Stručné preview: vypalovací program Easy CD & DVD Creator 6

Ačkoliv si s dévédéčky poradila už předchozí verze 5.3, šestá verze obsahuje navíc program DVD Builder, s nímž lze celkem snadno z vlastních videí poskládat dévédéčko přehratelné ve stolním DVD přehrávači. Novinek ale není tolik, abyste museli svoji starou pětku okamžitě měnit.
Stručné preview: vypalovací program Easy CD & DVD Creator 6
Kapitoly článku

Creator je stále Creator

Základní program, Creator Classic, zůstal de facto beze změn, částečně odlišný je pouze vzhled. Novinkou je sloučení projektů Data CD a Data DVD do jednoho – Data Disc. To, na jaké médium budete pálit, odlišíte jeho vložením do mechaniky; když vložíte cédečko, sníží se dolní ukazatel kapacity dle velikosti média – 650 či 700 MB. Zkrátka Creator už nedělá rozdíly mezi rozdílnými technologiemi, ale bere cédečka i dévédéčka jako stejná média s různými kapacitami.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je kapacita počítaná pro dévédéčko; když vyměníte
médium za 700MB CD, kapacita se ihned změní.

Novinkou je také možnost přepínat mezi projekty (hudební cédečko, datový disk, MP3 cédéčko apod.) přímo nad oknem s layoutem, nemusíte kvůli tomu chodit do menu jako dříve. Podle předběžného zkoumání jsem na více rozdílů nenarazil, podobný je i Label Creator pro vytváření potisků na obaly cédeček.

Kopírujeme...

Nový Creator nebyl ochuzen ani o program pro kopírován cédéček a dévédéček, Disc Copier. Jeho funkce zůstaly oproti předchozí verzi prakticky stejné, jen se změnil vzhled samotné aplikace. Cédečka i dévédéčka můžete kopírovat za letu, pokud máte dvě mechaniky, případně s mezikopií na disku, pokud máte mechaniku jen jednu. Kopírování DVD video zvládne program bez problémů, jen musíte počítat s tím, že pouze jednovrstvé, tedy DVD-5, s devítkou si zatím program neporadí. Pokud chcete kopírovat (zálohovat) filmy na dvouvrstvém dévédéčku, můžete použít program DVDXCopy, o kterém jsem na Živě psal nedávno.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní dialog programu a rozšířená dialog programu.
Zvolte zdrojovou a cílovou mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek
Právě se načítá DVD film

Klepněte pro větší obrázek
Vložte prázdné médium po vyjmutí zdrojového disku.

Klepněte pro větší obrázek
Vloženo prázdné dévédéčko, může se pálit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dévédéčko se chystá k pálení. --- A už to jede.

Zkoušel jsem kopírovat zatím jen jeden film, Adéla ještě nevečeřela, který po zkopírování na médium DVD+RW (Sony) na mechanice Sony DRU-500A šel přehrávat bez problému ve stolním DVD. Zádrhel ale nastal, když jsem ho chtěl zkusit spustit v PowerDVD v počítači, kde bylo dévédéčko zkopírováno; program ohlásil chybu „Disk nelze přečíst“. Přitom Windows Media Player jej přehrál v pohodě. V jiném počítači s DVD mechanikou šlo přitom přehrát i v PowerDVD. Pravděpodobně se ale jedná jen o nějakou anomálii.

Klepněte pro větší obrázek
Divné...

Vytvořte si vlastní film na DVD

Novinkou je program DVD Builder, který je velmi jednoduchým nástrojem pro vytváření vlastních video dévédéček. Program má velmi jednoduché uživatelské prostředí – videa můžete nahrávat přímo z kamery nebo televize, přidávat snímky s foťáku nebo importovat videosoubory a obrázky z pevného disku. V levém okně je náhled na prohlížený obrázek či film, vpravo pak struktura dévédéčka. Není problém se také podívat, jak bude vypadat dévédéčko po vypálení v přehrávači.

Klepněte pro větší obrázek Základní okno programu

Klepněte pro větší obrázek
Import videa z disku

Program má sice dost možností, ale z nějakého, mně zatím neznámého důvodu, se mi nepodařilo výsledný projekt vypálit. Ne, že by nastala nějaká chyba při pálení, ale zkrátka chybí příkaz pro tuto akci; pokud už máte šestku Creatora, budu rád, když mi v mém tápání pomůžete. Vzhledem k tomu, že by program mohl být zajímavý pro začínající tvůrce filmových DVD, určitě se s ním seznámím blíže - a možná si přečtu i manuál ;-)

Kapitoly článku

Témata článku: Video, DVD, Windows, Str, Label, Vypalovací program, Classic, Salamander, Andy, Klasické okno, Rozdílná velikost, Creator, Fotka, Začínající tvůrce, Drop, Preview, Hudba, Stejný tvůrce


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11