Studie ČTU o ADSL je na světě, pohlavek pro Telecom

Tak jsme se konečně dočkali studie ČTU – porovnání cen ADSL ze zahraničím. Bohužel dobrý dojem kazí několik citelných chyb.
Ačkoliv doba zpracování se nám trochu prodloužila vzhledem k nízkému počtu porovnávaných údajů, kvalita studie ČTU tomu absolutně neodpovídá. Neradi bychom narušili naše dobré vztahy s ČTU, ale po rychlém prostudování studie jsme odhalili hned několik závažných nepřesností, ke kterým si neodpustíme komentář.

První obrovskou chybou ČTU je cena za rychlost 512/128 kb/s v Polsku kde zaměstnanci ČTU z nepochopitelných důvodů uvádějí cenu 5936 Kč jako měsíční platbu. Vzhledem k tomu, že situaci v Polsku máme skutečně dobře nastudovanou překvapil nás tento údaj a hledali jsme způsob, kde k takovému hrubému omylu mohlo dojít.

Na vysvětlenou uvedu citaci z dopisu polského kolegy který spolupracuje s naším partnerským sdružením na Slovensku:

„Služby ADSL nabízí TP SA v Polsku od poloviny minulého roku. Podobně jako v případě SDI technologie se i ADSL dočkalo pouze jediné varianty pod názvem „Neostrada Plus“

Neostrada je pevné, časově ani datově neomezené připojení s rychlostí 512/128 kb/s. IP adresa je přidělovaná dynamicky. V rámci balíku služeb zákazník dostane mimo jiné také 100MB prostor na serveru providera. Instalační poplatek je 799 PLN (+7%DPH). Je zde možnost zaplatit ho ve čtyřech splátkách. Pro ty kteří chtějí vyměnit technologii SDI-HIS za ADSL je instalační poplatek 149 PLN. Měsíční poplatek za „Neostrada Plus“ je při uzavření smlouvy na dobu neurčitou 199 PLN (bez DPH) a při uzavření smlouvy na 12 měsíců klesá na 179 PLN. S přátelským pozdravem Mariusz Paczkowski“

Pro toho, kdo stále hledá, kde se ČTU dopustil chyby, uvedu znovu cenu. kterou podle ČTU platí Poláci za svoje ADSL – 5936 Kč!!! Tato částka při aktuálním kurzu 1PLN=7,43 Kč uváděném ČTU přesně odpovídá ceně 799 Zlotych – což je ovšem cena za instalaci a ne měsíční paušál za službu ADSL.Takže v porovnání rychlostí 512/128 nevychází jako nejdražší Polsko společně s ČR ale služba ADSL je zde bezkonkurenčně nejdražší od Českého Telecomu.

Poskytovatel Cena (Kč) rychlost
Portugal Telecom / Portugalsko 1 107,92 512/128
CyberTron / Rakousko 1 236,30 512/64
France Telecom / Francie 1 264,83 512
Telia / Švédsko 1 350,00 512
Nidram / UK 1 397,53 512/256
Terra / Španělsko 2 660,90 512/300
SkyNet / ČR 5 490,00 512/128
NEXTRA / ČR 5 933,00 512/128
Telekomunikacja Polska / Polsko 5 936,57 512/128
ČESKÝ TELECOM / ČR 5 949,00 512/128
GTS / ČR 5 990,00 512/128
Czech On Line / ČR 6 604,05 512/128

Další závažné chyby, které se pracovníci ČTU dopustili, se nachází v porovnání rychlostí 192/64 kb/s. Tato chyba je o to závažnější, že téměř každý, kdo se o ceny ADSL zajímá, má možnost během velmi krátké doby zjistit na stránkách jednotlivých alternativních operátorů, kolik jednotliví AO za tuto službu požadují. První méně závažný nedostatek je, že v srovnání našich tuzemských operátorů se jich vyskytuje pouze 6 zatímco nám se během několika málo minut podařilo sehnat ceníky 12 operátorů což je vzhledem k pozici ČTU na českém telekomunikačním trhu dost zvláštní. Malý počet srovnávaných operátorů by se dal odpustit ale povšimněte si ceny Ipexu a ostatních poskytovatelů Internetu. Je zde nepřehlédnutelný skok v ceně v neprospěch společnosti Ipex. Nedalo nám to a nahlédli jsme do našeho přehledu a vysvětlení bylo na světě. Zatímco u společností Český Telecom, GTS, NEXTRA, SkyNet a Czech On Line byla použitá cena bez DPH a bez poplatku za modem, u společnosti Ipex cena obsahuje nejen DPH ale i měsíční poplatek za pronájem modemu.

Klepněte pro větší obrázek

Co dodat na závěr? Vzhledem k tomu že studie porovnávala 4 různé varianty rychlostí plus nejlevnější varianty v jednotlivých státech EU bez ohledu na poskytovanou rychlost služby a z toho porovnání rychlostí 192kb/s a 512kb/s jsou zatížené výše popsanou chybou, dovoluji si za Internet pro všechny polemizovat s neurčitým vyjádřením ČTU, že je třeba brát ohled na skutečnost, že v České republice se trh teprve rozvíjí a proto nelze porovnávat množství cenových slev u nás a v Evropě.

Naopak rozhodně souhlasíme s poslední větou dokumentu, kde ČTU jasně říká, že cenové srovnání nevyznívá pro Český Telecom příznivě. Na tento jasný závěr nemají vliv ani výše popsané nedostatky, protože nápravou chyby v ceně ADSL v Polsku a v ceně společnosti Ipex by se pozice Českého Telecomu jedině zhoršila. Jen závěr studie by měl být daleko důraznější, počet sledovaných operátorů větší a uživatelé Internetu by se zřejmě rádi dozvěděli, jaké z této studie vyvodí ČTU důsledky.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (63) Další článek: Contactel spouští ADSL, ale nerad

Témata článku: Internet, Tel, Stud, Česká cena, Měsíční poplatek, Studie, Skynet, Terra, Svět


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku