Software | Tipy | Střih videa

Střih videa zdarma: Vyzkoušeli jsme 5 programů, většina je v češtině a umí i pokročilé funkce

Pro základní úpravu videa dnes stačí mobilní zařízení, nic ale nenahradí velký monitor a pořádný výkon počítače. Dobře použitelné editory lze používat zdarma v kategoriích od těch základních až po profesionální.

Pod označením standardní video editor si mnozí z nás vybaví klasický Windows Movie Maker z dob Windows XP, jiní naopak Adobe Premiere Pro stažený z torrentů. Dnes již ani jedna z těchto představ není aktuální – pro jednoduchý střih je k dispozici několik velmi kvalitních editorů, s nimiž si poradí i méně zkušení uživatelé a vytvoří výrazně hezčí video než ve zmíněném Movie Makeru.

A zároveň existuje i bezplatná alternativa také pro zmíněnou „Premiéru“, kterou lze používat zdarma pro komerční i nekomerční účely. Mezi oběma kategoriemi se potom nachází několik dobře použitelných aplikací, které budou skvěle fungovat na středně náročný střih, kde už uživatel vyžaduje pokročilejší nástroje a funkce, zároveň ale nechce tápat v hromadě parametrů a funkcí, které jsou určeny čistě pro profesionální využití, mnohdy za pomocí specializovaného hardwaru.

Jde to česky

Z pětice námi testovaných a vybraných aplikací je pouze ten nejpokročilejší bez české lokalizace. U něj by ostatně nebylo používání v češtině nijak užitečné. U složitějších aplikací obecně platí, že je angličtina lepší především kvůli tutoriálům a návodům, u kterých s velkou pravděpodobností skončíte. U Davinci Resolve pro profesionální a pokročilý střih videa to bude téměř ihned při první složitější operaci. Tenhle výjimečný nástroj dostupný zdarma je perfektní ukázkou toho, jak změna zažitého dogmatu UI a UX udělá i ze zkušených video editorů uživatele Googlu. Ostatně tenhle případ nenajdeme jen mezi editory videa. Pokud někdo přecházel od grafického balíku k Adobe k Affinity (Photo, Designer, Publisher), zažil totéž.

Zbylé čtyři nástroje v našem výběru už kompletně komunikují v češtině a dávají tak i začátečníkům alespoň naději, že se obejdou bez dalších návodů. Některé z editorů nabízí tutoriály, které provedou základním rozhraním a prvními úkony pro jednoduchou tvorbu videa. A pokud si neporadíte s pomocí integrované nápovědy, přijde na řadu YouTube nebo diskuzní fóra, na která se lze spolehnout v případě všech námi vybraných aplikací. Kolem všech totiž fungují výrazné komunity uživatelů, takže je takřka jisté, že váš problém už někdy někdo řešil.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Nadzvukové letadlo Boom Overture připomíná Concorde. Bude létat rychlostí až 2100 km/h

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,