Sun: naši Javu na našem Solarisu nedoporučujeme

Interní technický materiál poukazuje na problémy v koncepci Javy na Solarisu. Velká paměťová náročnost a špatná kompatibilita jsou jen částí velkého problému.
Sun: naši Javu na našem Solarisu nedoporučujeme
Interní dokument Sunu je k dispozici na serveru s příznačným názvem Internal memos. Řada dokumentů na tomto serveru vyžaduje předplatné, tento je však zdarma. Jedná se o konkrétní kritiku postupů uvnitř firmy Sun bez marketingových přívlastků a současně ukazuje snahu pohnout celou věcí kupředu.

Tento dokument popisuje těžkosti, které brání implementaci Javy na Solarisu, aby byla praktická pro vývoj běžných softwarových aplikací. Je vyjádřením shodného názoru mezi několika zkušenými inženýry Sun Microsystems. Zatímco jazyk Java nabízí řadu výhod nad C a C++, jeho implementace na Solarisu dle materiálu staví bariéry proti nasazování odolných aplikací a tak brání přijmutí Javy uvnitř Sunu jako vhodného nástroje pro produkční software. Materiál se snaží poukázat na to, že tyto problémy nejsou vlastní celé koncepci jazyka Java, ale spíše jsou známkou nedostatků v efektivní komunikaci mezi partnery a uživateli a týkají se konkrétně implementace na Solarisu.

Asi nejlépe to prostě vystihuje rčení „Kovářova kobyla chodí bosa“. Autoři si stěžují na nedodržování interní metodiky Software Development Framework uvnitř Sunu, která byl řadu těchto problému pomohla řešit. Nalezené chyby často nejsou vůbec opravovány, opravné balíky neexistují pouze pravidelně vycházejí nové a nové verze JRE (Java Runtime Environment). Bohužel tyto balíky nejen chyby opravují, ale i přidávají nové a výsledkem vývoje aplikací bývá často odladění pro jednu konkrétní verzi JRE, kde následný upgradu znefunkční celou aplikaci. To brání vývojářům ve vývoji skutečně nezávislých aplikací. Zatímco Java měla přinést nezávislost na daném operačním systému a použitém procesoru, přidala místo toho závislost na konkrétní implementaci Javy. Autoři dokumentu proto trvají na skutečné zpětné kompatibilitě také možnosti instalaci záplat na nainstalované verze JRE.

Značná část je věnována také enormním paměťovým nárokům aplikací v Javě na Solarisu. Udávaným rekordmanem je TogetherJ 300 s obsazenými 900 MB a dobou startu na serveru Ultra10 v délce pěti minut. Administrátorská konzole SMC pak vyžaduje jednu až dvě minuty pro start do použitelného stavu. Uvádí se i paměťová náročnost nejobyčejnější aplikace „Hello World“ v Javě mezi různými operačními systémy. Nejhůř je na tom Solaris na Sparc serverech s 30 MB, Solaris na Intelu má zhruba 11 MB, ten samý program na Windows má pak cirka 5 MB s rezidentní částí 3,5 MB.

Celý dokument obsahuje řadu dalších detailních informací, nicméně je z něj poměrně jasné, že lidé ze Sunu si plně uvědomují problémy a náročnost Javy a bojují za jejich řešení. Smutné je, že Java od Sunu na operačním systému od Sunu na počítačích od Sunu je na tom hůř než v jiném nenativním prostředí. Sunu prostě vlastní šálek s Javou poněkud zhořkl.

Diskuze (54) Další článek: Acer TravelMate 230 - nové notebooky pod 40 000 Kč

Témata článku: Software, Hella, Solaris, Sun, Šálek, Administrátorská konzole, Java Runtime, Systém předplatného, Značný problém, Paměťový nárok, Nový inženýr, Celá řada, Hello, Hell, Sol

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost