StrokeIt: myší gesta pro každého

Líbí se vám myší gesta (mouse gestures) v Opeře nebo Mozille? Proč je nepoužívat v libovolném jiném programu? Zvlášť když je to úplně zadarmo? Pokud zatím netušíte, o čem je řeč, o to více budete potěšeni.
Prográmek StrokeIt bych bez okolků zařadil do zlatého fondu programů, splňuje totiž základní vlastnosti skvělého programu. Je malý, zdarma, dělá jen jednu věc, ale za to velmi dobře.

Samotný instalační soubor má jen 120 kB a tak jej máte v počítači co by dup. Ihned po spuštění jej můžete bez nastavování používat. Stačí podržet pravé tlačítko myši a nakreslit na obrazovce obrázek, StrokeIt má přednastavené volby pro všechny aplikace obecně i pro jednotlivé oblíbené programy. Třeba v Internet Exploreru čárka vlevo znamená Zpět, čárka vpravo znamená Vpřed. Ve všech aplikacích spustí nakreslené W výchozí prohlížeč, C zavře aplikaci, N otevře nový dokument. Gesto nakreslené myší může posílat do aplikace nejen klávesové zkratky, lze je využít například k přehrání zvuku, otevření okna s novou e-mailovou zprávou a podobně. Gesta se pro lepší názornost vykreslují průběžně na obrazovku, vidíte tedy, co jste nakreslili.

Ukázka předdefinovaných gest myší, je jich podstatně více. Při psaní není nutné být zrovna přesný, rozpoznávání je docela robustní.

Pokud nemá aplikace vlastní nastavení, využijí se ta obecná, pokud chcete upravit své vlastní aplikace není ale nic jednoduššího, než si to prostě přidat. Aplikace může být identifikována třídou, názvem okna nebo jménem souboru, nemusíte přitom nic vypisovat a hledat třeba název třídy, stačí přetáhnout zaměřovací terčík na požadovanou aplikaci a vše se doplní samo. Pak si vyberete gesto a přiřadíte mu akci.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si vymyslíte nové gesto, nebo jen malujete písmenka jinak, než program očekává, můžete jej naučit na vlastní gesta. Ke cti programu ale patří, že k učení nebudete muset sáhnout příliš často. Postup pro kreslení symbolů je uveden na webu. Předdefinovány nejsou například číslice, můžete si to udělat sami, upřímně se ale dostanete spíše do kolizí s písmeny, například 5 proti S, 6 proti G a podobně.

Program není zatím nabízen v české verzi, všechny texty jsou ale uloženy v textových souborech a stejně tak je na webu online nástroj pro překlad, přeložení do češtiny je tak záležitostí několika desítek minut vašeho času. Svůj překlad pak můžete odeslat autorovi a rozšířit tak počet lokalizovaných verzí.

Samotný program je nabízen zcela zdarma pro soukromé osoby a neziskové organizace. Autor se ale nijak nebrání případné finanční odměně. Pro firmy je to za 10 dolarů.

StrokeIt je prostě bezva a mohu jej jen doporučit. Je to prudce návykové a brzy si jej oblíbíte.

Diskuze (15) Další článek: Computer 9/03

Témata článku: Internet, Myši, Základní gesto


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75