Strom zasazený do praxe

WinStrom pražské firmy Prodiss je účetní systém určený pro menší a střední firmy, jak „šlape“ při plném nasazení jsme se zeptali ve dvou nezávislých firmách, které ho využívají.
Robert Holubec: WinStrom pražské firmy Prodiss je účetní systém určený pro menší a střední firmy, má 32bitovou architekturu a je schopen zajistit kvalitní zpracování účetní problematiky v prostředí Windows 95/98 a NT s využitím všech předností tohoto grafického prostředí. V Computeru 13–14/99 (str. 70) jsme přinesli recenzi tohoto ekonomického systému WinStrom. Jak „šlape“ při plném nasazení jsme se zeptali ve dvou nezávislých firmách, které ho využívají.

Účetní firma se 20 zákazníky
Firma ADPRA se zabývá poskytováním komplexních služeb klientům, a to od právních přes účetní až po audit. Na několik otázek odpověděla ředitelka firmy paní Hana Kovalíková.

Computer: Jak využíváte WinStrom?

Hana Kovalíková: Zpracováváme účetnictví přibližně 20 firmám a současně máme klienty, kteří si zpracovávají účetnictví sami a my formou dohledů účetnictví zkontrolujeme a případně opravíme. V tomto programu zpracováváme účetnictví firmám všech typů – společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, nadaci, nadačním fondům. Jsou to nejen obchodní společnosti, ale také výrobní společnosti, firmy české i firmy se zahraniční účastí, stálé provozovny.

Computer: V jakém rozsahu WinStrom používáte?

Hana Kovalíková: Využíváme veškeré moduly. Počet zpracovaných dokladů je různý, pohybuje se od 50 do cca 1 000 dokladů za měsíc.

Computer: Jak náročné je zpracování mezd?

Hana Kovalíková: Vedle finančního účetnictví zpracováváme také mzdové účetnictví, a to jak pro malé tak i pro velké organizace. Kompletní zpracování mezd včetně členění na zakázky (jedna mzda se člení také na 8 zakázek) pro firmu, která má cca 110 zaměstnanců trvá i s kontrolou maximálně 2 dny. Zaúčtování se provádí automaticky převodem do účetnictví.

Computer: Jaká byla kritéria na výběr účetního programu?

Hana Kovalíková: Než jsme si vybrali vhodný program, účetnictví jsme zpracovávali ručně. Tento program splňoval naše požadavky např. velice jednoduchá obsluha, přehlednost, možnost používání jen určitých modulů, velice rychlé zaučení s tímto programem. WinStrom používáme pro vedení účetnictví nejen vlastní firmy, ale také všech našich klientů. Za jednu z velkých předností tohoto programu považuji to, že autoři velice rychle reagují nejen na legislativní změny, ale také na požadavky uživatelů.

Computer: Jaké jsou hlavní přednosti vaší volby?

Hana Kovalíková: Účetní program, který jsme si vybrali, je velice vhodný právě do účetních firem, kde se často mění účetní. Pracovat s tímto programem se nová účetní naučí během jednoho týdne. V tomto programu mohou zpracovávat účetnictví i podnikatelé, kteří podvojné účetnictví neznají, protože je zde možnost různých předvoleb. Stačí pak pouze, aby odborník zkontroloval zaúčtované operace, případné chyby opravil, provedl uzávěrky a tak účetnictví dopracoval. Tento program tedy velice dobře mohou používat také podnikatelé – fyzické osoby, které přechází na podvojné účetnictví anebo na ně podle připravovaných změn budou muset přejít. Další výhodou tohoto programu je možnost pouze částečného zpracování účetnictví v účetní firmě. Protože je to modulový program, je možné, aby ve firmách například vystavovali faktury, evidovali přijaté faktury, pokladnu i banku např. pomocí pouze jedné předkontace. Pomocí přenosu dat se toto „předpracované účetnictví“ přenese k účetní firmě, ta účetnictví dopracuje a takto dopracované účetnictví opět nahraje svému klientovi.

Obchodní firma dovážející potraviny
O zkušenostech s programem WinStrom nám pověděl také Jaroslav Liška, zástupce společnosti STAR FOODS BOHEMIA, která se zabývá dovozem a distribucí potravin.

Computer: Odkdy používáte WinStrom a proč?

Jaroslav Liška: Společnost používá WinStrom od roku 1998 a navázala tak na program PC-STROM, který používá od začátku existence firmy, tedy od roku 1994.

Computer: Na čem vám WinStrom běží?

Jaroslav Liška: Ve skladu máme Windows NT server a tři stanice s Windows 95. V centrále společnosti potom pět počítačů s Windows 95. Procesory ve všech počítačích jsou minimálně Pentia.

Computer: Jak spolu komunikuje centrála a sklad?

Jaroslav Liška: Pro přenos dat je využita služba RAS (Remote Access Server) serveru Microsoft Windows NT, která zajišťuje bezpečnou a autorizovanou komunikaci mezi účetní centrálou a hlavním skladem. Četnost přenosů: dvakrát týdně se do centrály přenášejí faktury, skladové položky, adresy, ceníky atd. Do skladu se přenášejí úhrady faktur. Pro selekci přenášených dat se používá modul Distribuce dat.

Computer: Jaký je tedy objem zpracovávaných dat a které moduly programu využíváte?

Jaroslav Liška: Počet dokladů (skladových výdejek a příjemek, faktur) bývá okolo 1 000 měsíčně, počet skladových (ceníkových) položek 80–100, průměrný počet položek na faktuře 15–20.

Využíváme všechny moduly, tedy například i komunikaci s bankou, konkrétně převod do software IPB Homebanking, dále export dat a vytváření samostatných přehledů. Nad účetními daty WinStromu používáme i program Finanční analýza, který pomáhá při rozhodování.

Za Computer se ptal Robert Holubec

Diskuze (5) Další článek: Máte klávesnici Microsoftu? Nahrejte si aktualizaci ovladačů

Témata článku: Windows, Bohemia, Samostatná recenze, Hlavní přednost, Praxe, Kompletní zpracování, Běžná praxe, Str, Obchodní firma, Computer, Sklad, Nezávislý audit, Hana, Centrála, Nadační fondFanoušci oživili multiplayer závodů Motorstorm. Možná přibydou i další hry

Fanoušci oživili multiplayer závodů Motorstorm. Možná přibydou i další hry

Kultovní závodní arkáda pro Playstation 3 dostává druhý dech.

Michal Maliarov
ZávodníPS3
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
První Quake dostal remaster s původní hudbou. Zahrát si ho můžete na PC i konzolích

První Quake dostal remaster s původní hudbou. Zahrát si ho můžete na PC i konzolích

Oznámení revitalizované verze Quakea nás sice má podle úniku z minulého týdne čekat až zítra, ale už na začátek Quakeconu si Bethesda připravila malý dárek.

Martin Nahodil
QuakeOznámení