Stručná historie operačního systému IBM OS/2

Ačkoliv po mediálním humbuku, který se strhl uprostřed tohoto týdne, tiskový mluvčí popřel, že končí veškerá podpora uživatelů systému, IBM definitivně končí s vývojem svého operačního systému a dá se očekávat, že i tato podpora jednou dojde konce. Ostatně i samotná historie celého operačního systému je poměrně pohnutá.
Společnost IBM dělá s konečnou platností tečku za operačním systémem, jehož kořeny sahají až ke kolébce novodobých osobních počítačů. Systém OS/2, či dříve jeho předchůdce DOS, stál nejenom u zrodu „pravých“ PC, ale také u startu jedné z největších a nejbohatších společností dneška – Microsoftu. Vždy však zůstal pouze v pozadí a jeho existenci mnoho uživatelů osobních počítačů nikdy nezaregistrovalo. Tento článek je malou ukázkou z historie systému, který se kdysi mohl stát tím jediným.

Vše začalo v roce 1981

Společnost IBM uváděla na trh svůj osobní počítač IBM PC. Kvůli neúprosným časovým termínům bylo potřeba rychle sehnat operační systém, který by počítač obsluhoval. IBM nejprve sáhla po systému CP/M, jenž byl v tehdejší době velmi oblíbený. Jednání s jeho výrobcem, firmou Digital Research, však zkrachovala (dodnes není zcela jasné proč) a ohromnou zakázku tak získal Bill Gates. Ten systém koupil od společnosti (spíše jednoho člověka) Seattle Computer za asi 20 tisíc dolarů a obratem prodal do IBM. Systém od Microsoftu byl v počítačích IBM nazván PC-DOS, u ostatních výrobců to byl známý MS-DOS. Systém IBM PC okamžitě zaznamenal obrovský úspěch a spolu s ním se svezl i Microsoft. Ačkoliv byly tehdy na trhu dostupné ještě dva operační systémy: UCSB P-System (University of Southern California at Berkely Pseudo code System) za 550 USD a už zmíněný CP/M za 450 USD, zákazníky nakonec přesvědčila cena 40 USD, se kterou přišel MS-DOS.

Rok 1984

Možnosti stávajícího systému MS-DOS se začaly jevit jako velmi nedostačující. Hlavním problémem byl neexistující multitasking (podpora běhu více programů najednou) a tak začal Microsoft spolu s IBM spolupracovat na novém operačním systému - IBM OS/2. I když Gates nejdříve IBM od myšlenky spustit takový systém na procesorech 80286 odrazoval a chtěl čekat až na 80386, IBM se řídila vnitropodnikovou směrnicí z roku 1956, která říká, že společnost musí dodržet sliby dané zákazníkům "za každou cenu". A IBM přece nový systém slíbila… Obě firmy tedy společně vyvíjely OS/2 a zároveň každá zvlášť pracovala na vlastním produktu. U Microsoftu to byla první verze Windows, IBM programovala add-on pro DOS, jenž měl umožnit multitasking v textovém módu - Top View.

Rok 1987 OS/2 1.0 (kódové označení: CP/DOS)

První verze systému OS/2 přišla v prosinci 87. Minimální požadavky: procesor 80286 a 1,5 MB RAM. Systém stále fungoval v textovém prostředí, souborový systém FAT podporoval max. 32 MB HDD. Na obrazovce sice směl najednou běžet pouze jediný program, další programy (vč. DOS aplikací) však mohly pracovat v pozadí.

Rok 1988 OS/2 1.1 (kódové označení: Trimaran)

Už o rok později IBM vypouští systém OS/2 1.10 SE (Standard Edition) s grafickým uživatelským prostředím (GUI - Graphical User Interface) nazvaným Presentation Manager (PM). Podpora disků byla rozšířena za kapacitu 32 MB (teoreticky až 2GB). Bez zajímavosti není to, že PM s kódovým označením Winthorn se měl původně jmenovat Windows, nakonec to díky protestům programátorů neprošlo. S názvy systému a aplikací byl ve verzích 1.x vůbec problém, skoro vše se zde totiž jmenovalo "Něco Manager" a i samotný OS/2 měl původně toto označení získat.

Rok 1989 OS/2 1.2 (kódové označení: Sloop)

Systém nyní obsahuje podporu dual boot (možnost výběru jaký OS bude zaveden - DOS, OS/2) a nový souborový systém HPFS (High Performance File System), jenž měl (opět pouze teoreticky) podporovat pevné disky až do velikosti 64 GB. Součástí je také velmi výkonný programovací jazyk REXX, který se hodí jak na psaní rychlých - odfláknutých prográmků, tak i k vytvoření velkých, sofistikovaných aplikací.

V tomto roce byla také uvedena verze OS/2 1.10 EE (Extended Edition), která obsahuje Database Manager a Communications Manager.

Rok 1990

Dochází k rozkolu mezi MS a IBM. Microsoft sice pokračuje ve spolupráci na vývoji OS/2, nicméně jeho Windows mu připadá daleko výnosnější. Ke konci roku už obě firmy nemohou nalézt společnou řeč a tak se rozcházejí. Gatesova firma mění název systému OS/2 V3 na Windows NT a jde vlastní cestou.

