Střípky z Invexu 2008

Letošní veletrhy Invex, Digitex a Interkamera se přehouply do své druhé poloviny a brány Invexu se dnes otvírají i běžným návštěvníkům. Prošli jsme veletrhy za vás – kde stojí za to se zastavit?

Do Brna po roce opět přicestoval Invex, ačkoliv zlí jazykové předvídali jeho pád již před několika lety. V řadě již osmnáctý ročník nejznámějšího českého IT veletrhu si vzal na pomoc také spotřebitelský Digitex a Interkameru a jak už bývá zvykem, v prvních dvou dnech se soustředil především na odbornou klientelu.

Ve středu a čtvrtek se však již pavilony Invexu a Digitexu otevřou na celý den každému za přijatelnou cenu 150 Kč. Jak jste si již na Živě.cz mohli přečíst, Invex se skutečně proměnil a i Digitex se nyní pomalu orientuje především na kvalifikované přednášky pro každého návštěvníka. Pokud tedy zavítáte do pavilonu B, kde Digitex společně s herním pavilonem C sídlí, najdete tu tři velká pódia včetně CPress Show, kde již od pondělního dopoledne probíhá každý den přednáškový maraton redaktorů časopisů a webů rodiny CPress Media.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Digitex v pavilonu B a CPress Show

Hned v pondělí jste se na Živě.cz mohli podívat na bleskový průlet Invexem z perspektivy Tomáše Holčíka, který celý Digitex oběhl se zapnutou kamerou, dneska vám pro změnu nabídnu perspektivu svou s digitálním fotoaparátem v rukou.

Síťové HD přehrávače od Umaxu

Poblíž naší expozice narazíte na rohový stánek se sítovými multimediálními přehrávači od Umaxu. Prakticky všechny kousky se už objevily na Živě.cz ve formě bleskovky nebo tiskové zprávy, na Digitexu si je ale můžete skutečně „ošahat“, vyzkoušet a k dispozici budete mít i odborný výklad.

Osobně mě zaujalo především gigabitové síťové NAS úložiště TS-509 Pro taiwanského výrobce QNAP Systems. Černou krabici můžete vyzbrojit pěticí 3,5“ SATA disků o maximální souhrnné kapacitě 5 TB, o které se bude starat 1,6GHz Celeron, 1 GB RAM a Linux, který můžete dále rozšiřovat o nové funkce pomocí systému QPKG. TS-509 ale není jen „hloupý souborový server“, nabízí totiž i webový server Apache s PHP, MySQL databázi, integrovaný redakční systém Joomla! a marketingově vděčný Bittorent klient, který bude zvesela stahovat cenné gigabajty i během vašeho spánku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pětidiskové síťové úložiště TS-509 Pro s webovým i databázovým serverem

Pakliže po domácím nebo firemním NAS serveru netoužíte, budete si moci v praxi vyzkoušet také mnohem populárnější síťové multimediální přehrávače s podporou HD videa. Na stánku najdete třeba Umax eGreat „Network Media Tank“, který buď vyzbrojíte vlastním diskem, nebo jej připojíte do běžného ethernetu a volitelně i WiFi „N“ sítě. eGreat přehraje prakticky cokoliv počínaje MPEG-1 a konče Matroškou a AVCHD. Pomocí komponentního a kompozitního výstupu propojíte přehrávač i se starší televizí, samozřejmě ale nechybí ani HDMI rozhraní.

Na stánku toho ale najdete mnohem více, za zmínku stojí třeba ještě dvojice „multikodekových“ přehrávačů řady IAMM. Zatímco první můžete osadit 3,5“ SATA diskem, toho druhého skutečně strčíte do kapsy, pojme totiž až 500GB 2,5“ SATA disk. Více se o něm dočtete na webu AVmania.cz.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehrávače Umax eGreat a IAMM

„City light“ s Windows XP

Jen o pár metrů dál jsem narazil na expozici reklamních panelů Diboss. Na první pohled vypadají jako městské „city light“ reklamy, ve skutečnosti se ale jedná o LCD obrazovky značky Samsung o velikosti až 82“ s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, i když na Digitexu najdete pouze exempláře s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Každý z panelů je vyzbrojen operačním systémem Windows XP SP2 a ten nejlepší panel ovládá dvoujádrový Intel E6300 a Nvidia 7600GT. Panel má i své úložiště o kapacitě 80 – 160 GB. Prezentaci dostanete do Diboss Signboardu pomocí USB, klasického ethernetu a volitelně je k dispozici i WiFi.

Klepněte pro větší obrázek
Dočkáme se reklamních billboardů s Windows XP?

Diboss Signboard je tu především od toho, aby zobrazoval digitální plakát. Podobná reklama ale získává zcela nový rozměr, pakliže uvážíte, že každý z panelů můžete po síti spravovat vzdáleně a ze své kanceláře třeba v Praze tak máte možnost jediným kliknutím myši nastavit na každém ze svých „city lightů“ rozesetých po celém světě jeden jediný digitální plakát nebo prezentaci.

Největší LCD televizor na světě

U dalšího stánku celý den postával hlouček zvědavců, v přítmí iluze obývacího pokoje se totiž skvěl největší LCD televizor značky Sharp s neskutečnou úhlopříčkou 108“. Byla to jeho česká premiéra, v pondělí jej totiž na Digitexu slavnostně uvedl Yoshitaka Tamura, ředitel Sharp Electronics pro střední a východní Evropu. První model si záhy našel svého kupce, pakliže si jej ale budete chtít společně s reproduktory a příslušenstvím pořídit i vy, připravte si 7 000 000 korun. Jen doplním, že obrazovka s úhlopříčkou 278 centimetrů nabízí Full HD rozlišení, váží 195 kilogramů a k životu potřebuje 1 130 W. Více si o obřím LCD televizoru můžete přečíst na AVmanii.

Klepněte pro větší obrázek
Největší LCD televizor na trhu

Pakliže o podobné investici neuvažujete a našli jste zalíbení ve strategických počítačových hrách, najdete poblíž i stánek se herními legendami jako Age of Empires či Warcraft. Oba herní tituly se zbavily přívěšku „počítačová zábava“, jsou totiž k dispozici i v podobě deskových her, které oceníte ve chvíli výpadku elektrické sítě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Momentky z Digitexu: rozdělaný FSC Scaleo Home Server, deskový Age of Empires a SwordM od Thermaltaku

Výborné SmartMaps mapy pro PDA

Hlavní pavilon Digitexu toho nabízí mnohem více, já se však přesunul do zadní části, kde se usídlila konference GPS Show a prodejci satelitních navigací. Největší stánek tu má asi TomTom, vedle něho se ale krčí nepoměrně menší expozice PLANStudia, které má na svědomí výborné rastrové mapy SmartMaps s podporou autonavigace pro běžný počítač i pro kapesní zařízení s Windows Mobile/CE a Symbian S60. Pakliže vám doma stejně jako mně padá prach na již stařičkou edici rastrových map Geobáze, aplikacím SmartMaps Locator a Navigator propadnete velmi rychle.

Digitex dále pokračuje v pavilonu C, který se soustředí především na herní technologie a výkon, já však dal přednost sousednímu pavilonu D, ve kterém se na čtyři dny usídlil veletrh Interkamera.

Zoner Photo Studio 11

Hlavním tahounem je zde rozhodně Zoner, který má v pavilonu D největší expozici v čele se svým novým prohlížečem a editorem Zoner Photo Studio 11, který si zde můžete rovnou pořídit. Pakliže si sebou přinesete fotoaparát, určitě oceníte také provizorní studio s modelkou. O „dobré světlo“ se nakonec postará všudypřítomná osvětlovací technika, kterou si můžete vyzkoušet.

Digitex a Interkamera je tedy za námi, hurá na skutečný Invex, který se letošní rok spokojil s pavilonem V. Pakliže byl Digitex především o spotřebních technologiích, pak ten skutečný Invex se stále více soustředí na firemní klientelu. Vedle nepřeberného množství dodavatelů nejrůznějších informačních systémů, B2B a podnikových bezpečnostních a síťových řešení tu ale najdete i rozsáhlý stánek Esetu, dodavatele bezpečnostního softwaru pro firmy i domácnosti, a expozici produktů z rodiny Acronis v čele s výborným zálohovacím softwarem True Image Home. Ten se dočkal nové verze 2009, původní True Image Home 11 si tedy můžete na Invexu pořídit za velmi příjemných 400 korun (běžně k dispozici za 1 099 Kč). S distributory produktů Acronis se zítra setkáme a přineseme vám bližší informace, co je nového nejen v True Image Home 2009.

Na Invexu ale najdete i mnoho zajímavých drobností. V pondělí jste tak mohli vidět třeba prezentaci RFID navigace pro nevidomé. Čtečka je v tomto případě umístěná na konci speciálně upravené bílé hole a RFID čidla se nachází na podlaze typicky v budovách, kde nelze použít GPS signál. Hole informaci přečte a předá ji dál do PDA nebo chytrého mobilního telefonu, který s pomocí screenreaderu přečte informaci o poloze.

Fujitsu Siemens Computers

Fujitsu Siemens na Invexu sice stánek nemá, několik metrů za branami Invexu jsme se ale mohli pokochat novou designovou řadou Amilo 3000, které vévodi Amilo Sa 3650 se speciální externí grafikou GraphicBooster, která se připojuje přes proprietární rozhraní, které je prý 8x rychlejší než PCI-express. Uvnitř GraphicBoosteru je Radeon HD 3870, který v 3DMarku získá až 8200 bodů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jeden notebook a tři externí monitory? S GraphicBoosterem žádný problém

CPress Show ve středu a čtvrtek

Pokud vás procházení „invexovými uličkami“ přestane bavit, určitě se přijďte podívat na CPress Show, která pokračuje i ve středu a čtvrtek.

Středa 8. října odstartuje přednáškou Karla Kališe z Doupěte, který vám odpoví na otázku, zda je na hry lepší konzole nebo počítač. Tomáš Holčík, náš redakční kameraman, vám na základě svých bohatých zkušeností poradí, jak dobře koupit videokameru. Následovat bude přednáška o věčném rozporu, zda je lepší LCD nebo plazma. Vše vám objasní Jarda Puk z AVmanie. Nakonec se dozvíte, jak to vypadá s budoucností digitálního televizního vysílání a využitím HDTV. Přednáškový den uzavřou témata o online hraní a digitálním fotografování.

Čtvrtek 9. října bude patřit radám pro budování domácího kina a také zajímavému povídaní o nejmodernějších vychytávkách LCD panelů. Společně s Honzou Sedlákem se pustíme do sporu, jestli jsou lepší služby Windows Live nebo Google, a šéfredaktor časopisu DIGIfoto vás trochu překvapivě vyzve, abyste nefotili zrcadlovkou a vyměnili ji raději za kompakt. Proč? Přijďte si Petra poslechnout. Vystoupí také šéfredaktor časopisu Mobility, aby vám objasnil, co u našich operátorů stojí mobilní internetové připojení. Můžete se těšit na rady, jaké nabídky jsou nejvýhodnější.

Nezapomeňte, veletrhy Invex, Digitex a Interkamera probíhají na brněnském výstavišti od pondělí 6. října, do čtvrtka 9. října, Těšíme se na vás!

Další informace o veletrzích najdete na oficiálních stránkách:Invex 2008, Digitex 2008 a Interkamera 2008.

Diskuze (11) Další článek: Vyhrajte MacBook Air a řadu dalších cen

Témata článku: Invex, Empires, Herní legenda, Online hraní, Nová mapa, Tank, GPS mapy, Tanky, Online hra, Acronis True Image, Největší úložiště, Největší video, GPS navigace, Herní technologie, NAS Server, Bittorent, Plazma, Show, Největší obrazovka, Qnap, Hole, Digitální fotoaparáty recenze, Acronis, RFID, Nové televizory 2016


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji