Subnotebooky na obzoru

V posledních dvou měsících se doslova přetrhl pytel ze subnotebooky. V minulých letech u nás v této oblasti působily pouze dvě společnosti – CHG-Toshiba a Fujitsu. Dnes se jimi prezentují i Acer Computer Česká Republika a PS Plus CZ.
V posledních dvou měsících se doslova roztrhl pytel ze subnotebooky. V minulých letech u nás v této oblasti působily pouze dvě společnosti – CHG-Toshiba a Fujitsu. Dnes se jimi prezentují i Acer Computer Česká Republika a PS Plus CZ.

Před necelými třemi měsíci jste měli možnost spatřit subnotebook Toshiba Libretto 100CT a v posledních dnech se rodina Librett po 50CT, 75CT a 100CT rozrostla o Libretto 110CT. V krabičce těžké přibliž-ně 900 gramů s aktivním displejem 7,1 palců se ukrývá procesor Intel Pentium na 233 MMX a pevný disk o kapacitě 4,3 GB (bližší informace dosud nejsou), což je konfigurace jakou se dnes chlubí notebooky za 40 až 50 tisíc korun českých. Operační systém je zastoupen Windows 95CZ. Oficiální uvedení tohoto modelu na český trh bude 3. listopadu.

Druhým subnotebookem je Biblo společnosti Fujitsu, který poprvé představila před třemi týdny na Invexu. V jeho útrobách najdete procesor Intel Pentium 233 MMX, paměť 32 MB EDO RAM a pevný disk s kapacitou 2,1 GB. Jistě vám úsměv rozšíří jeho 8,5 palců veliký aktivní displej, jehož pomocí získáte rozlišení 800x600 pixelů, což je docela fajn protože se jedná o rozlišení běžného 14 palcového CRT monitoru. Co trochu kazí radost je nutnost použít replikátor portů, který obsahuje dva PS/2 porty, jeden sériový, paralelní a VGA pro připojení externího monitoru. Na druhou stranu má předinstalované Windows 98 a vlastní trackpoint.

Společnost PS Plus CZ svoji sbírku notebooků obohatila o subnotebook CHICONY Widescreen MP-980 teprve před necelými dvěma týdny, přičemž k vidění byl již na Invexu. Je sice pravdou že s rozměry 280 x 173 x 35 mm a váhou 1,4 kilogramu se nejedná o zcela typický mininotebook, spíše by se dal označit jako dobře rostlý subnotebook. Prakticky může obsahovat procesor Intel Pentium a to 233 nebo 266 MMX, operační paměť 32 MB RAM a disk 2,1 GB veliký. Díky jeho velikosti má aktivní 10,4 palců veliký displej, na němž shlédnete rozlišení až 1024x768. Klasické porty jako paralelní, sériový, USB, VGA a PS/2 má i bez použití replikátoru portů a mechanika CD-ROM je externí, připojitelná přes PC sloty.

Začátkem měsíce listopad hodlá na český trh uvést firma Acer Computer mininotebook Acer TravelMate 312, kterým jak doufá zaujme každého nadšeného sběratele malých notebooků. V jeho tělesné schránce přebývá srdce Intel Pentium 233 MMX, operační paměť 32 MB RAM, pevný disk o kapacitě 2,1 GB. Na povrchu je k nalezení aktivní displej o velikosti 8,4 palců s maximálním rozlišením 800x600 pixelů. Jeho nesmírnou výhodou je vlastnictví disketové mechaniky (připojitelná přes paralelní port), CD-ROM mechaniky (tu lze připojit přes PC slot – na dvě PCMCIA karty typu II a jednu typu III), sériového, paralelního, USB, PS/2 a VGA portu. Takto vybavený mininotebook váží 1,4 kilogramu.

Ceny:
Toshiba Libretto110CT 1799 dolarů
Fujitsu Biblo 69 000 Kč
CHICONY Widescreen MP-980 s procesorem 266 MMX 57 633 Kč
S procesorem 233 MMX 54 284 Kč
Acer TravelMate 312 59 990 Kč
Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: Notebooky, Windows, Kilogram, Obzor, PS 2, Palcový displej, Velký monitor


Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35