SUN má nový Java procesor – MAJC

Firma SUN prozradila první podrobnosti o svém novém Java procesoru s kódovým názvem MAJC.
Firma SUN prozradila první podrobnosti o svém novém Java procesoru s kódovým názvem MAJC (Microprocessor Architecture for Java Computing), který by podle jeho tvůrců měl být ideálním nástrojem pro multimediální použití. Procesor Sun MAJC 5200 obsahuje dvě VLIW jednotky (Very Long Instruction Word). Díky nim může zpracovávat dva videokanály najednou včetně audiokanálu, čímž se stává vhodným základem pro videokonference. Minimální takt bude 500 MHz. Na trhu by se měly nové Java procesory objevit nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Živě komentuje: Java představuje fenomén, který se s ohledem na Internet skloňuje ve všech pádech. Java aplety se používají, Javascripty též, o Java aplikacích se však hlavně mluví, ale u toho to většinou končí. Java aplikace nejsou závislé na platformě, a to jak hardwarové, tak i softwarové. Jinými slovy: Java aplikaci je možné spustit na PC kompatibilním počítači s procesorem rodiny x86 stejně jako na PowerMac s procesorem PowerPC nebo na pracovních stanicích s procesory MIPS, pod operačními systémy MS Windows, OS/2, Linux či jinými klony Unixu, Novell Netware 5.... Nevýhodou Java aplikací bývá jejich rychlost, která proti C++ verzím je při použití klasického procesoru desetinová. Z tohoto důvodu firma SUN již léta vyvíjí i Java procesory, které tak mohou sloužit jako základ Java stanice. Ta je určena pro chod Java aplikací. Ovšem to je výhoda a zároveň nevýhoda, protože to znamená investici do hardwaru s nejistou budoucností. Java aplikací zatím tolik není. Kromě jiných má však Java stanice velkou výhodu (a nevýhodu zároveň) v tom, že je prakticky imunní vůči současným virům a že na těchto stanicích zaměstnanci pracují jen na tom, co mají, a nehrají na nich hry přinesené z domova. Je to spojeno i s otázkou bezpečnosti a samozřejmě ceny.

Nárůstem Java aplikací a zároveň vzrůstem výkonu Java procesorů se může budoucnost tohoto směru vyjasnit. Pokud firma chce přejít na Java aplikace a přitom se nezbavit aplikací současných, může provozovat Java aplikace v tzv. JVM (Java Virtual Machine). Pokud chce využívat výhody obou směrů, může osadit do počítače Java akcelerátor. Ten se skládá z PCI karty, na které je umístěn Java procesor. Spuštěním Java aplikace se její instrukce nezpracovávají klasickým procesorem počítače, ale jsou předávány na tuto kartu, která je zpracuje daleko rychleji. Procesor tak zůstává volný pro jiné činnosti či aplikace.

Diskuze (4) Další článek: Visual Basic 7.0 bude ! Ale kdy?

Témata článku: Procesory, Java, Vera, Nový procesor, Nový, Sun, Proces, Procesory na Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10