Rok 1991 OS/2 1.3 (kódové označení: Cutter)

Převážná většina kódu nového systému je napsána IBM. Tato verze je menší, rychlejší a stabilnější než předchozí. Systém obsahuje více ovladačů k zařízením, ale stále jich není dost. Tiskový manažer byl kompletně přepsán a zjednodušila se i instalace součástí. REXX vyšel ve verzi SE, do HPFS byl přidán Lazy Write a ovladače grafiky dovolují rozlišení až 1024x768. Zajímavé je to, že IBM vytváří podporu Adobe Type I type písma, a to jen krátce po tom, co MS uvádí své TrueType fonty.

Rok 1992 OS/2 2 (kódové označení: Cruiser)

První 32bitový OS s minimálními požadavky 80386 a 4MB RAM. Virtual DOS Machines (VDMs) a licencovaný MS Windows 3.1 (nazvaný Win-OS/2) dovolují OS dvojce provozovat programy DOS a Windows. Přidán System Object Model (SOM) a WorkPlace Shell (Object Oriented User Interface). Podle mnohých IBM dosáhla významné mety: vytvořila lepší DOS než DOS a lepší Windows než Windows.

Rok 1993 OS/2 2.1 (kódové označení: Borg)

Obsahuje plně 32bitový GRaphics Engine (GRE), podporu TrueType fontů pro Win-OS2 session, Multimedia Presentation Manager (MMPM/2), PCMCIA podporu pro notebooky a více ovladačů CD-ROM a SCSI. Pozdější verze dovolují osadit základní desku více procesory. IBM nabízí všem uživatelům Windows OS dvojku za sníženou cenu. Ta nese kódové označení Ferengi. Podle mnohých to mělo být spíše naopak, protože tato "Win" verze systém od Microsoftu doslova "asimilovala".

Rok 1994 OS/2 Warp 3

V říjnu byla představena verze, která dostala do názvu slůvko Warp. To mělo u uživatelů, kterými jsou (alespoň podle marketingu IBM) hlavně příznivci Star Treku, evokovat pocit největší rychlosti. Kromě toho je již systém plně 32bitový, rychlejší a stabilnější. Přichází podpora TCP/IP a Internetu (The Internet Access Kit poskytuje kompletní balíček pro snadný přístup). IBM balí k systému i CD-ROM s uživatelskými programy jako textový a tabulkový procesor nebo databáze.

V roce 1995 vzniká verze Connect, která je určena k práci v sítích a o rok později verze Server.

Rok 1996 OS/2 Warp 4 (kódové označení: Merlin)

V tomto roce přinesla OS dvojka velký slib. Počítač měl být ovládán hlasem. Pravdou je, že se to, podle názoru mnoha uživatelů, příliš nepovedlo. Systém podporoval Javu a kompletní síťové připojení (LAN Server, Warp Server, Windows NT Server, Novell Netware, Netware Directory Services, PCLAN Program, IPX-SPX, LANtastic pro DOS a OS/2, Warp Connect, Windows NT Workstation, Windows 95, TCP/IP, DHCP, DDNS, FTP, TFTP, Telnet, SMTP, and SNMP, SNA, NetBIOS... Vylepšeno bylo uživatelské prostředí. Běželo Open GL a Plag and Play. Pro nové uživatele přidána "inteligentní" nápověda. Remote Access Services umožňují přístup k síti pokud jste mimo kancelář nebo na cestách. OS/2 Warp 4 byl už systém opravdu se vším všudy, jenž se snažil (a mohl) konkurovat úspěšnějším Windows 95.

Rok 1999 a dál

V roce 1999 se ještě objevila nová verze systému OS/2 Warp Server for E-business, což byla prozatím poslední verze OS dvojky od IBM. V roce 2001 už bylo jasné, že se už žádné nové OS/2 nedočkáme. IBM také stáhla dosud bezplatnou podporu uživatelů a nabídla servis formou předplatného. Letos pak firma zastavila veškerou podporu některých produktů OS/2, což mělo za následek spekulace o tom, že projekt, který vlastně započal novou éru osobních počítačů, s konečnou platností odchází na věčnost. Tiskový mluvčí IBM následně tyto zprávy popřel, ale zároveň ani nepotvrdil, že by se společnost v budoucnu k vývoji a distribuci OS/2 vrátila. Pravděpodobnější verze je však ta, že IBM chtěla zavřít víko od rakve systému potichu. Následný humbuk a nevole některých (hlavně firemních) zákazníků způsobila, že IBM nechá systém umírat ještě nějakou dobu.

Končí tak projekt, jenž kdysi psal dějiny. Těžko teď posoudit, proč nebyl úspěšný a nikdy nedokázal překonat systémy společnosti Microsoft, která se ostatně na jeho zrodu velkou měrou podílela a část jejích stěžejních produktů stojí právě na OS/2. Možná se to nakonec podaří novému operačnímu systému eComStation, který se hodlá stát nástupcem OS dvojky. Čas ukáže jak se tato nová rybka popere se štikou jménem Microsoft. Troufám si však odhadnout, že pouze dobrý rodokmen k takovému souboji nestačí.

Diskuze (54) Další článek: Koupí Microsoft firmu Borland?

Témata článku: Microsoft, Windows, IBM, Novodobá historie, Uživatelský program, California, Cruiser, Pseudo, Kódové označení, Opera, Trek, Star Trek, Nejbohatší společnost, Textové prostředí, Systém, Digital Research, Multitasking, I/O, Interface, Remote Access, Merlin, Ohromná obrazovka, Nový rok, Označení, Str


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor