Sun dává architekturu svých čipů k volnému použití!

Nejen free software, ale také free hardware – a u Sunu to zkouší s čipovou architekturou.
Free software je inspirující myšlenka: celá internetová vlna je vlastně postavena na části tohoto postupu, tedy na rozdání produktu zdarma k získání tržního podílu „bez námahy a rychle“ s tím, že tržní podíl, je-li významný a ve významné oblasti, obvykle lze nějak přetavit ve zlaťáky.

Zatím to ještě nikdo nerealizoval v hardwarové technologii, až nyní: Sun Microsystems se rozhodla poskytnout zdarma své podstatné čipové technologie, konkrétně Sparc a PicoJavu. Softwarové nástroje a rozsáhlá dokumentace pro PicoJavu by měla být na webu Sunu k dispozici koncem měsíce března, U32-bitový UltraSparc v létě, 64-bitový UltraSparc na konci roku 1999. Čip ale není software, proto Sun používá jinou cestu – zdarma bude možné využívat tyto materiály pro výzkumné účely, ale jakmile bude někdo chtít čipy skutečně vyrábět a prodávat, bude muset Sunu platit autorské honoráře. Sun byl dříve ochoten své procesorové technologie licencovat, ale rozhodně ne každému na potkání – nyní firma odstraňuje tuto první bariéru, licenci může získat doslova každý. Uživatelé navíc budou oprávněni libovolně měnit jádra procesorů při jejich syntéze a budou moci tyto své postupy a vynálezy poskytnout ostatním k dalšímu modifikování a syntetizování.

Živě komentuje: velké a opakované uznání pro odvahu Sunu bořit běžné hranice; firma se skutečně svými neortodoxními postupy vymyká ze skupiny ostatních velkých hardwarových dodavatelů. Ve skutečnosti ovšem Sunu nic nehrozí a může si jen polepšit: podstatná konkurence, jako je Intel, HP, IBM či Compaq má samozřejmě už procesory UltraSparc dokonale prostudované a rozkódované, takže utajovat před nimi tyto materiály a nástroje je podobný nesmysl, jako když za socialismu podléhalo utajení složení motostřelecké čety či kadence samopalu. Malé firmy jistě tyto informace nemají, na druhé straně nejsou pro Sun hrozbou – čipovým gigantem se firma nestává ze dne na den a jak ukazují různé historické spory (např. Intel-AMD-Cyrix), není dnes možné klonovat a tvrdit, že to byly vlastní nápady. Na druhé straně se možných přínosů pro Sun objevuje hned několik: tyto malé, ale intelektuálně nabité týmy by mohly čipy UltraSparc obohatit o vlastní nápady a modifikace, které zpětně použije Sun. Firma si totiž navíc nechává velmi volnou ruku v tom, jaké vlastně budou poplatky v případě, když se někdo rozhodne skutečně čipy UltraSparc či PicoJava vyrábět – Sun uvádí, že se to bude rozhodovat „případ od případu“ (case-by-case), což v praxi znamená, že Sun sám uváží, jak je licencující bohatý a o kolik by jej bylo možné pumpnout.

Diskuze (1) Další článek: MSIE 5.0: Napsat ‘zi’ stačí

Témata článku: Hardware, Software, Čipy, Druhý případ, Významný podíl, Čip, Architekt, Malý tým, Volné použití, Sun, Malý podíl, Samopal, Použití, Velký spor, Vynález, Arc, Case


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky