SubmitWolf: upozorněte na svůj web

Jednou z možností, jak dát světu vědět o svých webových stránkách, je jejich umístění do vyhledávačů. Je to však práce zdlouhavá, nudná a stále se opakující. Pokud hodláte registrovat více webových stránek, vyzkoušejte program SubmitWolf, který tuto činnost značně automatizuje. Registrace do stovek katalogů a vyhledávačů je pak otázkou několika minut.

 Plusy / minusy
 + počet vyhledávačů
 + podpora českých vyhledávačů
 + informace o nevyžádaných zprávách
 – v demoverzi nelze použít české vyhledávače 
 – výběr vyhledávačů v průvodci

SubmitWolf je užitečný prográmek patřící společnosti Trellian. Ta kromě něj nabízí také několik dalších zajímavých nástrojů pro webmastery. SubmitWolf je však jakousi vlajkovou lodí, na trhu je již řadu let. Program využívá neustále aktualizované databáze vyhledávačů a katalogů.

Práci usnadní průvodce

Zřejmě nejrychlejším způsobem, jak začít s programem pracovat, je použití průvodce. Ten v první řadě zjistí, zda nejsou dostupné nové definice a pokud ano, pak provede s vaším souhlasem aktualizaci. Aktualizace vyžaduje restart programu, nicméně pokud je spuštěna z průvodce, jste na tuto skutečnost upozorněni, ale průvodce pokračuje dalším krokem. Myslím, že by to mohlo být ošetřeno lépe. Program znovu spuštěný po aktualizaci zobrazí informaci o počtu nových vyhledávačů, se kterými bude schopen pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Aktualizace seznamu vyhledávačů

Pokud je program již zaktualizován, jste v první části průvodce vyzváni k zadání URL adresy, kterou chcete zviditelnit. Program pracuje s projekty, to znamená, že do každého projektu můžete vložit několik adres, projekty ukládat a znovu otevírat. V průvodci vyplňujete název stránky, krátký a delší popisek. Text pište v angličtině, protože program pracuje především se zahraničními vyhledávači. Takového Johna Smithe ze země za mořem jistě nepotěší, když u adresy na váš skvělý web najde popis v češtině.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o provedené aktualizaci

Další část průvodce je mírně zvědavá. Vyžaduje zadání druhu stránek (komerční, nekomerční, Multi Level Marketing, hazard (gambling), nebo pro dospělé) a jazyka, ve kterém jsou stránky vytvořeny. Myslí se tím mluva, nikoli například hypertextový značkovací jazyk (HTML). Řada vyhledávačů vyžaduje při vkládání odkazů registraci pod nějakým jménem a heslem. Ta stačí zadat do průvodce, program je pak vyhledávačům předá. Políčko pro zadání hesla není kryto hvězdičkami. Na kolik je to vhodné, posuďte sami. Protože je heslo vidět, můžete opravit případné překlepy.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr jazyka a druhu webové stránky

Dobře zvolte klíčová slova

Další část vyžaduje zadání klíčových slov. O jejich správné volbě by se dalo popsat několik listů papíru, existuje celá řada firem i softwarových nástrojů, které vám pomůžou vhodná klíčová slova vybrat. Klíčová slova volte tak, aby co nejvíce charakterizovala váš web. Výraz „Franta Novák obrázky“ asi nebude nejlepší, pokud nejste světoznámý malíř či fotograf s tímto jménem. SubmitWolf vám umožňuje zadat až patnáct klíčových výrazů.

Klepněte pro větší obrázek

Definice klíčových slov

V další části průvodce zadejte e-mailovou adresu, která se použije při registraci ve vyhledávačích. Pokud jste někdy zkoušeli ruční vkládání odkazů do zahraničních katalogů a vyhledávačů, jistě jste si všimli velice častých poznámek o tom, že na váš e-mail nebudou chodit nevyžádané zprávy, pouze informace od obchodních partnerů vyhledávačů. Praxe bohužel ukazuje, že ne vždy je to pravda. A jestliže SubmitWolf pracuje se stovkami a tisíci vyhledávačů, můžete očekávat reklamní maily zcela určitě. Pokud tedy můžete, zadejte adresu, která může být spamem zásobována, aniž by vám to ublížilo.

Věnujte pozornost výběru kategorií

Asi nejnáročnější fází celého průvodce je výběr kategorie, do které bude vaše webová stránka zařazena. Pozorně se tedy proklikejte čtyřiadvaceti kategoriemi, které jsou ještě dále tříděny. Zařazovat své stránky do hojně navštěvovaných kategorií pro dospělé nedoporučuji (pokud jejich obsah tomu neodpovídá).

Klepněte pro větší obrázek

Výběr kategorie pro umístění ve vyhledávači

Po zadání několika informací o firmě a vašem jménu následuje výběr vyhledávačů, do kterých bude zvolená stránka přidána. Neregistrovaná verze obsahuje pouze čtyři zahraniční vyhledávače (včetně Google), v registrované verzi jich pak najdete o poznání více. Důležitým údajem je hodnota ve sloupečku Spam Emails. O čem vypovídá je myslím dostatečně jasné. I to může být vodítkem při výběru vyhledávače. Pokud si vyberete vyhledávač, který rozesílá e-maily, program vás na to ještě jednou upozorní v samostatném dialogu a nabídne vám změnu výběru vyhledávačů nebo zadané e-mailové adresy.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr vyhledávačů v průvodci

SubmitWolf podporuje i české vyhledávače

Po výběru vyhledávačů průvodce spustí registraci, což trvá přiměřeně počtu zvolených vyhledávačů. Během práce programu můžete sledovat podrobnosti v samostatném okně. Po dokončení je vám zobrazen výsledek v podobě HTML souboru obsahujícího kompletní seznam podporovaných vyhledávačů (opravdu velmi dlouhý). Na každém řádku je pak uvedeno zda byl vyhledávač použit a zda bylo přidání adresy úspěšné.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o průběhu registrace

Informace o provedené registraci jsou zobrazeny také ve speciálním okně, kde jsou nabídnuty nástroje pro tvorbu reportů. Seznam vyhledávačů je tu rozdělen podle různých kategorií, mimo jiné i podle zemí, resp. domén první úrovně. Jak vidíte z následujícího obrázku, podpora českých vyhledávačů na tom není vůbec špatně.

Klepněte pro větší obrázek

SubmitWolf podporuje i české vyhledávače

Popisem průvodce jsem ukázal všechny funkce a schopnosti programu. Jednotlivé adresy můžete do projektu samozřejmě přidávat i ručně. Jednotlivé dialogy vyvoláte příslušnými tlačítky, pak stačí jen vyplnit požadované údaje. Při ručním vyplňování máte výhodu v přehlednější nabídce vyhledávačů, kde si můžete zvolit například pouze ty české. Podle volby vyhledávačů upravte popisky u zadané webové stránky. U českých vyhledávačů je samozřejmě vhodné použít české popisky namísto anglických.

Klepněte pro větší obrázek

SubmitWolf bez spuštěného průvodce

Pro osobní použití a pro firmy

Program SubmitWolf existuje ve dvou verzích. Základní verze je omezena na pět domén a je
určena pro osobní použití. Verze Enterprise pak tato omezení nemá, navíc umožňuje vytvoření vlastního registrátora adres. Liší se samozřejmě také cenou. Zakoupením programu získáváte nárok na roční aktualizace seznamu vyhledávačů. To je dost podstatná věc, protože při jakékoli změně formulářů na registrační stránce vyhledávače, by program nemohl bez aktualizace fungovat. Je otázka, zda-li je cena základní verze pro osobní použití přiměřená. Pokud vlastníte pouze jednu webovou prezentaci, můžete obětovat volný čas, a do vyhledávačů ji přidat ručně. Přestože sídlo výrobce je v Austrálii, nabízí uživatelskou podporu mimo jiné i v češtině. Do češtiny jsou přeloženy i webové stránky produktu.

 SubmitWolf 7.0
 Registrátor webových stránek ve vyhledávačích
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Trellian
 web  http://www.trellian.com/cz/swolf/index.html 
 cena  169 USD
 operační systém   Windows 2000/XP

Diskuze (18) Další článek: Dvoujádrové Itanium 2 představí Intel na Computexu

Témata článku: Google, GigaMania, Nejnáročnější použití, Podstatná věc, Klíčový výraz, Gambling, Vhodný font, Vyhledávač, E-mailová adresa, Ruční výběr, John Smith, Hazard

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší