SugarSync: o špetku lepší Dropbox

SugarSync je další z programů, které umí synchronizovat složky a soubory napříč počítači. Dropbox je populární díky své jednoduchosti, SugarSync ale boduje díky mobilní synchronizaci.

Znáte Dropbox? Populární webové úložiště nabízí zdarma 2 GB prostoru a synchronizační klient pro Windows, Linux, Mac OS X a chytré mobily. Princip je pak vcelku jednoduchý. Cokoliv zkopírujete do speciální složky, se nahraje na webový server. Získáte tak elegantní archivaci pro případy, kdy by vám třeba selhal disk.

Dropbox oceníte také v případech, kdy často instalujete nový systém a nechcete pořád obnovovat zálohované složky třeba z druhého oddílu. Prostě si opět nainstalujete Dropbox, přihlásíte se a on už si na pozadí běhu systému stáhne zpět na disk vše potřebné z webového úložště.

Co umí synchronizační webový disk

Klepněte pro větší obrázekDropbox ale především synchronizuje, jeho sílu tedy oceníte v případě, kdy pracujete s více počítači nebo systémy. Na každý z nich si nainstalujete klient a cokoliv pak nahrajete do speciální složky, se nejprve nahraje na webový disk a odtud pak na všechny další synchronizované počítače.

V práci si tedy do Dropbox složky zkopírujete třeba dokument, který musíte doma dodělat. Ten se nahraje na server a jakmile spustíte doma svůj počítač, klient si ho stáhne do identické složky, na identické místo.

Dropbox nicméně není jediný. Na Živě.cz jsme už psali o výborné alternativě Windows Live Mesh (asi nebude překvapením, že funguje pouze na Windows a Mac OS X), o podobném projektu Syncplicity a nyní přichází řada na SugarSync.

Rozumí si s Windows a Mac OS X

SugarSync je placené úložiště, základní 2 GB ale máte stejně jako na Dropboxu zdarma. Hned na začátku je ale třeba podotknout, že si oproti Dropboxu nerozumí s Linuxem – klient lze zatím nainstalovat pouze  na Windows a Mac OS X.

SugarSync toho umí mnohem více než Dropbox. Pokud pro vás tedy nebude absence podpory Linuxu omezující, stojí skutečně za vyzkoušení. První výhoda spočívá v decentralizovaném úložišti na vašem počítači. Nebojte se, vysvětlím to. Zatímco Dropbox synchronizuje obsah speciální složky, která samozřejmě může obsahovat libovolné množství podadresářů, SugarSync je mnohem chytřejší – záleží pouze na vás, které adresáře vyberete, a je úplně jedno, na jakém budou oddílu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po prvním spuštění SugarSync pojmenujete počítač a vyberete mu ikonu.Složky pro synchronizaci
můžete spravovat ve správci Manage Sync Folders

Dokáže synchronizovat i mobily

Zároveň ale budete mít po ruce i alternativu Dropbox složky – Magic Briefcase, která se nainstaluje do výchozího adresáře s dokumenty. Cokoliv do ní pak nahrajete, se bude automaticky sdílet se všemi zapojenými počítači. Bezplatný SugarSync zvládne synchronizovat tři počítače a také mobilní telefon, autoři totiž nabízí synchronizační klient i pro iPhone, mobily s Androidem, Windows Mobile a BlackBerry.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Podoba mobilní apliakce pro Android (ostatní platformy budou podobné). Z mobilu můžete spravovat počítače a jejich sdílené složky, stejně tak ale můžete nastavit synchronizaci složek na mobilu. Cokoliv do nich pak nahrajete, se okamžitě přenese na web a odtud na propojené počítače. SugarSync standardně nabídne také synchronizaci fotografií z mobilního fotoaparátu do složky Mobile Photos, která je dostupná na všech připojených počítačích.

Dva typy synchronizace: na web a mezi počítači

A ještě v něčem se SugarSync liší od konkurence. Zatímco u ostatních programů prostě pouze vyberete složku, která se má synchronizovat, v Sugaru se taková složka bude synchronizovat pouze s webovým úložištěm. Teprve na druhém počítači si pak vyberete, které takto synchronizované složky se mají propojit i s touto mašinou. Každý synchronizovaný počítač tak může pracovat s různými složkami. Právě z tohoto důvodu každý počítač obsahuje alespoň Magic Briefcase, aby existoval nějaký způsob sdílení na všech počítačích, pakliže ručně nenastavíte propojení ani jedné složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K SugarSync můžete přistupovat i z oznamovací oblasti, kde se můžete podívat třeba na průběh nahrávání souborů na webové úložiště při první synchronizaci. Na posledním obrázku pak přístup k synchornizovaným souborům skrze běžné kontextové menu, pomocí kterého si můžete vygenerovat odkaz ke stažení, nebo zobrazení kopie souboru na webovém úložišti SugarSync.

SugarSync samozřejmě podporuje sdílení s ostatními uživateli, verzování změn souborů (zdarma maximálně pět verzí), a tvorbu veřejných odkazů. Ty můžete vytvářet přímo z kontextové nabídky nad souborem a odkaz se zkopíruje do schránky. Díky němu můžete pak odkaz ke stažení nebo zobrazení souboru poslat třeba do diskusního fóra a SugarSync použít jako veřejně dostupné datové úložiště.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
A nyní SugarSync na dalším počítači s Windows XP: v přehledu už jsou zaregistrované dva počítače (Esprimo a Thinkpad), včetně nhraných složek z toho prvního. Zatím ale není nastavena vzájmená synchronizace vybraných složek, soubory tedy můžete pouze ručně stahovat (druhý obrázek). Vzájemnou synchronizaci nastavíte opět ve správci Manage Sync Folders (ve výchozím stavu se automaticky synchronizují složky Magic Briefcase a Mobile Photos, já nastavil sdílení složky Práce).

Přehledné a nepřeplácané webové rozhraní

Nicméně to má i Dropbox. A Dropbox má i celkem pěkné webové rozhraní. To „sugarovské“ je ale hezčí. Nejen že je přehlednější a u souborů, pro které jste vygenerovali veřejný link, se zobrazí speciální ikona a počet stažení, ale obsahuje i fotogalerii, která zobrazí ty synchronizované adresáře, které obsahují nějaké obrázky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní SugarSync, ve kterém můžete procházet společné složky (Briefcase, Mobile Photos) i
synchronizované/archivované složky ze všech nastavených počítačů (Esprimo, Thinkpad)

Upravte dokument na svém počítači, změny se uloží na web

Malou specialitou je pak synchronizované lokální editování dokumentu. SugarSync sice neobsahuje nějaký integrovaný webový kancelářský editor, pokud ale třeba dokument Wordu otevřete z webu, spustí se na pozadí drobný Java program WebSync (Java Web Start nevyžadující klasickou instalaci), který bude kontrolovat změny souboru. Jakmile třeba Word nebo Excel zavřete, drobný prográmek změny uloží zpět na web. Docela elegantní řešení, které trochu jiným způsobem řeší to, co bude umět Office 2010 ve spojení s webovým úložištěm Windows Live SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pomocí WebSync můžete dokument stáhnout a běžně upravit, změněný soubor se pak automaticky nahraje zpět na server

Použít můžete i klasické archivační úložiště

Nakonec ještě jedna drobnost. Pokud nebudete chtít některé soubory sdílet a vystavovat je tak nebezpečí, že si je na druhém počítači třeba omylem smažete, můžete použít funkci webového archivu. To je vlastně speciální složka, kterou objevíte ve webové verzi, nebo v SugarSync klientu. Podstatné je ale to, že tato složka se chová skutečně pouze jako bezpečné webové úložiště a cokoliv do ní nahrajete, budete mít „navěky“ archivované.

Základní verze SugarSync je zdarma, a pokud se vám zalíbí, můžete si pořídit paušál, který začíná na 5 dolarech měsíčně. Za tuto částku dostanete 10GB úložiště, možnost sdílet data mezi větším množstvím počítačů a některá další rozšíření. Pro správu drobných souborů, dokumentů a dalšího harampádí si ale bohatě vystačíte s bezplatnou 2GB alternativou. Aplikace pro mobilní telefon je samozřejmě zdarma.

Diskuze (62) Další článek: Internetové diskuze: Schwarzenberg oblíben, Paroubek zatracován

Témata článku: Software, Web, Dropbox, Windows Live SkyDrive, Mobilní fotoaparát, Mobilní telefony s windows 10, Druhý obrázek, Elegantní počítač, Magic, Srovnávací tabulka, Synchronizovaný počítač, Windows Mobile, Webové úložiště, Synchronizace, Veřejný odkaz, Složka


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 55

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji