Stříbrný sršeň - Olympus Camedia C-900 Zoom

Digitální fotoaprát C-900 Zoom přináší nový design i možnosti do prostředí kompaktních přístrojů Olympusu.
Po té co ring opustila řada C-8x0 naskakuje do něj nová generace kompaktních digitálních fotoaparátů Olympus. Svěží vítr reprezentuje zejména model C-900 Zoom, pro nějž je charakteristické rozlišení 1280x960, trojnásobný optický a dvounásobný digitální zoom a v této kategorii i rozumná cena.

Designem se tento digitální Olympus více blíží podobě klasických kompaktů Olympusu, jeho přední panel vypadá velmi luxusně, na zadní straně zaujme hlavně velký LCD displej, který je potřeba pochválit za snadno čistitelný kryt. To bývá u zanořených LCD displejů často obtížné.

Pokud se vůbec někde promítla cena, tak to je kupodivu na poněkud nepřítulném ovládání. Byť je na zadní straně devět tlačítek, výběr funkce z nabídky je jen lineární, i když chcete nastavit jen jednu volbu, musíte procestovat i těmi předchozími. Zvláštní na tomto ovládání je také to, že neobsahuje žádné textové popisy, je čistě ikonové. To vás zpočátku donutí studovat manuál, protože významy nejsou příliš jasné, po čase si ale na to zvyknete.

I dvoufázové vypínání přístroje mne příliš neuchvátilo, nejdřív přirazíte kryt k vysunutému objektivu a teprve, až ten zacouvá do přístroje, můžete kryt dovřít.

V možnostech nastavení kvality snímku mne zaujala možnost i nekomprimovaného uložení obrázku, potom se sice na standardní 4MB SmartMedia kartu vejde jen jeden snímek, ale zase bez komprese. Jinak se do přístroje vejde od 60 do 9 snímků podle volby rozlišení a komprese. Fotky z něj lezou velmi kvalitní, i když jak je u Olympusu zvykem, je u spoře osvětlených scén problém s kvalitním vyfocením bez použití zabudovaného blesku.


foto: Olympus

K dalším zajímavým možnostem patří u Olympusu známé panoramatické snímky (kroužíte dokola a pokoušíte se snímky navázat pomocí pomocných pruhů), rychlé snímání několika snímků za sebou (jen nejnižší rozlišení a dva snímky za sekundu) a kvalitní makro režim. Při náhledu hotových snímků na LCD displeji také potěší možnost vybrat ze zobrazení 4, 9 nebo 16 snímků naráz nebo třikrát zvětšit prohlížený snímek. Výstupy z fotoaparátu jsou pro sériový port a videovýstup pro televizi.

Pro připojení k počítači dostanete obslužný program Master, který umožňuje obrázky z fotoaparátu jak otevírat, tak jednoduše upravovat. K tomu je ještě program Album pro katalogizování obrázků.

C-900 Zoom je na svou cenu skutečně kvalitní fotoaparát, na obtížnější ovládání si po čase zvyknete a pak budete oceňovat dobré rozlišení a zabudovaný zoom. Cenné body patří také kvalitnímu českému návodu, který opravdu využijete. Pokud ale nepotřebujete zoom a nekomprimované ukládání dat, je určitě cenově zajímavý model C-840L.

Digitální fotoaparát Olympus C-900 Zoom
Cena: 28680 bez DPH
Zapůjčil: Olympus CZ
Diskuze (1) Další článek: Windows 98 bez Internet Exploreru? Možné a rychle realizovatelné.

Témata článku: Zoom, Digitální fotoaparáty olympus, Kompaktní digitální fotoaparáty, Olympus, Rychlé snímání, C/C, Olymp, Snímek, Sršeň, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Cam, Zadní strana, Kvalitní fotoaparát, Předchozí výběr, Rozumná cena, Foto alba, Str, Ring, Svěží vítr, Zvláštní význam


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně