příslušenství získal sporné patenty koncem roku 1997, když převzal společnost Wang Laboratories. Patenty, které přešly do majetku Kodaku, popisují metodu, podle které program vyžaduje asistenci jiné aplikace pro vykonání určitých funkcí. Java společnosti Sun Microsystems přitom podobným způsobem pracuje. Uznal to i soud, přestože kritici rozhodnutí argumentují zejména tím, že podobné patenty vágně popisující algoritmy neměly být uděleny.

Pokud soud uzná požadavek Kodaku na zpětné vyplacení více než miliardy dolarů, bude to pro Sun citelná rána. Sun, stejně jako Kodak, se totiž potýká se špatnou finanční situací, částka požadovaná Kodakem představuje polovinu provozního zisku Sunu z prodeje serverů a vybavení pro ukládání dat za léta 1998-2001. Kodak, který Sun zažaloval po dlouhém vyjednávání o licenčních podmínkách, svůj požadavek opírá o tvrzení, že Java je klíčovým faktorem pro rozhodnutí zákazníků ke koupi 90 % produktů společnosti Sun Microsystems. Sun přitom Javu nabízí ke stažení zdarma.

Souboj finančních invalidů

Tento programovací jazyk používají více než tři miliony programátorů a vývojářů. Java se navíc stala standardem pro mobilní zábavu, většina nových mobilních telefonů je vybavena podporou aplikací napsaných pro toto prostředí. Sun však přímo na Javě příliš nevydělává, společnost se od prasknutí internetové bubliny potýkala s obtížemi. Největší příjem společnost zaznamenala nedávno při mimosoudním vyrovnání sporů se společností Microsoft, který Sunu vyplatil téměř dvě miliardy dolarů. Díky tomu Sun mohl nahlásit za třetí čtvrtletí finančního roku 2004 zisk ve výši 795 milionů dolarů, ve stejném období před rokem přitom Sun hospodařil se ztrátou 1,04 miliardy dolarů. Prodeje společnosti meziročně vzrostly o pouhá 4,3 %.

S obdobnými potížemi se potýká i Kodak, který pozdě zareagoval na nástup digitální fotografie, a i když nyní poměrně agresivně získává pozici na trhu digitálních fotoaparátů, jeho zisky i prodeje klesají. Narozdíl od Sunu je ale Kodak stále v černých číslech se ziskem za druhé čtvrtletí finančního roku 2004 ve výši 325 milionů dolarů. Kromě výroby digitálních fotoaparátů a fotopapírů se chce Kodak soustředit na vytěžení maximálních příjmů ze svého duševního majetku v podobě řady patentů v nejrůznějších oborech, které společnost získala jako součást akvizic nebo vlastního dlouholetého vývoje.

Na Microsoft, paní Müllerová!

Spolu s oznámením rozhodnutí soudu se objevily první spekulace o dalších možných cílech právníků společnosti Kodak. Jako hlavní potenciální terč se jeví Microsoft. Nejenže řada aplikací i celá architektura .Net pracuje v některých ohledech podobně jako Java, ale Microsoft už dokonce přistoupil na mimosoudní vyrovnání sporu s původním vlastníkem patentů společností Wang Laboratories v roce 1995. Microsoft tehdy zaplatil 90 milionů dolarů kvůli pravděpodobnému porušení patentů ve svém textovém editoru (funkce OLE – object linking and embeding). Díky tomuto předchozímu vyrovnání může ale Microsoft být vůči Kodaku imunní, pokud ne, pak se .NET se jeví jako dokonalý cíl.

Sun a patent na člověka

Shodou okolností si výkonný ředitel společnosti Sun Microsystems minulý týden nechal patentovat jinou "metodu". Předmětem žádosti o patent je systém licenčních poplatků pro software v závislosti na počtu zaměstnanců společnosti, která licenci kupuje. Zároveň zažádal o další dva patenty, které se týkají trojrozměrného uživatelského rozhraní Looking Glass použitého v linuxové distribuci Sun Java Desktop.

Problematika softwarových patentů je stále velice živá. Softwarové patenty, které umožňují právně chránit postup používaný v software, jsou podle svých odpůrců pouze nástrojem pro likvidaci malých firem velkými. Odpůrci softwarových patentů dále argumentují tím, že pokud se zákony v USA nezmění a softwarové patenty schválí i Evropská Unie, dojde ke zpomalení vývoje software a inovací obecně.

Diskuze (58) Další článek: Pokus o získání X-Prize byl úspěšný

Témata článku: Patenty, Kodak, Licenční poplatek, Sun, Vývoj, Softwarová společnost, Požadovaná částka, Největší příjem, Dlouholetá kritika, Fotopapíry, Celá architektura, Patent


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji