Sun dal k dispozici StarOffice 6 beta

Servery jsou sice nyní zahlcené a balík se prakticky nedá stáhnout, první vlna náporu ale zcela jistě povolí. Podaří se novými vlastnostmi vyšoupnout Office?
Sun dal k dispozici StarOffice 6 beta
StarOffice 6 je zatím jen v betaverzi, konečná verze se plánuje až na jaro příštího roku, zcela jistě ale začne již nyní hrát významnou roli při zvažování případné migrace z Office na StarOffice. Rozpočtování na příští rok je ve své závěrečné fázi (někde mají jistě již naplánováno) a tak by mohl právě StarOffice 6 beta zvrátit jazýček vah na stranu bezplatného řešení.

Nová verze StarOffice 6 se očekávala z několika významných důvodů. Jednak se čeká zlepšení uživatelského prostředí a především jeho zrychlení, čeká se ale také lepší podpora s formáty Office a již dopředu byla ohlášena podpora XML jako nativního formátu StarOffice 6, čímž se značně zjednoduší výměna dat a jejich případné zpracování jinými programy.

Hlavními novinkami StarOffice 6 tak jsou:

  • podpora XML - všechny dokumenty z programů StarOffice (dokumenty, tabulky, databáze, prezentace či obrázky) jsou ukládány do XML. Pochopitelně je tu i podpora pro starší formát. XML má ale nyní prioritu. XML soubory StarOffice jsou komprimovány, nezabírají tak tolik místa. Stejně tak je podporováno 128bitové šifrování dat.
  • Lepší podpora dat z Microsoft Office. StarOffice nyní umí editovatelné OLE objekty, automatické tvary, rámečky, grafy a formuláře.
  • Podpora Unicode umožňuje používat prakticky libovolné znaky, nejen tedy naši diakritiku, ale všechny národní znaky včetně těch asijských.
  • Odstraněn byl StarOffice Desktop a aplikace jsou samostatné, jak to známe z Office. Pochopitelně ale spolu umí úzce spolupracovat a mají sjednocené ovládání.
  • Vylepšené uživatelské rozhraní poskytne intuitivnější ovládání a více offisovatější ikonky.
  • Spolupráce s e-mailovými klienty při odesílání pošty a správě adresářů.
Výčet nových vlastností je tak zatím optimistický, celý včerejší den jsme se pokoušeli stáhnout betaverzi z webu, bohužel stále neúspěšně a tak tu nenajdete první zkušenosti, či nějakou kritiku.

Každopádně si Sun od StarOffice 6 slibuje hodně a době, kdy se škrtí rozpočty na IT, kde se dá, bude jeho cena značným argumentem. Pochopitelně bude třeba vše pečlivě otestovat na možné nekompatibility a případné komplikace s češtinou. StarOffice 5.2 zatím příliš mnoho podnikových zákazníků nepřesvědčil a Microsoft Office nadále dominuje. V případě Office ale Microsoft byl již zákazníky donucen zakonzervovat stávající datové formáty a ta se mohou konkurenti postupně dotahovat. Navíc i Microsoft směřuje směrem k XML jako hlavnímu datovému formát Office, pak by doposud nejcitlivější otázky kompatibility byly minulostí. Velká očekávání jsou také od zvýšení rychlosti StarOffice 6, zatím se ale jedná opravdu o betaverzi a optimalizovat na rychlost teprve může být v plánu, betaverze tak v tomto ohledu moc konkrétních informací nemusí přinést. Betaverzi si můžete nahrát u Sunu, pokud ale budete mít štěstí a dostane se na vás řada.

Diskuze (73) Další článek: Novell obvinil Microsoft ze lživé reklamní kampaně

Témata článku: Unicode, Včerejší den, Konečná fáze, StarOffice, Hlavní konkurent, Významný důvod, Sun, Uživatelská data


Určitě si přečtěte

Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 92

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5