Sun dává za StorageTek čtyři miliardy. Co dál?

Sun Microsystems nadepsal další kapitolu své historie. Za částku 4,1 miliardy dolarů (v hotovosti) pohltil společnost StorageTek, jednoho z předních světových hráčů v oblasti ukládání dat. Je to poslední velká akvizice, kterou může Sun udělat – na další už nebudou peníze.

Související odkazy

Slovník
linux
open source
server
storage

Jak je u společnosti Sun Microsystems v poslední době celkem obvyklé, neučinila krok, který by někdo čekal. Sun po několika špatných letech poměrně pracně tvoří a formuluje budoucí strategii – zatímco se tedy očekávaly diskuse o tom, kam bude směřovat v oblasti software (operační systém, open source…) i hardware, a to především serverů, o aktivitách v oboru ukládání dat se mnoho neví. Na jedné straně tak StorageTek doplňuje a podporuje současné podnikatelské aktivity Sunu, ale na straně druhé se jedná o dosti široké rozkročení či odbočení od dříve hlavních aktivit v podnikání této společnosti.

Poslední velká sázka

StorageTek (Storage Technology Inc.) je jedním z předních hráčů v oblasti storage, není ale největším – jeho roční tržby se pohybují okolo 2 miliard dolarů, společnost je stabilně zisková na úrovni 200 milionů dolarů ročně. Sun tedy nezaplatil málo: dvojnásobek ročních tržeb, respektive dvacetinásobek ročního zisku za téměř nerostoucí firmu – to se bude dlouho vracet.

V oblasti storage je světovou jedničkou specialista EMC (tržby přes 8 mld., profit přes 1 mld. ročně, slušně rostoucí), ale velmi významné tržby mají i giganti jako IBM nebo Hewlett-Packard. Scott McNealy říká, že celkově se na trhu v této oblasti utrží 65 miliard ročně, což je sice pěkná šance, ale současně to ukazuje, že StorageTek zde drží jen asi tříprocentní světový podíl.

Sun již udržoval se společností StorageTek víceleté partnerství, které se týkalo vzájemné podpory i dodávek produktů. Ale podobná partnerství má StorageTek také s konkurenty Sunu, jako je HP nebo Fujitsu Siemens – s ukončením nezávislosti StorageTeku však mohou tato partnerství a příliv tržeb pro firmu rychle vyschnout.

Analytici trefně přirovnávají akvizici StorageTeku k poslední velké sázce: poslední v tom smyslu, že Sun už nemá dostatek peněz na další dobrodružství. Firma měla z veleúspěšných let v zásobě cca 7 miliard dolarů, což se nyní výrazně ztenčí; Sun je ale navíc stále ztrátový (loňský rok asi 200 milionů dolarů), takže potřebuje peníze na provoz a vlastní investice. Pokud tato sázka nevyjde, může být kdysi mocná firma v ohrožení.

Sun věří v lepší časy

Poslední velká akvizice tak nedělá nijak jasno v tom, kam Sun Microsystems míří. Scott McNealy hovoří o růstu své firmy v oblasti ukládání dat s velkým nadšením a StorageTek není první aktivitou Sunu v této oblasti – už dříve pohltil několik menších společností působících v tomto segmentu, nicméně mnoho z nich nevytěžil.

Jenomže hlavním podnikáním Sunu, alespoň z pohledu příjmů, jsou servery a s tím spojený software (operační systém, aplikace). Zde je firma neustále ve stejné, zranitelné pozici, jako už po několik let: z jedné strany Intel a Windows, z druhé strany Linux. Sun se snaží nastavovat open source software stále usměvavější tvář, ale je to spíše z donucení – firma z tohoto „hnutí“ nedokázala vytěžit zdaleka tolik jako například IBM.

Není divu, že konkurent Hewlett-Packard se vyjádřil ke kroku společnosti Sun Microsystems s nebývale tvrdým odsudkem („Tento krok Sunu zavání zoufalstvím“). Sun naopak doufá, že se pro zákazníky nyní stane vyhledávanějším a cennějším partnerem.

Diskuze (16) Další článek: Dvě slibné akvizice společnosti Sun

Témata článku: Open source, Sun, Velká akvizice, Scott, Sto, Poslední krok, Poslední šance, Roční zisk, Dvacetinásobek, Hlavní konkurent, Partnerství


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně