Střípky z Invexu: Konečně osobní počítače od HP a multimediální Pavilion

Na Invexu se objevila spousta zajímavostí. Společnost Hewlett Packard představila novou reklamní kampaň, které vévodí slogan „Počítač je konečně osobní“. Co ji vedlo k této myšlence? Na českém, slovenském a polském trhu se nově objeví multimediální notebooky HP Pavilion. Co je na nich zvláštního? Například dálkové ovládání či přehrávání multimédií bez nutnosti startovat operační systém.

Cílem kampaně, jejíž styl je hravý a odlehčený, je přesvědčit uživatele, že se počítače nemusí bát, neboť jeho používání je jednoduché a intuitivní. Hlavním motivem celé kampaně je lidská ruka, která má symbolizovat lidský přístup.

Počítače se chtě nechtě stávají součástí osobního života – maily vytlačují dopisy, historie v komunikátorech si přesně pamatuje, kdy, s kým a o čem jste se bavili, snímky z digitálních fotoaparátů nahrazují fotografie, a z počítače se stává deník, fotoalbum či videoarchiv. S odstupem času po útocích na World Trade Center Hewlett Packard zjistil, že počítače a notebooky jsou záležitostí osobnější než kdykoliv předtím - mnozí lidé uchovávají vzpomínky na své blízké v elektronické podobě ve stavu, v jakém byly v době oné tragické události.

Pro lidi, kteří počítač používají pravidelně a často, je počítač také víc než jen prostředkem k práci, mapuje jejich životní příběh, navíc ve srovnání se zápisky do deníčku docela nenásilnou formou. Dnešní počítače je tedy možné oprávněně označit za osobní.

Nová kampaň, na které Hewlett Packard spolupracuje s Intelem, běžící od minulého týdne, byla na Invexu vidět na každém kroku. Počínaje velkými obrazovkami s reklamními šoty za branou výstaviště mezi pavilony, přes stylově oděné hostesky s nenechavýma rukama na prsou...

Klepněte pro větší obrázek

od reklamních letáčků až po velké tlapy, které byly k vidění na stánku Hewlett Packard.

Klepněte pro větší obrázek

Internetovou obdobu kampaně včetně ukázky televizního spotu, který útočí na city diváka, a spoustu šotů se (spíše v zahraničí) známými osobnostmi najdete na adrese www.hp.cz/osobni, spoty pak pod kolonkou show room.

Celou atmosféru kampaňe dotváří kniha známého kreslíře a karikaturisty Vladimíra Jiránka se stejným názvem „Počítač je konečně osobní“, kterou vydává HP.

Klepněte pro větší obrázek

V ní se autor dívá na počítač, internet a informační technologie vůbec očima člověka tímto oborem víceméně nepostiženého a nutí člověka zamyslet se nad tím, zda májí informační technologie sloužit člověku, nebo člověk jim.

 

Klepněte pro větší obrázek
 

Snahu společnosti Hewlett Packard o „polidštění“ počítačů ocenili i pořadatelé Invexu / Digitexu Křišťálovým diskem pro zábavní notebook HP Pavilion dv6100.

Klepněte pro větší obrázek

Notebooky Pavilion jsou v České republice, Polsku a na Slovensku novinkou. V zahraničí jde o oblíbený model – je totiž v několika věcech výjimečný. Čeho si všimnete už na první pohled je design. Vzhled Pavilionů se od běžných notebooků liší především povrchovou úpravou. Kryt notebooků je vyroben speciální technologií HP Imprint, jejíž obdobu známe z pestrobarevných mobilních telefonů. U představených Pavilionů má však hladký povrch s dlouhou trvanlivostí, lepší odolností proti poškrábání a jemným vzorem, velmi decentní podobu.

Klepněte pro větší obrázek

Tím, co dělá z notebooků Pavilion uživatelsky příjemný počítač, je bezesporu vestavěný multimediální přehrávač HP Quickplay 2.1. Díky němu může uživatel sledovat filmy na DVD, poslouchat hudbu, prohlížet si obrázky a fotografie či videa, aniž by k tomu potřeboval spouštět Windows. Náběh celého přehrávače trvá i při načítání z disku pár vteřin. Zjednodušené, uživatelsky přívětivé rozhraní, zpřístupní multimediální funkce i lidem, kteří o nějaké Windows nikdy nezavadili, nebo mají ze „složitého“ operačního systému obavu, ale i lidem, kteří počítači žijí, usnadní život.

Klepněte pro větší obrázek

Označení „multimediální“ notebook obvykle znamená, že přístroj zvládne nějak přehrávat zvuk přes vestavěné reproduktory, má televizní výstup a často je vybaven vestavěnou webkamerou a mikrofonem. Paviliony mají v tomto směru přece jen něco navíc. Dálkový ovladač v běžném příslušenství k notebookům najdete málokdy. Také digitální audiovýstup vedle konektoru pro sluchátka není u notebooků běžná záležitost. Zaměření na multimédia dokresluje širokoúhlý displej, dnes už běžná DVD±RW mechanika, či volitelná webová kamera a čtečka pěti formátů paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek

Podsvícená multimediální tlačítka jsou tak trochu virtuální - fungují totiž obdobně jako touchpad.

Klepněte pro větší obrázek

Další drobností, která má uživatelům usnadnit život, je speciální konektor Expansion port 3, kterým lze notebook připojit jedním kabelem k dokovací stanici, ať už kvůli zálohování dat, či pro jednoduché připojení všech periferí.

Notebooky Pavilion se u nás budou dodávat s procesory Intel Celeron 420, Intel Core Duo Mobile 2050 a 2250 a Core 2 Duo Mobile 5500. 15,4" displej s rozlišením 1280×800 bodů a technologií BrightView (což je vznešenější název pro to, co známe u ostatních výrobců pod jinými názvy, tedy lesklý displej s antireflexní vrstvou). Notebooky mohou mít grafickou kartu GeForce Go 7400 nebo integrovanou grafiku Intel GMA 950 (součást čipové sady Intel 945GM).

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vás zajímají konkrétní specifikace jednotlivých modelů, doporučuji navštívit české stránky výrobce.

Hewlett Packard, jak se zdá i u nás, rozjel kampaň ve velkém stylu. Uvidíme, nakolik se slogan „Počítač je konečně osobní“ dostane do podvědomí lidí,  kolik z nich si jej bude spojovat právě s touto společností, a pro kolik z nich se díky této a podobným kampaním stane počítač přátelštějším přístrojem.

Diskuze (14) Další článek: Google bude své sídlo napájet solární energií

Témata článku: Notebooky, Windows, Hewlett Packard (HP), Multimédia, Invex, Fotoalba, TomTom Go, Spot, HP, Elektronická sluchátka, Lidská ruka, Běžná záležitost, Jednoduché připojení, Velká odolnost, Multimediální, Multimediální centra, Duo Mobil, Přívětivé rozhraní, HP Pavilion, Room, Televizní sluchátka, Hladký povrch, Běžný notebook, World Trade Center, Dokovací konektor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů