Student úspěšně spustil Linux z Disku Google. Praktické využití je však téměř nulové

Student úspěšně spustil Linux z Disku Google. Praktické využití je však téměř nulové

Student informatiky z Purdueovy univerzity, kterého zahraniční média uvádějí pod jménem Ersei, dokázal spustit operační systém Linux z Disku Google na počítači bez místního úložiště. Projekt začal jako výzva ve snaze vyrovnat se kamarádce, která spustila Linux z NFS (Network File System). Podrobnosti přináší web TechRadar.

„Soutěživost je moje neřest. Když jsem se dozvěděl, že kamarádka má Linux, který se spouští z NFS, musel jsem ji překonat,“ vysvětluje Ersei. „Potřeboval jsem dokázat, že dokážu vytvořit něco obtížnějšího, lepšího, rychlejšího, silnějšího.“

Linux spuštěný z Disku Google

Většina lidí by si mohla myslet, že to není možné – koneckonců Disk Google je primárně určen pro ukládání a sdílení souborů, ne pro načítání celých operačních systémů. Ale Ersei s tím nesouhlasil. Vyzbrojen zkušenostmi s vývojem Linuxu se rozhodl tento plán zrealizovat.

Mladý vývojář chtěl spustit Linux z cloudového úložiště Google. Použil k tomu FUSE (Filesystem in Userspace), což je nástroj, který umožňuje vytvořit ovladač souborového systému v uživatelském prostoru, čímž položil technické základy celého projektu.

Pro úspěch bylo zásadní pochopení zavádění Linuxu. V podstatě to funguje tak, že firmware (BIOS/UEFI) načte zavaděč (bootloader), který poté spustí jádro (kernel). Kernel otevře dočasný souborový systém v operační paměti, připojí souborový systém a předá kontrolu procesu init. Erseiho úkolem tedy bylo integrovat FUSE do tohoto bodu procesu.

Cílem bylo zajistit, aby FUSE, který vytváří souborové systémy v uživatelském prostoru, fungoval během bootování a umožnil přístup k souborům uloženým na Disku Google. Toho student dosáhl úpravou dočasného souborového systému initramfs, který se načítá do RAM během bootovacího procesu. Tento základní souborový systém poskytuje soubory potřebné pro dokončení zavádění systému.

Povedlo se to, ale je to pomalé

Ersei si kvůli jednoduchosti vybral Arch Linux, který od základu upravil. Po úspěšném vytvoření obrazu EFI začal systém testovat. Během pokusů však narazil na řadu problémů souvisejících se sítí a ovladači, jejichž vyřešení vyžadovalo hodně času a úsilí.

Student úspěšně nastartoval Linux z Disku Google Student úspěšně nastartoval Linux z Disku Google

Po připojení souborového systému na Disku Google se objevily další komplikace, jako jsou nepodporované symlinky, hardlinky a problémy s oprávněními, spolu s velmi nízkým výkonem. Přes veškeré úsilí tyto potíže bohužel významně ovlivňovaly funkčnost systému.

Testování na skutečném hardwaru odhalilo další omezení – například problémy s kompatibilitou hardwaru a nastavení sítě. Potíže byly například s nedostatečnou podporou pro integrované klávesnice, kvůli čemuž bylo nutné používat externí klávesnici. Podrobnosti o celém projektu a mnoha problémech, se kterými se Ersei setkal, můžete najít na jeho blogu.

Systém je sice velmi pomalý a má problémy s oprávněními a atributy, ale funguje. Praktické využití však v tuto chvíli rozhodně nemá. Ersei vtipkuje, že by tento způsob mohl umožnit firmám přejít na cloud a opustit nespolehlivé hardwarové úložiště.

Určitě si přečtěte

Články odjinud